Գալիք տարուն դեռ ժամանակ կա, սակայն Վանաձորի քաղաքապետարանն արդեն իսկ հայտարարեց առաջին թանկացման մասին: Խոսքը՝ մանկապարտեզների վարձավճարների` 2018թ-ի հունվարի մեկից թանկանալու մասին է: Քաղաքապետարանի կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի բանի պետ Գոռ Բադյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հաստատեց տեղեկությունը, նշելով, որ թանկացումները կատարվել են համայնքի ավագունու որոշմամբ.
«Դասակարգում է կատարվել` տնակային եւ ոչ տնակային մանկապարտեզներ, տնակայինները դարձել են 4000 (նախկինում եղել են 3000-3500 դրամ), ոչ տնակայինները` 5000 դրամ (նախկինում՝ 4000-4500 դրամ): Մանկապարտեզ ունենք, որ միանգամից 1500 դրամով է թանկացել, իսկ տնակայինները թանկացել են 500-1000 դրամով»,- ասաց բաժնի պետը, հավելելով, որ մանկապարտեզներ էլ կան, որոնց վարձավճարը նվազեցվել է, դառնալով կրկին 5000 դրամ. «Մենք 6000 եւ 5.500 դրամ վարձավճարով մանկապարտեզներ ունեինք, դրանց վարձավճարն իջեցվել է ու դարձել 5000 դրամ»:
Բաժնի պետի խոսքով՝ 2009 թվականից մինչ օրս վարձավճարների վերանայում չէր կատարվել, չնայած որ այս տարիների ընթացքում ամեն ինչն է թանկացել. «Լույսը, գազը, ջուրը, սնունդը, ամեն ինչն այս տարիներին թանկացավ, անգամ նվազագույն աշխատավարձը մի քանի անգամ բարձրացվեց, բայց մենք վարձավճարներին ձեռք չտվեցինք, այսօր արդեն անհնար է…»,- ասաց նա: