Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովի վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ:
Վճռաբեկ դատարանը օրեր առաջ մերժել է Ավետիսյանների իրավահաջորդների ներկայացուցիչներ Արթուր Սաքունցի, Արայիկ Զալյանի, Արգիշտի Կիվիրյանի վճռաբեկ բողոքները:
Մասնավորապես`Սաքունցն ու Զալյանը պահանջում էին ամբողջությամբ բեկանել եւ փոփոխել Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի` Վալերի Պավելի Պերմյակովի նկատմամբ կայացրած դատավճիռը եւ գործն ուղարկել համապատասխան ստորադաս դատարան` նոր քննության: Արամազդ Կիվիրյանը նույնպես պահանջում է բեկանել դատավճիռն ու գործն ուղարկել ստորադաս դատարան նոր քննության՝ տուժողների իրավահաջորդներ Լուսինե Ավետիսյանի, Անահիտ Կոշտոյանի, Անդրանիկ Պողոսյանի, Նարինե Պողոսյանի հայցն ընդդեմ Ռուսաստանի Դաշնության` ոչ նյութական վնասի հատուցման պահանջի մասին քննելու համար: Ինչը Վճռաբեկ դատարանը մերժել է:
Անցած տարի ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովի պատժի կրման վայրը կհստակեցվի դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո:
2015 թվականի հունվարի 13-ին սպանվեցին ընտանիքի 6 անդամը, իսկ սպանդից ողջ մնացած ընտանիքի 7-րդ անդամը՝ 6 ամսական Սերյոժան, մի քանի օրվա պայքարից հետո մահացավ:
Հիշեցնենք, որ Շիրակի մարզի առաջին ատյանի դատարանը Վալերի Պերմյակովին ցմահ ազատազրկման է դատապարտել: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 5-րդ և 8-րդ կետերով՝ երկու կամ ավելի անձանց սպանությունը` առանձին դաժանությամբ, շահադիտական դրդումներով, պատվերով, ինչպես նաեւ զուգորդված՝ շորթմամբ, ավազակությամբ կամ բանդիտիզմով, ինչպես նաև 175 հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 4-րդ կետերով՝ ավազակային հարձակում, որը կատարվել է բնակարան, պահեստարան կամ շինություն ապօրինի մուտք գործելով «զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող այլ առարկաների գործադրմամբ: Պերմյակովին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 34-329 հոդվածի առաջին մասով (պետական սահմանի ապօրինի հատման փորձ) նախատեսված պատժաչափերը: Ցմահ պատժի հետ համադրվում է նաև ռուսական կողմի գործով 10 տարվա ազատազրկման պատիժը: Պատիժը կրելու ժամկետը հաշվվում է 2015թ.-ի հունվարի 13-ից՝ Պերմյակովի կալանավորման օրվանից: