Տաքսի ծառայություն մատուցող անհատները պատրաստվում են դատի տալ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին եւ Տրանսպորտի, կապի եւ ՏՏ նախարար Վահան Մարտիրոսյանին: Վարչապետին դատի տալու պատճառը տաքսիստներին անթրաշ անվանելն է: Նրանք պահանջելու են դատարանից պատասխանատվության ենթարկել կառավարության ղեկավարին՝ իրենց պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորելու համար, իսկ Վահան Մարտիրոսյանին այն բանի համար, որ վերջինս նախ՝ խաբել է տաքսիստներին, եւ հետո չի ստեղծել տրանսպորրտի հարցով հասարակական խորհուրդ: Այս մասին armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց «Ավտովարորդների պաշտպանության լիգա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանը:
«Ոլորտում հազար հոգի ՊՆ-ի սպաներ են քշում, ոստիկանության աշխատակիցներ: Հիմա թող ինքն ապացուցի, որ չանթով, թրաշով, սիգարետը բերանին են: Այնիչ դեպուտատներ կան, որոնք թրաշով են լինում, սիգարետները բերաններին: Պետք է պատասխան տա վարչապետն իր արտահայտության համար, որն իրեն փոխանցել է իր գերազանցիկ նախարարը»,- ասաց Տիգրան Հովհաննիսյանը՝ անդրադառնալով Կարեն Կարապետյանի դեմ ներկայացվելիք հայցին:
Խոսելով Վահան Մարտիրոսյանին դեմ պատրաստվող հայցի մասին՝ Տիգրան Հովհաննիսյանն ասաց, որ նախարարի դեմ երկու հայցեր են մուտք արվելու դատարան: Առաջինն այն է, որ Վահան Մարտիրոսյանը տաքսիստներին խոստացել էր, որ կառավարության դիմաց անցկացվող ցույցերը դադարեցնեն, իսկ ինքն ԱԺ-ի խմբակցությունների հետ քննարկեր տաքսու լիցենզիա չվճարած անձանց նկատմամբ հարկային համաներում իրականացնելու հարցը, բայց այդպես էլ դա չի արել: Տիգրան Հովհաննիսյանի խոսքով, այդ ընթացքում նախարարը ժամանակ է շահել, իսկ իրենք զրկվել են դատական կարգով իրենց դեմ հարուցված վարչական ակտերը բողոքարկելու հնարավորությունից:
Երկրորդ հայցադիմումով տաքսիստները պահանջելու են պատասխանատվության ենթարկել նախարարին այն բանի համար, որ վերջինս կառավարության որոշման համաձայն չի ստեղծել նախարարությանը կից հասարակական խորհուրդը, որտեղ իրենք հարավորություն կունենային իրենց հուզող հարցերը բարձրաձայնեին:
Հիշեցնենք, ՀՀ կառավարության հունիս ամսվա նիստերից մեկում «Զվարթնոց» օդանավակայանի տարածքում տաքսի ծառայություն մատուցող վարորդների վիճակը վարչապետ Կարեն Կարապետյանը այսպես նկարագրեց. «Անթրաշ, չստիկով, սիգարետը բերանին, Երեւանյան լիճը Սեւանա լճի տեղ Մալաթիա Սեբաստիայով բերել, տարիֆների տարբեր կիրառում եւ այլն»: