Վիգեն Սարգսյանն անձամբ կուսումնասիրի բանակում ինքնասպան եղած զինվորի դեպքը
Ապրիլյան պատերազմն ապացուցեց, որ ՀՀ զինված ուժերն ակնհայտորեն մարտունակ են, խիստ արհեստավարժ են եւ բանիմաց: Սակայն միայն մարտունակությունը բավարար չէ, մենք պետք է ունենաք ամուր, տարածաշրջանում ուժեղագույն բանակ, որը պետք է զարգանա ավելի արագ, քան իրադարձություններն իր շուրջ: Մենք միշտ պետք է մի քայլ ավելին կատարենք, քան նախանշված է: Լրագրողների հետ Պաշտպանության նախարարությունում այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
Անդրադառնալով հունվարի 25-ին Տավուշի մարզի մարտական դիրքում ծնոտի շրջանում մահացու հրազենային վնասվածքով հայտնաբերված Շավարշ Գալստյանի դեպքին, Վիգեն Սարգսյանն ընդգծեց, որ իրեն զեկուցված տվյալներով՝ զինծառայողի զորակոչի ընթացքում որեւէ կանոնի խախտում չի եղել: Բայց թե ինչպես է միակողմանի ծնողազուրկ, ընտանիքի միակ զավակ երիտասարդը զորակոչվել բանակ, նա խոստացավ կրկին անձամբ ուսումնասիրել:
«Անկախ ամեն ինչից՝ ցանկացած զինվորի մահ մեզ համար չափազանց մտահոգիչ է: Սա մեծ ցավ է: Երբ ընտանիքն իր զավակին վստահում է բանակին, բանակն էլ պետք է անի ամեն ինչ՝ պատասխանատու լինելու եւ զինվորի պատշաճ ծառայությունը կազմակերպելու համար: Այսպիսի յուրաքանչյուր դեպքում մենք փորձում ենք մինչեւ վերջ հասկանալ ինքնասպանության դրդապատճառները:
Հետամուտ ենք լինելու գործի ընթացքին: Այս գործում շատ կարեւոր է նաեւ ՄԻՊ-ի եւ մյուս իրավապաշտպան կառույցների հետեւողականությունը: Ցավոք, ինքնասպանություններ տեղի են ունենում ինչպես Զինված ուժերում, այնպես էլ ամենատարբեր ոլորտներում: Սակայն վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ բանակում միեւնույն տարիքի տղամարդկանց շրջանում ինքնասպանությունների թիվը 4 անգամ պակաս է, քան այլ ոլորտներում»,- տեղեկացրեց պաշտպանության նախարարը:
Վիգեն Սարգսյանը շեշտեց՝ ինքը հեռու է այն մտքից, որ ԶՈՒ-ն պետք է լինի հասարակության հայելին: Նրա համոզմամբ՝ բանակը պետք է լինի ոչ թե հայելի, այլ քաղաքացի կերտելու դարբնոց: Իսկ դրան հասնելու դեռ երկար ճանապարհ ունենք:
Լրագրողների հարցին՝ երբվանից է սկսելու գործել զոհված զինծառայողների ընտանիքների փոխհատուցման համակարգը, պաշտպանության նախարարը պատասխանեց՝ հատուցման կարգի ճշգրտումից հետո, իսկ վերջին ճշգրտումները կավարտվեն մոտ օրերս: Պաշտոնյան հիշեցրեց, որ փոխհատուցում տրվելու է բացառապես 2017 թվականի հունվարի 1-ից բանակում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին, եւ բացառություն արվելու է միայն 2016-ի դեկտեմբերի Տավուշի մարզում գրանցված դեպքի համար:
«Մենք մեզ օրենքով պարտավորված ենք զգում այդ ընտանիքների առաջ: Հենց որ հիմնադրամի խորհուրդը ձեւավորվի, գործընթացը կմեկնարկի: Մենք ապահովելու ենք 100 տոկոսանոց թափանցիկություն, տվյալները՝ այդ թվում՝ նվիրատվությունների, հրապարակվելու են առցանց: Ինչ վերաբերում է Թալիշի բնակիչների խնդիրներին, պետք է նշեմ, որ Թալիշը միշտ մեր ուշադրության կենտրոնում է: Մենք փորձում ենք լուծել եղած խնդիրները եւ պետք է անենք ամեն բան, որպեսզի Չարենցավանում ապաստանած թալիշցիները հնարավորինս շուտ վերադառնան իրենց գյուղ»,- ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
Վերջում նախարարն անդրադարձավ ապրիլյան պատերազմի մասնակից բազմաթիվ զինծառայողների զինգրքույկներում համապատասխան նշում չկատարելու խնդրին՝ նշելով, որ պետք է խիստ հետեւողական լինել՝ բացառելու ցուցակում անպատեհ մարդկանց հայտնվելու հավանականությունը: