Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը կրկին պնդում է, որ Հայաստանը միջուկային զենք ունի: Նման հայտարարություն նա արել է ադրբեջանական haqqin.az-ի թղթակցի հետ զրույցում, որը տեղի է ունեցել լեհական Կրինիցա քաղաքում տեղի ունեցող տնտեսական համաժողովի շրջանակներում:
Այսօր armtimes.com-ը Բագրատյանից փորձեց հետաքրքրվել, թե այդ ե՞րբ եւ որտեղի՞ց է Հայաստանը ձեռք բերել այդ զենքը, որտե՞ղ է պահվում կամ ինչու՞ չի կիրառվում: Բագրատյանը, սակայն հրաժարվեց մեկնաբանել իր այս ամպագոռգոռ հայտարարությունը:
Քաղաքագետ Լեւոն Շիրինյանը տնտեսագետ Բագրատյանի այս հայտարարությունը որակում է որպես յուրօրինակ երեւալու մեխանիզմ:
«90-ականներին նա ինչ վարչապետ էր, փորձում էր օրիգինալ երեւալու համար տարբեր հայտարարություններ անել: Մնում-մնում մի բան խոսում է: Եթե ունենաք շատ լավ կլինի, մենք միջուկային զենք պարտադիր պետք է ունենանք»,- ասում է քաղաքագետը:
Armtimes.com-ի այն հարցադրմանը, թե Հայաստանի համար, որը լինելով կիսապատերազմող երկիր եւ շրջապատված լինելով թշնամի պետություններով՝ նմանօրինակ հայտարարությունը դրակա՞ն, թե՞ բացասական ազդեցություն կունենա, քաղաքագետը մեկնաբանում է.
«Հիմա տեղեկատվական համակարգն այնքան արագ է աշխատում, որ այդ տեղեկությունը ճշտելն այդքան է բարդ չէ, բայց չեմ կարծում, որ միջազգային կառույցները նրա այդ հայտարարությանը լուրջ վերաբերվեն: Թուրքերին է վախեցնու՞մ, թող վախեցնի: Իսրայելն ունի, բայց ասում է չունեմ, չեմ տեսել, խաբար չեմ: Գիտեք ինչ կա, Հայաստանում արդեն 15 տարի է ինչ ձեւավորվել է խաբելու ցանկությունը, ասում են`խաբել էլի...Պետք է ունենաս, պայթեցնես, որ տեսնեն ունես, չեղած տեղից ինչ է ասում, կարող ա կա, եթե կա, ապա պիտի ասի, թե ինչու է այդ մասին բարձրաձայնում»,- ասում է քաղաքագետը: