«Վելոիա ջուր»-ը 209 դրամ սակագնի հայտ է ներկայացրել օգոստոսին, մեր նախնական հաշվարկներն ավարտված են, ներկայացվել է նիստի։
Այսինքն՝ մինչեւ 2024 թվականը խմելու ջուրը քաղաքացիների համար չի թանկանա։
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանն այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում պնդեց, որ Հայաստանում ոչ բոլորն ապրանքներն են թանկացել:
Հրազդանում ուղեվարձի փոփոխություն չի լինելու, գործելու է նախկին արժեքը՝ 1 անձի համար՝ 500 ՀՀ դրամ:
Կգտնվեն մարդիկ, որոնք կցանկանան բնակվել Երեւանին հարակից տարածքներում:
Չնայած գազի գնի ամրագրման հետաձգումներ եղան, սակայն գները շարունակում են հետեւողականորեն բարձրանալ, ինչն առաջին անգամն է Եվրոպայում գազի հանգույցների գործունեության ողջ պատմության ընթացքում:
«Աշտարակ ձու» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության նկատմամբ կիրառվել էր տուգանք 15 039 156 դրամի չափով:
Միեւնույն ժամանակ, հացի գնի թանկացման վրա ուղղակիորեն ազդել է էլեկտրաէներգիայի գինը, որը նույնպես ավելացել է: Արդյունքում Շվեյցարիայում հացի գինը զգալիորեն աճել է:
Ֆրանսիացիները խոստովանում են, որ բոլոր տեսակի ապրանքների գների արագ բարձրացումը ստիպում է վերանայել իրենց բյուջեն, հաղորդում է France 2-ը:
Հանրապետության հրապարակում այսօր լարված իրավիճակ էր ստեղծվել:
Ցուցարարների շրջանում զոհերի թիվը մնում է անհայտ, սակայն լրատվամիջոցները նշում են, որ նրանց թիվը հասնում է մի քանի տասնյակի:
Դրանք ներառում են Ռուսաստանի, Բելառուսի, Հայաստանի, Տաջիկստանի և Ղրղզստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները։
Քանի որ սուրճն ունի տոնուսը բարձրացնող, ակտիվացնող հատկություն, ցանկալի չէ, որ շատ ցածր տարիքի երեխաներն այն օգտագործեն:
Նախորդ օրերի համեմատ 2 դեպքում էլ գինն աճել է 20 դրամով: Նշենք, որ մինչեւ հեղափոխությունը դրանց գները հենց 460-480 դրամի սահմաններում էին հիմնականում, քանի որ շուկայում մրցակցությունը փոքր էր:
Նախորդ ապրիլի համեմատ երկնիշ աճ է արձանագրել նաեւ խոզի մսի գինը՝ 17.9 տոկոսով, թռնչամսի գինը՝ 11.8 տոկոսով, բրինձը՝ 11 տոկոսով, ձուկը՝ 10 տոկոսով, մրգերը՝ 10.4 տոկոսով:
Եթե խոսքը էկո կամ Ստեփանավան ֆերմայի կամ որեւէ այլ բրենդի ձվի մասին է, ապա հնարավոր է, որ գինը բարձր լինի, քանի որ այդ ընկերությունների ձվերը 5 ամիս առաջ էլ են նույն գինն ունեցել:
«Մեծ խանութներին ու սուպերմարկետներին ենք հիմնականում տալիս, որովհետեւ այնտեղ վաճառքի գինն ավելի կայուն է ու վերահսկելի»,- ասաց Ստեփանյանը:
Գեւորգյանն ընդգծեց՝ ակնհայտ է՝ կան անձինք, որ խոշոր ծավալի գնումներ են կատարում եւ սպառողական նպատակի համար չեն իրականացնում։
Ինչ վերաբերում է ձվի արտադրության ծավալներին՝ Ստեփանյանն ասաց, թե արհեստական խուճապ է ստեղծվել. «Մարտի 30-ին մենք Զատիկի համար նախատեսված ծավալները լրացուցիչ էլի բաց ենք թողնելու սպառման ցանցեր»:
Այս աճի պայմաններում բենզինի, դիզվառելիքի գների մակարդակն ավելի ցածր է, քան վերջին 5 տարվա կտրվածքով միջին գները։
Պրոռեկտորի խոսքով՝ գոյություն ունի հստակ հաշվարկ, թե որակյալ կրթության համար մեկ ուսանողի համար որքան ծախս է անհրաժեշտ կատարել։ Դրա մեջ են մտնում սարքավորումները, գրքային ֆոնդը եւ այլն։
Կորոնավիրուսով հիվանդների համար նախատեսված 1400 մահճակալների միայն մի մասն է օգտագործվում։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 7-ին, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Թվով 10 երթուղիներից տարիների շարունակ բնակչությունը 50 դրամ ուղեվարձ վճարել է N6 եւ N8 երթուղիների համար, մինչդեռ, ըստ մամուլի քարտուղարի, իրական գինը եղել է 70 դրամ:
Ի դեպ, այս տարվա սեպտեմբերին անցած տարվա դեկտեմբերի համեմատ ՀՀ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի դիտարկած բոլոր երկրներից միայն Հայաստանում է գնանկում արձանագրվել:
Աշխարհահռչակ երաժիշտ, System of a Down խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը չի հրաժարվել Հայաստանում տուն գնելու մտքից:
Այն ծխախոտը, որը քիչ է վաճառվում, այս տարիներին երբեք չի թանկացել, թանկանալու դեպքում էլ՝ 10 դրամ միայն:
«Հայկական ժամանակի» լուսանկարների հսկայական արխիվում գտանք այս լուսանկարը, որը արվել է 2002 թվականին (կասկածողներին հրավիրում ենք խմբագրություն լուսանկարի properties-ները նայելու)
Այս ամենը հնարավոր է նաեւ քաղաքական ենթատեքստ պարունակի իր մեջ՝ պրովոկացիա կառավարության կամ էլ հարկայինի դեմ:
Վերջին օրերին մամուլում և սոցիալական ցանցերում քննարկվում է մայրաքաղաքի խոշոր սուպերմարկետներում տեղի ունեցած գյուղատնտեսական որոշ ապրանքների գների փոփոխությունների խնդիրը:
Այսօր մի շարք խոշոր սուպերմարկետներում ապրանքների գների կտրուկ թանկացում է արձանագրվել:
Մանե Թանդիլյանը ակտիվ մասնակցում էր այս տարի թանկացումների դեմ ԵԼՔ դաշինքի նախաձեռնած բողոքի ակցիաներին:
«Տարին նոր է սկսել, արդեն 20 դրամով թանկացրել են, մի հատ 20 էլ տարվա կեսին կթանկացնեն, մի հատ էլ տարվա վերջ»,- դժգոհեց քաղաքացին:
Բժշկական կենտրոնից վստահեցնում են, որ գների բարձրացումը անխուսափելի է եղել:
Եթե մենք բանանը տալիս էինք տոներին, հիմա հաճախակի ենք տալիս, եթե տավարի միսը շատ քիչ էինք տալիս, ապա այսօր սկսել ենք նորմալ տալ:
Մաշտոցի պողոտայի Փակ շուկայում իշխան ձուկը թանկացել է 50 դրամով, վաճառողուհին մեզ հայտնեց, որ մի որոշ ժամանակ առաջ 50 դրամով էժանացել էր, սակայն նորից թանկացավ:
Վարորդներից շատերը մտավախություն ունեն, որ գնի էժանացումը կվնասի գազի որակին:
Այսօր Ազգային ժողովում «Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի շուրջ ԵԼՔ խմբակցության նախաձեռնությամբ գումարվել էր արտահերթ նիստ: Օրենքի նախագիծը, սակայն, չընդունվեց:
Ազգային ժողովում ընթանում է ԵԼՔ խմբակցության նախաձեռնած արտահերթ նիստը՝ «Հարկային օրնսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ:
Ազգային ժողովում այս պահին ընթանում է ԵԼՔ խմբակցության նախաձեռնած արտահերթ նիստը՝ «Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնության շուրջ:
Առաջին սպառման ապրանքների գները Հայաստանում շարունակվում են տատանվել:
ԵԼՔ դաշինքի երթը ներկայացնում ենք լուսանկարներով:
«Ակնհայտ է, որ թանկացումներն ապաշնորհ քաղաքականության եւ տնտեսական քաղաքականության արդյունք են»,- ասել էր Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ ուսումնասիրությունից հետո կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն:
«Ակնհայտ է, որ թանկացումներն ապաշնորհ քաղաքակնության եւ տնտեսական քաղաքականության արդյունք է»,- ասում է Փաշինյանը եւ հորդորում 18:00-ին լինել «Մոսկվա» կինոթատրոնի հրապարակում:
ԵԼՔ դաշինքն իր ունեցած բոլոր կարողություններով ապահովել է երթի հաջող ընթացքը: Հիմա ամեն բան կախված է հանրության արձագանքից: Մարդկանց մասնակցությունը ցույց կտա, թե որքանով է մեր աշխատանքը հաջողվել:
Դրանցից մեկը երեքշաբթի Ազգային ժողովում ներկայացվելիք արտահերթ նիստ հրավիրելու օրենքի նախագիծն է: Ելքը պլանավորում է, որ սույն նախագծի տակ այլ ֆրակցիաների պատագամվորներ եւս պիտի ստորագրեն:
Եթե հանկարծ ինձ ինչ-որ բան առաջարկվի, ես չեմ ընդունելու: Չեմ ուզում մոլորեցնող տեղեկություններ կամ պատասխաններ տալ:
Բնականաբար, չկա թանկացում միայն մեկ հոգու համար։ Միայն ձեր համար չի թանկացել, ինձ համար էլ է թանկացել։ Հիմա ամեն մեկն իր ձեւով փորձում է իր բաժին պայքարն բերի։
«Ես ամսական 5 հարյուր հազար աշխատավարձ եմ ստանում եւ ընդհանրապես շատ չեմ վարում մեքենա:
Մենք, ընդունելով ԵԼՔ դաշինքի մարտավարությունը, այս պահին հետամուտ ենք լինում մեր մարտավարությանը, երբ կսպառենք մեր բոլոր հնարավոր միջոցները, նոր կմտածենք՝ ինչ կերպ ազդել իշխանության միջոցների վրա։
Ըստ էության, գործադիրը չի ուզում միասնական պատասխանատվություն ստանձնել այս մեծ շղթայի համար, եւ այս ցիկլիկ առանձնացումները դրա համար են նաեւ։
«Մեխանիզմը, չափաքանակը եւ ինչքան կլինի վերջնական գինը՝ մենք ձեզ լրացուցիչ կտեղեկացնենք»,- ասաց գյուղատնտեսության նախարարը:
ԱԺ «Առանձին ապրանքատեսակների գների բարձրացման պատճառները եւ գնաճը մեղմելու հնարավորությունները» թեմայով խորհրդարանական լսումները արդյունք չտվեցին. իշխանությունը գնաճը մեղմելու տարբերակներ չառաջարկեց:
Ընթացքում նկատել են, որ ելույթ ունեցողներին ամբիոնի մոտ հրավիրում են ընտրողաբար, իսկ Արա Բաբլոյանը իր օգնականին հրահանգում էր դահլիճում փնտրել նոր մարդկանց, ովքեր կցանկանան ելույթ ունենալ։
Խոզի միսը թանկացել է, սխտոր կերեք, այ ձեր ցավը տանեմ, ի՞նչ եք խառնվել իրար։ Բենզինը թանկացել է, մենք այն օրը ցույց տվեցինք՝ բրդեք ձեր մեքենան, ի՞նչ է ձեռներիդ մեջ ուժ չկա՞:
Ցանկանում եմ, որ դա հիմնավորեք, ոչ թե ասելու համար, այլ հարցը լուծելու համար:
Նոյեմբերին, հոկտեմբերի համեմատ Հայաստանում կյանքը թանկացել է 2 տոկոսով, որը ամենաբարձրն է աշխարհում:
«Եթե ՀՀԿ-ն եւ ՀՅԴ-ն իրար հետ այդ թիվը չեն կարողանում կազմել, ԵԼՔ-ը դեմ է, էլ ո՞վ է մնում, իհարկե գաղտնիք չեմ բացահայտի, եթե ասեմ Ծառուկյան խմբակցությունը»։
Այսօր Մոսկվա կինոթատրոնի մոտից ԵԼՔ դաշինքը երթ անցկացրեց ընդդեմ թանկացումների:
«Մեր պահանջը՝ նվազագույնը նախկին ակցիզային եւ եկամտային հարցին վերադառնալն է»,- ասաց Մարուքյանը:
Մի քանի ժամից Մոսկվա կինոթատրոնի հրապարակից կմեկնարկի ԵԼՔ դաշինքի նախաձեռնած երթը՝ ընդդեմ թանկացումների:
Քննարկվել են Սահմանադրության փոփոխությունների նոր կարգավորումների ներքո հանձնաժողովի հետագա գործունեությանը վերաբերող հարցեր:
- Ոչ մի բան էլ չեմ ասի, ես Ռուբեն Հակոբյանի հայտարարությունը չեմ մեկնաբանում, բովանդակային՝ իհարկե դա սխալ է եւ ոչ ադեկվատ։
Վաղը՝ հունվարի 19-ին՝ ժամը 17:00-ին, ԵԼՔ դաշինքը Մոսկվա կինոթատրոնի հրապարակից կմեկնարկի երթ՝ ընդդեմ թանկացումների:
- Պարոն Բաբայան, Տիկնիկային թատրոնի վիճակն այնքան է ծանրացել, որ այլեւս աշխատողներ չեք կարողանո՞ւմ պահել:
Մի քանի ամսից Սերժ Սարգսյանը կթողնի իր այսօրվա պաշտոնը, կստանձնի ՀՀ վարչապետի պաշտոնը եւ ոչինչ, բացարձակապես ոչինչ չի փոխվի:
Հարկերի ավելացման ու գնաճի հետեւանքով մարդկանց գնողունակությունն անկում է ապրելու, քանի որ չեն նախատեսվում նաեւ աշխատավարձերի ու թոշակների բարձրացում:
ԵԼՔ դաշինքը հունվարի 19-ին երթ է անցկացնելու՝ ընդդեմ թանկացումների: Երթի ընթացքում չեն բացառվում լուրջ զարգացումները՝ նստացույց, շարունակական ակցիաներ և այլն:
- Ազգանպա՞ստ նպատակի մասին է խոսքը: - Ոչ գրպանանպաստ, չգիտեմ կա հայերենում այդպիսի բառ, թե ոչ, բայց ես այդպես եմ կարծում:
Վերջին օրերին վառելիքը թանկանալուց հետո շատերին մտահոգող հարցերից մեկն այն է, թե արդյո՞ք դա բացասաբար կանդրադառնա ներքաղաքային եւ միջմարզային հասարակական տրանսպորտի ուղեվարձի վրա:
Հայ հասարակությունը բավական պրագմատիկ է, eu այն, ինչը հարվածում է իր գրպանին, այդ խնդիրներով ինքը փողոց է դուրս գալիս:
Նավթի համաշխարհային գների աճ է արձանագրվել Լոնդոնի եւ Նյու Յորքի առեւտրի էլեկտրոնային բորսաներում:
Հայաստանում 12- ամսյա գնաճը եղել է 2.6 տոկոս: Այսինքն, գնաճը եղել է թույլատրելի՝ հոյակապ միջանցքի ամենացածր կետի վրա: Մտահոգության որեւէ առիթ, պատճառ, պայման, իրավիճակ պետք է որ չլինի
Ես էլ եմ եթերով դա տեսել, այդտեղ սոցիալական ցանցերում տեղ գտած օգտատերերի գրառումներն են ներկայացվում, և բնականաբար, առանձնացվում են այն գրառումները, որոնք որ իրենք նպատակահարմար են գտնում:
Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցություն է հրավիրել թանկացումների հետ կապված եւ հանձնարարականներ տվել:
Երեւանի քաղաքապետարանն ի գիտություն է ընդունել ԵԼՔ դաշինքի իրազեկումը՝ հունվարի 19-ին երթ անցկացնելու վերաբերյալ: Տեղեկությունը հրապարակվել է քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքէջում:
Քանի որ նա պաթոլոգիական ստախոս է, չի ուզում խոսքի տերը լինել, պարբերաբար ստում է, սուտ խոստումներ է տալիս, եւ սուտ փաստեր է ներկայացնում, ակնկալիք չկա, որ իր խոսքի տերը կլինի, բայց սպասենք:
Այս խորհրդակցությունը տարօրինակ է, որովհետեւ ընդամենը 1 ամիս առաջ Սերժ Սարգսյանի կարծիքով երկրում գնաճը մտահոգիչ չափերի չէր եւ եղածն էլ փոխհատուցվում էր այլ ապրանքատեսակների մասով ավելի էժան գներով:
Նախագահը հանձնարարականներ է տվել՝ հանրությանը հստակ պարզաբանելու համար այս կամ այն ապրանքատեսակի թանկացման պատճառների մասին
Հույս ունենք եւ համոզված ենք, որ հանրությունը պետք է իր ձայնը բարձրացնի: Առաջարկում ենք մի ճանապարհ, որ հանրության բարձրացրած ձայնը, ի վերջո, բերի հստակ արդյունքների:
Հունվարի 19-ին ԵԼՔ խմբակցությունը երթ կանցկացնի՝ ընդդեմ թանկացումների: ԵԼՔ-ից հայտնում է, որ իրենք արդեն սկսել են իրազեկման աշխատանքները:
Պատգամավորի խոսքով՝ սոցիալական վիճակն այն աստիճան է վատթարացել, որ Հայաստանում առկա է սոցիալական բունտ իրականացնելու բոլոր նախադրյալները:
Այս պահին կատարված հաշվարկները ցույց են տալիս, որ 2018 թվականի հունվարին բենզինի, դիզելային վառելիքի եւ սեղմված բնական գազի գնային բարձրացումներն ամբողջությամբ պայմանավորված են Հարկային օրենսգրքով:
Դեկտեմբերի 28-ից Իրանում հակակառավարական ցույցեր են ընթանում՝ ընդդեմ թանկացումների: Ցույցերի ընթացքում զոհվել է 21 ու ձերբակալվել 450 մարդ:
Ուսանողուհիներ Անին եւ Արեւիկը դեկտեմբերի 31-ին են տոնածառ զարդարում, և ինչպես իրենք են ասում ինչքան գեշ խաղալիքներ ունեն տոնածառի հետևից են կախում:
Մսամթերքի գինը ետ չի մնում Ամանորյա մյուս ապրանքատեսակներից և բավականին թանկացել է: Մեկ կիլոգրամ տավարի ֆիլեն դարձել է 3650 դրամ, մինչդեռ ընդամենը 10 օր առաջ այն կարելի էր գնել 3550 դրամով:
«Եթե այս պահից հայտնի դառնա, թե ով է վարչապետը, ապա որոշ նախարարներ, իմանալով, որ 2018-ից հետո չեն զբաղեցնելու այդ պաշտոնները, չեն շարունակի նույն եռանդով աշխատել»:
Կարինե Աճեմյանն էլ «Հայկական ժամանակի»-ի հարցին, թե գնաճի պատճառով որեւէ ապրանքատեսակից հրաժարվել է, ասաց.
Հայաստանում գների փոփոխությունը շատ քիչ առնչություն ունի միջազգային գների հետ: Մեզ մոտ գները սահմանվում ու փոփոխվում են մի խումբ մարդկանց ախորժակներին համահունչ:
Արդյոք Սերժ Սարգսյանի մատնանշած գնագոյացմանմեխանիզմը ազդո՞ւմ է նաեւ իր մտերիմ օլիգարխների վրա:
Իսկ Սերժ Սարգսյանի մակարդակով եղե՞լ է ինչ-որ բան. «Ես չգիտեմ, չեմ մասնակցել նման բանի»:
Այսօր միջին սոցիալական վիճակում գտնվող մարդուն նվազագույնը 250- 300 դոլար է անհրաժեշտ նոր տարվա բարեկեցիկ սեղան ունենալու համար:
Հարցին, թե իրենք շարունակում են օգտվել թանկացած պարենամթերքից, Ֆարմանյանը չկարողացավ պատասխանել, պատճառաբանելով, որ ինքը չէ առեւտուր անողը:
ԱԺ-ում կառավարության հետ երեկվա հարցուպատասխանից պարզ դարձավ, որ ոչինչ չի փոխվելու եւ լոխ լավա:
Մարդկանց բացատրեք, որ Հայաստանը զարգանում է, մարդկանց բացատրեք, որ ապրանքները չեն թանկացել:
Ըստ այդ կանխատեսումների, միայն վերը նշված գործոնների ազդեցությունը գնաճի վրա նշված ժամանակահատվածում կլինի կես տոկոսից էլ ցածր:
«Հայկական ժամանակ»-ն այսօր հերթական դիտարկումն իրականացրեց Երեւանի փոքր կենտրոնում, որի արդյունքներն այդքան էլ հաճելի չեն:
Այս խնդիրն ամբողջությամբ գտնվում է ՀՀ տնտեսական մրցակցության պետական պաշտպանության հանձնաժողովի վերահսկողության ոլորոտւմ եւ հույս ունենանք, որ ստուգումներ կսկսվեն մարզի գազալցակայաններում:
Մանկապարտեզ կա, որ միանգամից 1500 դրամով է թանկացել: