Երեւանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի աշխատակիցներից armtimes.com-ն ահազանգ-բողոք է ստացել, որ իրենց պարտադրվում է հրաժարվել մեկ օրվա աշխատավարձից՝ գումարը զինվորների կարիքներին ուղղելու համար:
Խոսքը հոկտեմբերին բացվելիք վերականգնողական կենտրոնի մասին է, որտեղ ֆիզիոթերապեւտիկ-վերականգնողական բուժում են ստանալու հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայողները:
Նշվում է, որ աշխատակիցների ցուցակները բերվել են ամբիոններ, որտեղ էլ նրանք պետք է ստորագրեն իրենց անվան դիմաց՝ աշխատավարձի մի մասը տրամադրելու համար:
Բժշկական համալսարանի լրատվական ծառայությունից, մեկնաբանելով ստացված բողոքը, պնդեցին, թե ամեն ինչ կամավորության սկզբունքով է եւ ոչ մի պարտադրանք չկա.
«Անկախության տոնին ընդառաջ Հայաստանի առաջատար բժիշկները՝ բուհի շրջանավարտները , որոշել էին իրենց մեկ վիրահատության գումարը, իսկ հեղինակավոր պրոֆեսորներ եւ բուհի անձնակազմը՝ մեկ օրվա աշխատավարձի գումարը, տրամադրել զինհաշմանդամների վերականգնողական կենտրոնի հնարավորությունների ընդլայնմանը: Նախաձեռնությունը ի սկզբանե իրականացվել է եւ իրականացվում է կամավոր սկզբունքով, որեւէ պարտադիր պայման չի եղել եւ չէր էր կարող լինել: Տարաբնույթ մեկնաբանությունները կամ թյուրըմբռնումները կապված այս հարցի շուրջ իրականության հետ որեւէ աղերս չունեն»:
Անկախության տոնին՝ սեպտեմբերի 21-ին ընդառաջ կազմակերպված միջոցառման ժամանակ բժշկական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը, որն ակտիվ դերակատարում ունի կենտրոնի ստեղծման գործում, կոչով դիմել էր գործընկեր-մասնագետներին՝ առաջարկելով աշխարհի որ ծայրում էլ գտնվելիս եւ աշխատելիս լինեն, իրենց մեկ օրվա շահույթը հատկացնեն բացվելիք վերականգնողական կենտրոնին:
Նա առաջինը պատրաստակամություն է հայտնել իրականացնել 10 լազերային վիրահատություն եւ ամբողջ գումարը փոխանցել կենտրոնին: