Ուսանողներին քննադատող ԵՊՀ պաշտոնյան գնել է մեքենաներ, կառուցել առանձնատուն
Ազգային Ժողովի «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արարատ Միզոյանը ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի իր էջում իմի է բերել մամուլում նախկինում հրապարակված որոշ տեղեկություններ, որոնք վերաբերվում են ԵՊՀ աշխատակազմի ղեկավար Ալիկ Ղարիբյանին:
Նշենք, որ Ղարիբյանը վերջին օրերին քննադատաբար է մոտեցել դասադուլ կազմակերպող ուսանողների գործունեությանը, մինչդեռ 2004 թվականին ինքը նույնպես պայքարել է տարկետումը վերացնելու մասին օրենքի դեմ:
«Նա մասնակցել է 2004-ի «Զինապարտության մասին օրենքի» դեմ ուսանողական շարժմանը, օգտվել է այդ շարժման շնորհիվ պահպանված տարկետման իրավունքից, եղել է Արամ Սիմոնյանի ասպիրանտը, բայց այսօր հասկացել է, որ մեծ սխալ է գործել և այժմ դեմ է տարկետման ինստիտուտին։ Նա հասկացել է, որ ուսանողներից ոչ մի լավ բան սպասել չի կարելի, փորձում է ճնշել տարկետման պահպանման համար մղվող ուսանողական շարժումը և սպառնում է «դիմել կտրուկ մեթոդների»։ Նա հավանաբար ուզում է կրկին գործի դնել ԵՊՀ «ախալքալակցիների գունդը», ինչպես երանելի 2013-ին»,- հիշեցրել է Արարատ Միրզոյանն ու շարունակել, որ Ալիկ Ղարիբյանը մի ժամանակ դաշնակցական է եղել, սակայն հետագայում հարել է ՀՀԿ-ին:
«Հիմա ԿԳ նախարարը նորից դաշնակցական է, և Ալիկի համար դժվար է: Նա չի ուզում քաղաքանացվել և ուսանողներին եղբայրաբար խորհուրդ է տալիս չքաղաքականացվել»,- հեգնել է ԱԺ պատգամավորը եւ շարադրել Ալիկ Ղարիբյանի ունեցվածքի եւ բիզնես գործունեության մասին տեղեկություններ:
Ըստ Արարատ Միրզոյանի հրապարակման, Ալիկ Ղարիբյանն անձնվիրաբար աշխատում է ԵՊՀ-ում եւ ստանում 150-200.000 դրամ աշխատավարձ։ «Նրան չեն պատկանում սուրճի ապարատներ եւ պատճենահանման կետեր ԵՊՀ տարածքում։ Նա գումարներ չի աշխատում քննությունների և մասնավորապես հեռակա ուսուցման ընդունելության քննությունների ժամանակ։ Այդ ամենը ստոր հերյուրանքներ են։ Նա կարողանում է գումար հետ գցել, ինչի շնորհիվ պաշտոնավարման դեռ առաջին տարում կառուցում է այս առանձնատունը»,- կրկին հեգնել Արարատ Միրզոյանը:
Նշենք, որ դեռեւս 2013 թվականին մամուլում բաց նամակ է հրապարակվել ուղղված կրթության եւ գիտության այդ ժամանակվա նախարար Արմեն Աշոտյանին եւ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանին: Նամակի հեղինակները նշել էին, որ Երեւանի պետական համալսարանի աշխատակազմի ղեկավար Ալիկ Ղարիբյանը, ստանալով 150 000–200 000 դրամ աշխատավարձ, իր պաշտոնին նշանակվելուց հետո, մեկ տարվա ընթացքում շքեղ առանձնատուն է կառուցել Երեւանի Դավթաշեն թաղամասում եւ շքեղ ավտոմեքենա գնել` Mitsubishi մակնիշի: «Իսկ մեկ ամիս առաջ(խոսքը 2013 թվականի մասին է, հեղ.) նա գնել է արդեն երկրորդ ավտոմեքենան Prado մակնիշի` 10 MM 333 համարանիշով: Հարց է առաջանում, թե այդ երիտասարդը ի՞նչ գումարներով է նման մեքենաներ եւ առանձնատուն գնում»,- ասված էր բաց նամակում, որը հեղինակել էր «Մենք դեմ ենք ուսման վարձերի անօրինական թանկացմանը» անունը կրող նախաձեռնող խումբը: