Վարդան Ղուկասյանը կգա Ազգային ժողով ու կասի, թե ում օգտին են հաշվել իր ձայները
Ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրություններին Շիրակի մարզի թիվ 11 ընտրատարածքից «Ծառուկյան» դաշինքի կողմից առաջադրված Վարդան Ղուկասյանը՝ Գյումրիի նախկին քաղաքապետը, համոզված է, որ իր ձայներից 3000-ը հաշվարկվել է նույն դաշինքով առաջադրված Վարդեւան Գրիգորյանի օգտին: Հիշեցնենք, որ Վ. Ղուկասյանն ընտրություններից հետո հայտարարություն էր տարածել, թե «իրականում ինքը հավաքել է 15 հազարից ավելի ձայն, բայց 3 հազարը վերագրել են այլ թեկնածուների»:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով՝ Վ. Ղուկասյանը ստացել էր 12.452 ձայն, իսկ Վ. Գրիգորյանը՝ 14.312 ձայն, այսինքն՝ մոտ 2000-ով ավելի, քան նախկին քաղաքապետն էր ստացել:
Վարդան Ղուկասյանը գտնում է, որ այդ 2000-ը ու եւս 1000 քվեաթերթիկ քվեարկությունից հետո արդեն ձայների հաշվարկման ժամանակ պարզապես դրվել են Վ. Գրիգորյանի քվեաթերթիկների վրա:
Այնուամենայնիվ, «Ծառուկյան դաշինքը» Շիրակի մարզում այնքան ձայն է ստացել, որ թե Վ. Գրիգորյանը, թե Վ. Ղուկասյանը կարող են մանդատ ստանալ եւ պատգամավոր դառնալ:
Անգամ տեղեկություններ են շրջանառվում, թե Ազգային ժողովում Վ. Ղուկասյանի համար արդեն աշխատասենյակ է նախապատրաստվում: Վ. Ղուկասյանն այսօր մեզ հետ հեռախոսազրույցում չցանկացավ անդրադառնալ իր ձայները գողանալու հարցին, սակայն ըստ էության հաստատեց, որ մանդատը վերցնելու է: «Որ եկա՝ կասեմ: Ինչ հարցեր կունենաք՝ կտաք, ես կասեմ»,- ասաց նա:
Նշենք, որ այս խնդիրը կռվախնձորի առարկա է դարձել նաև Հանրապետական կուսակցության ռեյտինգային թեկնածուների միջև: Որոշ տեղեկությունների համաձայն ապրիլի 2-ից հետո նրանցից դժգոհները սեփական հետաքննություններ, ուսումնասիրություններ են անցկացնում: Ռեյտինգային թեկնածուներից շատերը գտնում են, որ իրենց ձայները նույնպես գողացվել և հաշվարկվել են նույն ընտրատեղամասում առաջադրված մեկ այլ ՀՀԿ-ական թեկնածուի օգտին:
Խնդիրն այն է, որ նրանց համոզմամբ, իշխանությունները նախապես որոշել են, թե տվյալ ընտրատեղամասից որ թեկնածուն պետք է մանդատ ստանա, ու ձայների հաշվարկի ժամանակ հենց նրա օգտին էլ աշխատել են: Հայտնի է, որ հանրապետության 13 ընտրատեղամասից յուրաքանչյուրում ՀՀԿ-ն առաջադրել էր 5-12 թեկնածու:
Դեռևս սահմանադրական փոփոխությունների նախաձեռնության ընթացքում էր հայտնի, որ ռեյտինգային ընտրակարգ ներդնելով՝ իշխանությունները ցանկանում են նրանց միջոցով առավելագույն ձայներ ստանալ: Այսինքն՝ մի ընտրատարածքում առաջադրելով այդքան թեկնածուներ և նրանց մեջ մրցակցություն ու հնարավորինս շատ ձայներ ստանալու ցանկություն հրահրելով՝ հաղթել: Իսկ թե արդեն թեկնածուներից ով պատգամավոր կդառնա, դա, ինչպես ասում են, տեխնիկայի հարց է:
Ասում են՝ «ձայներ գողանալու» այդ գործընթացը տեղի է ունեցել հենց տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներում: Բնականաբար՝ հանձնաժողովների նախագահների գիտությամբ եւ բնակաբանար վերևներից իջեցված հրահանգով: Այդպիսով՝ ՀՀԿ-ն փորձել է նախապես որոշած թեկնածուների օգտին այնքան ձայն ապահովել, որ նրանք մանդատ ստանան:
Նույն այս մեախնիզմը գործել է նաեւ «Ծառուկյան» դաշինքի դեպքում:
Ինչ վերաբերում է Վ. Ղուկասյանին, ապա նրա դեպքում ՀՀԿ-ն չի ցանկացել, որ նա՝ որպես օդիոզ դեմք, ԱԺ գնա ու փորձել է հնարավորինս դրա դեմն առնել: Բայց քանի որ նա բավականին շատ ձայներ է ստացել, ու «Ծառուկյան» դաշինքից էլ այդ ընտրատարածքում երրորդ ուժեղ թեկնածու չի եղել, չի հաջողվել այդ պլանն իրագործել: