Սեյրան Օհանյանն ամենաուրախ մարդկանցից մեկը կլինի, երբ զինծառայության մասին օրենքն ընդունվի
Պաշտպանության փոխնախարար, արտակարգ իրավիճակների գործող նախարար Դավիթ Տոնոյանն անդրադառնալով«Զինվորականծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին, ասաց, որ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը ուրախ կլինի, եթե այս օրենքը ընդունվի:
«Այս օրինագիծը ոչ միայն լուծում է արդարության հիմնախնդիրն, այլ նաեւ որոշակի կարգավորումներ է լինելու: Օրենքն ընդունվելուց հետո դուք կհամոզվեք: Դա մի գործընթաց է, որ մի նախարարը փոխանցում է մյուսին: Սեյրան Օհանյանն ամենաուրախ մարդկանցից մեկը կլինի, եթե այս օրենքն ընդունվի»,- ասաց Տոնոյանը:
Հարցին, թե Օհանյանը չէր գիտակցու՞մ, որ նման օրենքի անհրաժեշտություն կա, Տոնոյանը մեկնաբանեց.
« Այս պահին մեծամասնություն կազմող կուսակցությունը համամիտ է այս օրենքի նախագծի հետ»:
Նախագծի քննարկումների ժամանակ ՀՀԿ պատգամավոր, ԱԱԾ տնօրենի նախկին տեղակալ Ֆելիքս Ցոլակյանը կարծիք էր հատնել, որ եթե տարկետումը հանվի արտագաղթի թվերը կաճեն: Տոնոյանը նման կարծիքի հետ համամիտ չէ:
«Բանակում ծառայելը չի կարող նպաստել արտագաղթին: Ես կարծում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության հետ կապված ոչ մտահոգ մարդիկ… էլ չշարունակեմ: Ես չեմ ընդունում այն խավը, որ հայրենիքը պաշտպանելու համար երկրից գնում են: Ես համոզված եմ, որ այս պահին էլ կան պաշտոնյաների որդիներ, ովքեր սահմանում են»,- ասաց նա եւ հրաժարվեց անուններ տալուց: