Այսուհետ Գյումրու Մարիամ եւ Երանուհի Ասլամազյան քույրերի պատկերասրահում սկսվում է «Մեկ աշխատանքի ցուցադրություն» ձեւաչափով ցուցահանդեսների շարք: 20-րդ դարի վաստակավոր նկարչուհու արվեստանոցում արված նատյուրմորտները լինելու են Մարիամ եւ Երանուհի Ասլամազյան քույրերի պատկերասրահի մշտական ցուցադրությունում:
Ցուցադրության են հանվելու բացառիկ 620 գեղանկարչական աշխատանքները, որը մինչ այժմ արխիվում է եղել եւ որեւէ մի տեղ չի ցուցադրվել:
«Ցուցադրության համար ընտրվել են գործեր ըստ թեմաների: Նպատակն է արվեստաբաններին ավելի մոտեցնել Մարիամ եւ Երանուհի Ասլամազյանների ստեղծագործություններին, որովհետեւ մինչ այս մենք տեսականորեն շատ քիչ նյութեր ունենք նրանց ստեղծագործությունների վերաբերյալ»,- armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց պատկերասրահի գիտաշխատող Գոհար Սմոյանը:
«Իմ արվեստանոցում» խորագրի ներքո այժմ ցուցադրվում են «Իմ արվեստանոցում» անունը կրող երեք գեղանկարչական աշխատանք, որը ընդհանրապես չի ցուցադրվել:
«Այս նկարներն ընտրելու ժամանակ մենք կարեւորել ենք մի փաստ, որ ներկայացնում ենք կին արվեստագետի արվեստանոցը: Արվեստանոցում առկա են առարկաներ, որոնք արեւելյան ժամանակաշրջանի իրեր են: Նշեմ, որ այս պատկերասրահը եզակի է ամբողջ հանրապետությունում, որտեղ ցուցադրվում են միայն կին արվեստագետների աշխատանքները: Կարեւոր է նաեւ, որ այս ցուցադրություններով եւս մեկ անգամ վերանայում ենք նատյուրմորտի ժանրը, որովհետեւ այն արդիականություն ունեցող ժանր էր, եւ այսօր հետ է մնացել»,- ասում է Գոհար Սմոյանը: