Հայաստանում առկա են սոցիալական բունտի բոլոր նախադրյալները. Գեւորգ Գորգիսյան
ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության քարտուղար Գեւորգ Գորգիսյանն ԱԺ-ում պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե ինչ գործիքներ կան թանկացումների ընթացքը կասեցնելու համար, նշեց, որ վառելանյութի եւ այլ ապրանքների գնաճը կարելի է զսպել միայն հարկային օրենսգրքի փոփոխությամբ:
«Հիմա, քանի որ հասարակությունն իր մաշկի վրա զգաց այն, ինչ մենք ամիսներ շարունակ խոսում էինք, կոչ ենք անում իրենց շահերը պաշտպանել՝ դուրս գալ փողոց, նաեւ մեզ սատարել, որ կարողանանք խորհրդարանում բերել օրենքի ինչ-որ փոփոխություններ: Մենք շատ լուրջ սոցիալական ճգնաժամ ենք ունենալու, քանի որ 26 տոկոսի փոխարեն եկամտահարկ վճարելու ենք 28 տոկոս, նվազելու է աշխատավարձը, թանկացել է վառելանյութը, հուլիսի մեկից ավելանալու է կենսաթոշակի համար վճարողների թիվը, իսկ մաքսային միություն մեջ չմտնող երկրներից ներկրվող ապրանքների համար պետք է վճարենք մաքսահարկ: Այս իսկ պատճառով մենք մարդկանց ասում ենք, որ պայքարեն, որովհետեւ մենք 9 հոգով խորհրդարանում քիչ ենք»,- նշեց Գորգիսյանը՝ կոչ անելով հունվարի 19-ին դուրս գալ փողոց եւ միանալ ԵԼՔ դաշինքի ընդդեմ գնաճի երթին:
Պատգամավորի խոսքով՝ սոցիալական վիճակն այն աստիճան է վատթարացել, որ Հայաստանում առկա են սոցիալական բունտ իրականացնելու համար բոլոր նախադրյալները: Միաժամանակ Գորգիսյանը պատասխանելով «Հայկական Ժամանակ»-ի հարցին՝ բացառեց, որ Հայաստանում էլ տեղի կունենա այն, ինչ մի քանի օր առաջ Իրանում էր կատարվում:
«Սոցիալական լուրջ ճգնաժամ է եւ սպասում ենք, որ ՀՀ քաղաքացիներն կընդվզեն այս ամենի դեմ: Անկախ քաղաքական հայացքներից մարդիկ պետք է դուրս գան եւ պայքարեն, եթե անգամ հավատացել են Կարեն Կարապետյանին, ապա հիմա տեսնում են, որ այդ միլիարդների ներդրումը չկա: Սոցիալական բունտի համար բոլոր նախադրյալները կան, մնում է, որ մարդկանց ունեցվածքը հավաքեն»,- ասաց Գեւորգ Գորգիսյանը: