ՀՀ փաստաբանների պալատի հասցեին հնչեցված քննադատություններն իրականությանը չեն համապատասխանում:
Այս մասին այսօր ՓՊ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Փասաբաններ պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը՝ անդրադառնալով պալատի հասցեին հնչեցված մի շարք մեղադրանքներին:
Հիշեցնենք, որ մի խումբ փաստաբանները տեւական ժամանակ բարձրաձայնում են պալատում առկա խնդիրները, որոնք վերաբերում են, թե՛ Արա Զոհրաբյանի գործունեությանը, թե՛ նրան, որ Փաստաբանների պալատում աշխատակազմն ուռճացված է, ՓՊ նախագահն առանց մրցույթի աշխատանքի է ընդունել իր բարեկամներին: Կոշտ քննադատության առիթ էին դարձել նաեւ մի խումբ փաստաբանների դեմ հարուցված կարգապահական վարույթները՝ փաստաբանների ֆեյսբուքյան գրառումների համար: Փաստաբաններից շատերը իրենց դեմ հարուցված «անհիմն» կարգապահական վարույթներով նույնիսկ դատարան հասան: Հիմա փաստաբանների մի խումբ փաստաբանությունը, իրենց բնորոշմամբ՝ խայտառակ վիճակից հանելու համար փորձելու է ստեղծել հակակշիռ եւ փրկել պալատի ապագան:
«Ես ուղղակի շատ փակագծեր չբացեմ, որովհետեւ այսօր նաեւ լռության օր է, որպեսզի ո՛չ քարոզչություն, ո՛չ հակաքարոզչություն չլինի, պարզապես նշեմ, որ պալատի հասցեին հնչեցված քննադատություններին պալատի աշխատակազմը բազմիցս անդրադարձել է, դրանք իրականությանը չեն համապատասխանում»,- պատասխանեց Զոհրաբյանը՝ միաժամանակ նշելով, որ քննադատությունները պետք է հաշվի առնել: Նրա խոսքով՝ փաստաբանական համանքը առանձնանում է նրանով, որ յուրաքանչյուր փաստաբան իրավունք ունի իր կարծիքը պնդել: «Որոշ տեսակետներ պետք է ընդունել ի գիտություն եւ եթե իրոք կան թերություններ ապա պետք է դրանք շեշտել: Ես ինքս էլ շատ թերություններ ունեմ», - ասաց Փաստաբանների պալատի նախագահը:
Դիտարկմանը, որ այս ընտրություններն ավելի թեժ են լինելու քան խորհրդարանական ընտրությունները, Զոհրաբյանը նշեց, որ դա չափազանցված է. «Լոկալ ընտրություններ են, բայց որ մեր փաստաբաններ սիրում են ամեն ինչ աղմուկով անել դա դուք լավ գիտեք, փաստաբանները սիրում են կռիվ անել»,- նշեց նա:
Խորհրդի անդամների ընտրություններից հետո սեպտեմբերին սպասվում է նաեւ Պալատի նախագահի ընտրությունները: Մեր հարցին, թե ինքնառաջադվելո՞ւ եք աշնանը կայանալիք ՓՊ նախագահի ընտրություններին, թե՞ դեռ որոշված չէ, Զոհրաբյանը պատասխանեց. «2013 թվականին նախընտրական ծրագիր եմ ներկայացրել: Յուրաքանչյուր տարվա ավարտին ինձ համար նշումներ եմ կատարում՝ խոստումներից որոնք եմ կատարել, որոնք ոչ: Երբ որ նախընտրական ծրագրի վերաբերյալ փաստաբաններին կներկայացնեմ վերջնական հաշվետվություն, նաեւ խորհրդակցելով գործընկերներիս հետ, նոր այդ որոշում կկայացնեմ»:
Նշենք, որ այս պահին ընթանում են Փաստաբանների պալատի ընտրությունները:
Ընտրություններն անցկացվում են փակ գաղտնի քվեարկությամբ, այն կավարտվի ժամը 17:00-ին:
Խորհրդի անդամի պաշտոնին հավակնում է 35 փաստաբան: Հիշեցնենք՝ խորհուրդը կազմված է 12 փաստաբանից: