Արարատի մարզի Ջրաշեն գյուղում արտակարգ իրավիճակ է ստեղծվել, գյուղ տանող բոլոր ճանապարհները փակված են, որեւէ մեքենա դուրս չի գալիս ու չի մտնում Ջրաշեն:
Տեղեկություններ կան, որ գյուղացիներին նման քայլի դրդել են ծիրան մթերող ընկերությունները, որոնք պայմանավորվածություն են ձեռք բերել ծիրանը գնել մի գնով, բայց հետո առաջարկել են մեկ այլ` ավելի փոքր գումար: Դա զայրացրել է ջրաշենցիներին, նրանք փակել են ճանապարհը` թույլ չտալով, որպեսզի ծիրանը մթերելու եկած ֆուրերը դուրս գան գյուղից: Ըստ լուրերի` նրանք նաեւ ծեծի են ենթարկել ծիրան մթերելու եկածներին:
Ջրաշենի գյուղապետ Արտյոմ Ղազարյանը հակված չէր գյուղում տեղի ունեցողի վերաբերյալ մեկնաբանություններ տալ, ասաց` նշված լուրերը չափազանցված են, ուղղակի ծիրանի գնի հետ կապված անհամաձայնություն է առաջացել եւ ֆուրերին թույլ չի տրվում գյուղից դուրս գալ:
Մեզ հաջողվեց կապ հաստատել նաեւ Ջրաշենի մի բնակչի հետ, որը բավականին մանրամասներ ներկայացրեց:
«Առաջին օրը ծիրանը հավաքեցին 800 դրամով, երկրորդ օրը իջեցրեցին 600 դրամ, այսօր` 400 դրամ: Ժողովուրդն էլ, գիտեք, բարկացավ եւ...»,- ասաց նա, իսկ կողքից լսվեց համագյուղացու արձագանքը. «Եւ ծեծը տվեց»:
Մեր զրուցակցի փոխանցմամբ, գյուղացիները փակել են գյուղի բոլոր ճանապարհները: «Չեն թողնում ելումուտ անել, որովհետեւ գիտեք, իրենց քրտինքը ջրովն են տալիս: Չէր բացառվում` մյուս օրը առաջարկեին 200 դրամ, էն մյուս օրն էլ ասեին նվիրատվություն արեք, տուժեք»,- ընդգծեց ջրաշենցին:
Ըստ նրա, Ջրաշենում ծիրան մթերող կազմակերպությունները 4-5-ն են: Այդ ընկերությունների գյուղ ժամանած եւ դուրս գալու հնարավորությունից զրկված ֆուրերի մի մասը բեռնված են ծիրանով:
«Դրանք երեկ բարձած մեքենաներն են: Ջրաշեն գյուղում կա սառնարան, որտեղ պահեստավորվում է գյուղմթերքը: Իրենք մթերում են սառնարանում, հավաքվում է ֆուռի բեռը, բարձվում է, ֆուռը դուրս է գալիս»,- մանրամասնեց մեր զրուցակիցը:
Նշեց, որ Ջրաշենում մթերվող այդ ծիրանը հատընտիր է, տեղափոխվում է Մոսկվա, իսկ հայաստանյան շուկայում այդ որակի ծիրանն արժե 1000-1500 դրամ:
Ջրաշենի բնակչի խոսքով, գյուղացիները վճռական են տրամադրված. «Մինչեւ հարցին լուծում չտրվի, ոչ մի մեքենա, վստահ եմ, գյուղից դուրս չի գա»: