ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի լրատվականից armtimes.com-ին են տրամադրել այս տարվա առաջին 9 ամիսներին երկիր այցելած զբոսաշրջիկների վերաբերյալ տվյալներ:
Ըստ ստացված հաշվետվությունների տվյալների եւ հետազոտությունների արդյունքում ձեւավորված փորձագիտական գնահատումների, 2017 թվականի հունվար-սեպտեմբերին Հայաստան է ժամանել 1 միլիոն 172 հազար 402 զբոսաշրջիկ: Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի պնդմամբ, 2016 թվականի նույն ժամանակաշրջանի հետ համեմատած, այս ցուցանիշն աճել է 21 %-ով:
Ավելի վաղ գրել էինք, որ 2017 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին 1 միլիոն 350 հազար 791 քաղաքացի է այցելել մեր երկիր, խոքսը թե զբոսաշրջիկների եւ թե այլ նպատակներով Հայաստան այցելածների մասին է: 2016 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ այցելուների թիվն էլ աճել է 24.3 տոկոսով: 2016 թվականի առաջին վեց ամիսներին Հայաստան է այցելել 1 միլիոն 86 հազար 466 քաղաքացի, իսկ 2015-ին՝ 1 միլիոն 66 հազար 779:
Զբոսաշրջության պետական կոմիտեն այս թվերից զտում է զբոսաշրջության նպատակով ՀՀ այցելածներին, ըստ որի, փաստորեն, 2017 թվականի հունվար-սեպտեմբերին Հայաստան է ժամանել 1 միլիոն 172 հազար 402 զբոսաշրջիկ՝ 21 տոկոսով ավելի անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածից: