ՓՊ նախագահը կընտրվի՝ քվեարկության մասնակիցների ձայների կեսից ավելին ստանալու դեպքում
Փաստաբանների պալատի նախագահը կընտրվի՝ քվեարկության մասնակիցների ձայների կեսից ավելին ստանալու դեպքում:
Այս մասին մեր զրույցում ասաց Հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Ապետնակ Պողոսյանը: Նրա փոխանցմամբ՝ նույնիսկ մեկ թեկնածուի առաջադրման պայմաններում ընտրությունների ընթացակարգում որեւէ փոփոխություն չկա:
Սեպտեմբերի 9-ին, հիշեցնենք, տեղի է ունենալու Փաստաբանների պալատի նախագահի ընտրությունը: Մինչ այժմ այդ պաշտոնի համար առաջադրվել է միայն ՓՊ գործող նախագահի թեկնածությունը:
Պալատի գործունեությունը մշտապես քննադատող մի խումբ փաստաբաններ, որոնք մշտապես բարձրաձայնում են Պալատում առկա խնդիրները, որոնք վերաբերում են թե՛ Արա Զոհրաբյանի գործունեությանը, թե՛ նրան, որ Փաստաբանների պալատում աշխատակազմն ուռճացված է, անիմաստ են համարում մասնակցել ընտրություններին:
Քարոզչությունը, հիշեցնենք, սկսվել է օգոստոսի 18-ից, այն կավարտվի սեպտեմբերի 7-ին՝ ժամը 18:00-ին։
ՓՊ նախագահին ընտրում է փաստաբանների ընդհանուր ժողովը՝ փակ քվեարկությամբ։ Ընտրվում է առավելագույն ձայներ ստացած թեկնածուն՝ 4 տարի ժամկետով։ ՀՀ «Փաստաբանության մասին» օրենքի 13-րդ հոդվածի համաձայն՝ Փաստաբանների պալատի նախագահն ընտրվում է առնվազն տասը տարվա փաստաբանական ստաժ ունեցող անդամների կազմից փակ գաղտնի քվեարկությամբ` չորս տարի ժամկետով, բայց ոչ ավելի, քան երկու անգամ անընդմեջ։