«Զոհրաբյանի անզոր չարության հետեւանքն է». 4 փաստաբան երեկ կարգապահական տույժի է ենթարկվել
Փաստաբանների Պալատի խորհուրդը հոկտեմբերի 18-ին որոշել է փաստաբաններ Տիգրան Աթանեսյանին, Արմեն Սողոմոնյանին եւ Արթուր Գրիգորյանին ենթարկել կարգապահական տույժի. նրանք տուգանվել են 100 հազար դրամով եւ մասնակցելու են մի քանի ժամ դեոնթոլոգիայի դասընթացների:
Մեր զրույցում Տիգրան Աթանեսյանն ասաց, որ իր կողմից պրիլ ամսին բողոք էր ներկայացրել Փաստաբանների Պալատի ընդհանուր ժողովին՝ վիճարկելով իր նկատմամբ մեկ այլ կարգապահական վարույթ հարուցելու որոշումը:
Փաստաբանի խոսքով, ոմն Գեւորգ Գեւորգյանի (պալատի աշխատակից) ստորագրությամբ պատասխան է ստացել վիրավորական եւ անգրագետ արտահայտություններով եւ այն հրապարակել է ֆեյսբուքյան փակ խմբում. «Ես եւ իմ ընկերները մեկնաբանել ենք, գնահատականներ ենք տվել, սակայն դրանք վիրավորանքներ չեն պարունակում, խիստ քննադատական են մեր մեկնաբանությունները:
Ես համոզված եմ, որ այդ նամակի իրական հեղինակը Արա Զոհրաբյանն է, Գեւորգ Գեւորգյանը ընդամենը ստորագրողն է: Գեւորգին հանձնարարվել է բողոք ներկայացնել իմ Արթուր Գրիգորյանի, Երվանդ Վարոսյանի ու Արմեն Սողոմոնյանի դեմ. Երվանդ Վարոսյանի մասով չեն հարուցել, մեր երեքի դեմ հարուցել են: Մի հատ էլ առանձին վարույթ կա հարուցված Վահե Գրիգորյանի դեմ՝ նույն հարցի շուրջ: Ես այդ հիմնարկը որեւէ կերպ լուրջ չեմ ընդունում, սա պարզապես հերթական անգամ Զոհրաբյանի անզոր չարության հետեւանքն է, վրեժ խնդիր լինելու, հետապնդելու, որն արդեն վաղուց իմ ծիծաղն է առաջացնում: Նման հեղինակազուրկ եւ իր տեղը չգտած հիմնարկը չպետք է արդեն գոյություն ունենա»,- մեր զրույցում ասաց հայտնի փաստաբանը:
Մեր հարցին ի պատասխան Աթանեսյանը նշեց, որ պատրաստվում է վիճարկել խորհրդի որոշումը: Նա նաեւ ասաց, որ երեկ խորհդի նիստին չի մասնկացել. «Ես չեմ մասնակցել արհամարհում եմ այդ խորհուրդն էլ հիմնարկն էլ ամբողջությամբ»,- եզրափակեց նա:
Տիգրան Աթանեսյանն այս տարի արդեն երկրորդ կարգապահական տույժն է ստանում՝ 16 տարվա փաստաբանական ստաժի ընթացքում:
Փաստաբանների պալատի խորհուրդը երեկ կարգապահական տույժի է ենթարկել նաեւ փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանին: Այս անգամ սակայն պատճառը ոչ թե գրառումներ են եղել, այլ՝ Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի դիմումն ուղղված ՓՊ:
Մասնավորապես սույն թվականի հունիսի 21-ին դատական նիստում դատարանը հեռացրել էր «Սասնա ծռերի» անդամ Վարուժան Ավետիսյանին կոչով ժողովրդին դիմելու համար, հայտարարվել էր ընդմիջումից, որից հետո Մուշեղ Շուշանյանը նիստերի դահլիճ չէր վերադարձել՝ հայտարարելով, որ Վարուժան Ավետիսյանն իրեն թույլ չի տալիս իր բացակայությամբ մասնակցել նիստերի: Մուշեղ Շուշանյանի այս քայլն Արտուշ Գաբրիելյանը որակել էր որպես անհարգալից վերաբերմունք դատարանի նկատմամբ եւ կիրառել դատական սանկցիա՝ կարգապահական վարույթ հարուցելու համար դիմում ուղարկելով Փաստաբանների պալատ: Երեկ խորհուրդն առանց Շուշանյանի նիստ  է արել եւ որոշում կայացրել տույժի ենթարկել: