Սա գործ տալու ինստիտուտ է. ՀՅԴ-ական պատգամավորը՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին
Ազգային Ժողովի ՀՅԴ խմբակցության նորընտիր պատգամավոր Անդրանիկ Կարապետյանը խորհրդարանի արտահերթ նիստում, երբ քննարկվում էր հակակոռուպցիոն հանձնաժողով ստեղծելու հարցը, ելույթ ունեցավ հայտարարելով, որ իր կողմից բարձրաձայնվելիք խնդիրը իրավական հարթության մեջ չէ:
«Իմ գաղափարը կապված է հայկականության հետ, այսօրվա իրավիճակի հետ կապված ազդարարի ինստիտուտի հետ: Արդյո՞ք այդ ինստիտուտը կաշխատի, թե՞ ոչ եւ եթե աշխատի, ապա ինչ արդյունքներ եւ հետեւանք կունենան»,- ասաց պատգամավորը՝ նկատի ունենալով հակակոռուպցիոն հանձնաժողովում գործարկվելիք ազդարարման համակարգին, երբ քաղաքացին կարող է կոռուպցիայի մասին դիմում ներկայացնել հանձնաժողովին, որը քննարկման առարկա կարող է դառնալ:
«Ինչ է ասում դա, ասում է՝ մի հիմնարկում աշխատողներն իրար հետ հարաբերությունները պարզելիս պետք է ուշադիր լինեն մեկը մյուսի նկատմամբ: Սա ավելորդ անջրպետ է մտցնում աշխատողների միջեւ: Այսօր մենք հայ ենք, բոլորս հայ ենք, բոլորս տեղյակ ենք՝ ինչ արժեքներ ենք կրում: Եվրոպական արժեքները միշտ չի որ մեր հայկական արժեքների հետ համատեղելի են»,- ասաց Անդրանիկ Կարապետյանը՝ անդրադառնալով նաեւ ազդարարի համակարգի գործածության դեպքում հնարավոր հետեւանքներին:
Նրա կարծիքով՝ ազդարարի ինստիտուտը հայերին հարիր չէ: «Երեկ, երբ ես այս օրենքը կարդում էի, առաջին հերթին իմ միտքն եկավ այն գաղափարը, ժողովրդական լեզվով ասած՝ սա գործ տալու ինստիտուտ է: Եկեք բոլորս բոլորիս վրա գործ տանք, եկեք գնանք աշխատանքի եւ ոչ մեկս ոչ մեկի աչքերի մեջ չկարողանանք նայել՝ կասկածելով, որ մեկս մյուսի վրա կարող է գործ տալ: Այսօր իմ կարծիքով՝ մենք հայապահպանության խնդիր ունենք, հայի տեսակի պահպանման խնդիր ունենք, եւ նման կերպ գաղափարները սերմանել եւ խրախուսել, իմ կարծիքով, մեր երկրին հարիր չի: Թերեւս, այսքանը, եկեք հայ մնանք, շնորհակալ եմ»,- հայտարարեց Անդրանիկ Կարապետյանը: