Իշխանությունը կգնա՞ զիջումների. Փաշինյանը վկայակոչում է Ստալինին, Հռոմի պապին (տեսանյութ)
Հունվարի 19-ին ԵԼՔ դաշինքի նախաձեռնած ընդդեմ թանկացումների երթի նպատակի, դաշինքի հետագա քայլերի շուրջ «Հայկական ժամանակ»-ը զրուցել է ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
- Պարոն Փաշինյան, ԵԼՔ դաշինքը հունվարի 19-ին պատրաստվում է ընդդեմ թանկացումների երթ իրականացնել: Ի՞նչ նպատակներով է այն իրականացվում եւ ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք երթից:
- Կարող ենք արձանագրել, որ մեր այն կանխատեսումները, թե 2018 թվականը լինելու է թանկացումների տարի, արդեն իսկ իրականանում են: Արդեն տեղի է ունեցել դիզելային վառելիքի, բենզինի եւ սեղմված գազի գների թանկացում, որը իր հերթին շղթայաբար հանգեցնելու է այլ ապրանքների թանկացման, որովհետեւ չկա այնպիսի ապարանք, որը կապված չէ վառելիքի հետ՝ առնվազն տրանսպորտի իմաստով: Գյուղատնտեսության ոլորտում նաեւ դիզվառելիքի գնի փոփոխությունը գյուղմթերքի գների թանկացման է բերելու: Փաստացի բոլորն ընդունում են, որ այս թանկացումների պատճառը Հարկային օրենսգիրքն է, որը ուժի մեջ է մտել հունվարի 1-ից: Մենք դեմ ենք թանկացումներին եւ մտադիր ենք պայքարել այդ թանկացումների դեմ եւ, ըստ էության, այսօր դա անելու արդյունավետ ճանապարհը Հարկային օրենսգիրքը փոփոխության ենթարկելն է եւ հարկային նախկին դրույքաչափերին վերադառնալը: Մենք Ազգային ժողովում 9 հոգանոց խմբակցություն ենք եւ խորհրդարանական աշխատանքի վերջին ամիսների մեր պատմությունը ցույց է տալիս, որ նման գլոբալ փոփոխություն իրականացնելու համար ուղղակի միայն խմբակցության գործունեությունը բավարար չէ: Մենք այս երթով, որը պետք է տեղի ունենա հունվարի 19-ին՝ ժամը 17:00-ին, «Մոսկվա» կինոթատրոնի մոտից, ակնկալում ենք, որ հանրությունն իր դիրքորոշումը կարտահայտի, այսինքն՝ կարտահայտվի Հարկային օրենսգրքում համապատասխան փոփոխություններ անելու օգտին: Մենք հույս ունենք, որ այս ուժերի մեկտեղումը՝ ԵԼՔ խմբակցության եւ հանրության, կբերի նրան, որ խորհրդարանական մեծամասնությունը ստիպված կլինի կատարել այդ պահանջները եւ Հարկային օրենսգրքում իրականացնել փոփոխություններ:
- Ի՞նչ եք կարծում, ժողովուրդը դուրս կգա փողոց:
- Այս թանկացումները վերաբերվում են բոլորին, չկա ՀՀ այնպիսի քաղաքացի, ով չի առնչվում այս խնդրի հետ: Ուզում եմ ընդգծել նաեւ, որ սա առնչվում է ոչ միայն աղքատ, այլ՝ աշխատող եւ աշխատավարձ ստացող միջին խավի հետ: Ոչ միայն ապրանքներն են թանկացել այլեւ այդ խավի համար շոշափելի եկամտահարկի ավելացում է տեղի ունեցել: Հույս ունենք եւ համոզված ենք, որ հանրությունը պետք է իր ձայնը բարձրացնի: Առաջարկում ենք մի ճանապարհ, որ հանրության բարձրացրած ձայնը, ի վերջո, բերի հստակ արդյունքների:
- Պարոն Փաշինյան, հնարավոր է, որ այս պրոցեսի մասշտաբներն այնքան մեծանան, որ իշխանափոխության պահանջի վերածվի:
- Մենք շատ կոնկրետ խնդիր ենք առաջադրում, մեր կարգախոսը՝ ո՛չ թանկացումներին, արդեն շատ բանի մասին է ասում: Մենք ակնկալում ենք հանրության աջակցությունը՝ Հարկային օրենսգրքի փոփոխության հարցում, որովհետեւ հանրությունն էլ մեզանից է ակնկալում, որպեսզի մենք այս խնդիրները լուծենք: Հիմա, երբ հանրությունը իր ձայնը կբարձրացնի եւ կպահանջի Հարկային օրենսգրքում կատարել փոփոխություններ, որոնք կկանգնեցնեն թանկացումները եւ կստացվի այնպես, որ խորհրդարանական մեծամասնությունը երկու ոտքը կդնի մի կոշիկի մեջ եւ կասի՝ չեմ փոխում Հարկային օրենսգրքի, դա կարող է նաեւ Հայաստանում քաղաքական իրավիճակի փոփոխության հանգեցնել:
- Տպավորություն է, որ քաղաքական մեծամասնությունը զիջումների մասին չի մտածում, քանի որ, երեկ այս թեմայի շուրջ զրույցում ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանը նշեց, որ ժողովուրդը շատ լավ գիտի՝ ցույցերի, միտիգների միջոցով փոփոխության չեն հասնում:
- Պատկերավոր համեմատություն անեմ․ երբ 2-րդ աշխարհամարտի ավարտին Սովետական միության առաջնորդ Ստալինին զեկուցում են, որ Հռոմի պապը սա է առաջարկում, սա է պահանջում, Ստալինը ի վերջո հարց է տալիս՝ իսկ քանի՞ դիվիզիա ունի Հռոմի պապը: Հիմա, երբ ասում եք, որ իշխանությունն անզիջում է, չի ուզում զիջել, նա ասում է հետեւյալը. իսկ քաղաքացիների քանի՞ դիվիզիա է պահանջում, որպեսզի թանկացումներ չլինեն, որ Հարկային օրենսգիրքը փոխվի: Եթե իշխանությունը չի տեսնում քաղաքացիների դիվիզիաներ, որոնք պահանջում են կասեցնել թանկացումները, բնականաբար՝ նա զիջման գնալու որեւէ պատճառ չունի, իսկ եթե խորհրդարանական մեծամասնությունը տեսնի, որ քաղաքացիների դիվիզիաները պահանջում են քայլեր ձեռնարկել, նա ուրիշ տարբերակ չի ունենա, քան գնալ զիջումների:
- Եվ վերջում, որոնք են լինելու ԵԼՔ դաշինքի քայլերը հունվարի 19-ի երթից հետո:
- Հետագա քայլերը կախված կլինի իրադարձությունների ընթացքից: Ես ներկայացրի այն տրամաբանությունը, որը մենք դնում ենք գործողությունների հիմքում եւ մենք հույս ունենք, որ այս տրամաբանությունը հանրության շրջանում շատ լայն արձագանքը կստանա եւ մենք մեզնից կախվածը կանենք, որ դա տեղի ունենա: Սա է միակ երաշխիքը, որ խնդիրը կլուծվի: