Կառավարության այսօրվա նիստում գործադիրը «Սյունիք ֆուդ» ՓԲ ընկերությանը 54 միլիոն դրամի արտոնություն տվեց՝ ազատելով ներմուծված տեխնոլոգիական սարքավորումները, հումքը և նյութերը ներմուծման մաքսատուրքից: Կառավարության որոշման նախագիծը գործադիրին ներկայացրեց տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը: «Սյունիք ֆուդ» ընկերությունն արտոնություն ստացավ գազային այրիչ, շոգեկաթսա եւ այլ սարքավորումներ ներկրելու համար:
Ընկերության ներդրումային ծրագրի արժեքը կազմելու է 1.7 միլիարդ դրամ, որի ընթացքում նախատեսված է ստեղծել 20 հիմնական եւ 210 սեզոնային աշխատատեղ:
Վարչապետը նախարարին հարցրեց, թե «Սյունիք ֆուդ»-ն այն ընկերությունն է, որ այցելել են եւ ստանալով դրական պատասխան՝ հարցրեց. «Մենք ինչ-որ պայմանավորվել ենք ժամկետների առումով իրենք կատարո՞ւմ են»: Սուրեն Կարայանն ասաց, որ ժամկետները չեն կատարում, ուշացում կա, որը կապված է ոչ թե իրենց հետ, այլ մատակարարվող սարքավորումների հետ, մատակարար կազմակերպությունը խախտումներ է թույլ տվել:
«Սյունիք ֆուդ»-ը պահածոների գործարան է Սյունիքի մարզում: Այն պատկանում է Սյունիք համայնքի ղեկավար Սամվել Սարգսյանի որդուն՝ Սարմեն Սարգսյանին:
Կառավարության ղեկավարը մարտի 12-ին եղել է Սյունիքի մարզի Սյունիք համայնքում կառուցվող «Սյունիք Ֆուդ» գործարանի տարածքում: Կառավարության լրատվականի հաղորդմամբ՝ ընկերությունը նախատեսում է Սյունիքի մարզում զբաղվել մրգի և բանջարեղենի պահածոների վերամշակմամբ։ Վարչապետին են ներկայացվել ներդրումային ծրագրի շրջանակում կատարվող աշխատանքների ընթացքը, արտադրության և արտահանման կանխատեսվող ծավալները: Նշվել է, որ ներդրումային ծրագրի արդյունքում նախատեսվում է ստեղծել շուրջ 210 աշխատատեղ: Այսօր կառավարության նիստում արդեն պարզ դարձավ, որ այս 210 աշխատատեղն ընդամենը սեզոնային է: