Գագիկ Բեգլարյանի ու Գորբաչովի ընդհանրությունը. Փաշինյանը հրապարակեց վիկտորինայի պատասխանը
ԱԺ պատգամավոր, «Ելք» դաշինքի համամասնական ցուցակի 3-րդ համարը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանն օրեր առաջ վիկտորինա էր առաջարկել: Հարցը հետեւյալն էր. «Գտեք մեկ ընդհանրություն ՀՀԿ ԳՄ անդամ, Տրանսպորտի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանի եւ ԽՍՀՄ առաջին եւ վերջին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովի միջեւ»։
Ֆեյսբուքում տեղադրված այդ տեսանյութի տակ այս օրերի ընթացքում բազմաթիվ արձագանքներ են եղել, ֆեյսբուքի օգտատերերը փորձել են պատասխաններ գտնել: Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ուղիղ միացմամբ ամփոփեց վիկտորինայի արդյունքները եւ հրապարակեց պատասխանը.
«Ընդհանրությունը հետեւյալն է. Միխայիլ Գորբաչովը սովետական միության նախագահ եղած տարիներին մի անգամ պաշտոնական այցով գնում է ԱՄՆ: ԱՄՆ նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանը շատ ճոխ ընդունելություն է կազմակերպում Գորբաչովի պատվին: Գորբաչովը հետաքրքրվում է, թե ինչպես, ինչ միջոցներով է կազմակերպվել այդ ճոխ ընդունելությունը, ով է վճարել: Ռեյգանը Գորբաչովին հրավիրում է պատուհանի մոտ եւ ասում. այ էն կամուրջը տեսնո՞ւմ եք, ասում է՝ այո, ասում է՝ այ էն կամրջի երկու կողմերում գանձման կետ ենք սահմանել եւ կամրջից օգտվող ամեն վարորդ վճարում է անում կամրջից օգտվելու համար: Ահա այս բանկետը վճարված է այդ միջոցներից: Մի քանի ամսից Ռեյգանն է գալիս Սովետական միություն եւ Գորբաչովը շատ ավելի ճոխ ընդունելություն է կազմակերպում Ռոնալդ Ռեյգանի պատվին: Ռեյգանը հարցնում է. բա դո՞ւք ինչ միջոցների հաշվին եք այս ճոխ ընդունելությունը կազմակերպել: Գորբաչովն ասում է՝ եկեք պատուհանի մոտ. մի կողմ է քաշում վարագույրն ու ասում. այ էն կամուրջը տեսնո՞ւմ եք, ասում է՝ չէ, ասում է՝ այ էդ կամրջի միջոցների հաշվին էլ այս ընդունելությունը կազմակերպվում է: Հիմա կհարցնեք, թե որն է ընդհանրությունը Գագիկ Բեգլարյանի եւ Գորբաչովի միջեւ»,- նշեց Փաշինյանը՝ եւ ցույց տալով իր մեջքի ետեւի քանդած ու ջրափոսերով լցված ճանապարհը՝ շարունակեց.
«Դուք տեսա՞ք կամուրջ, չտեսաք, չէ՞: ՀՀԿ-ն իր քարոզարշավը կազմակերպում է հենց այս միջոցների հաշվին: Մենք գտնվում ենք Հյուսիս-Հարավ ավտոճանապարհի առաջին հատվածում, որն արդեն պաշտոնապես բացվել է: Սերժ Սարգսյանը կտրել է այս ճանապարհի բացման ժապավենը եւ մենք տեսնում ենք, թե այդ ճանապարհն ինչ վիճակում է եւ ինչ վիճակում են գտնվում կամուրջները: Մեր մեջ ասած, սա ոչ միայն Գագիկ Բեգլարյանի եւ Գորբաչովի միջեւ արձանագրված ընդհանրություն է, այլ երեւի ավելի ճիշտ կլինի ասել սա մի կողմից ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ ՀՀԿ խորհրդի անդամ Գագիկ Բեգլարյանի եւ մյուս կողմից Միխայիլ Գորբաչովի միջեւ արձանագրված ընդհանրություն է: Այսպիսի կամուրջներ այս ճանապարհին, պաշտոնապես բացված ճանապարհին մի քանի հատ կան, բայց կարծում եմ այսօր այսքանով կարելի է բավարարվել: Այնպես որ, սիրելի հայրենակիցներ, եթե ձեզ ընտրակաշառք են առաջարկում, եւ ընդհանրապես, եթե ձեզ մոտ գալիս են ՀՀԿ-ի համար քարոզելու՝ ընտրեք Հանրապետական կուսակցությանը եւ կունենաք այսպիսի կամուրջներ եւ կունենաք այսպիսի բացված ճանապարհներ»: