Իշխող ՀՀԿ-ն իր նախկին կոալիցիոն գործընկերոջ՝ «Հայկական վերածնունդի» (նախկին ՕԵԿ-ի) դեմ սեպտեմբերի 18-ին սպասվող ՏԻՄ ընտրություններում թեկնածու չի առաջադրել, չնայած նրան, որ «Հայկական վերածնունդն» իրեն ընդդիմադիր է հայտարարում:
Արագածոտնի մարզի Ոսկեվազ համայնքի ղեկավարի պաշտոնի համար պայքարելու է 3 թեկնածու՝ «Հայկական վերածնունդ» կուսակցության կողմից առաջադրված, գործող գյուղապետ Հայկ Հովհաննիսյանը, ընդդիմադիր «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից առաջադրված, Ոսկեվազ համայնքի ավագանու անդամ Արսեն Նազարյանը եւ անկուսակցական, ինքնաառաջադրված Հենրիկ Ասատրյանը: ՀՀԿ Արագածոտնի մարզի տարածքային կառույցի ղեկավար, նախկին մարզպետ Սարգիս Սահակյանը մեր հարցին, թե ինչո՞ւ ՀՀԿ-ն Ոսկեվազ համայնքում թեկնածու չի առաջադրել, այն դեպքում, երբ գործող գյուղապետը «Հայկական վերածնունդի» անդամ է, արդյոք կարելի՞ է եզրահանգել, որ ՀՀԿ-ն նախկին ՕԵԿ-ին է սատարելու, Սահակյանը, հարցը լսելուն պես, անջատեց հեռախոսը: ՀՀԿ-ն թեկնածու չի առաջադրել նաեւ Տավուշի մարզի Չինչին գյուղի համայնքի ղեկավարի ընտրություններում, որտեղ գյուղապետը նույնպես «Հայկական վերածնունդ» կուսակցության ներկայացուցիչ է: Իշխող ուժը չի առաջադրվել եւս 15 համայնքներում. ինչպես Արագածոտնի մարզի Արուճ համայնքում, որտեղ առաջադրվել է ՀՅԴ-ական գյուղապետը, նույնը նաեւ Արագածոտնի մարզի Արտաշավան համայնքում: ՀՀԿ-ն թեկնածու չի առաջադրել նաեւ Արարատի մարզի Ազատաշեն համայնքում, որտեղ առաջադրված է ԲՀԿ-ական թեկնածու, ԲՀԿ-ական համայնքի ղեկավարի դեմ ՀՀԿ-ից թեկնածու չի առաջադրվել նաեւ Հովտաշատ համայնքում:
ՀՀԿ կազմակերպչական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Թադեւոսյանը չհերքեց, որ ոչ պաշտոնապես աջակցություն կլինի նաեւ առաջադրված ոչ ՀՀԿ-ական այն համայնքապետերին, որոնք «իրենց գործունեությամբ արդարացրել են իրենց»: «Այն համայնքներում, որտեղ գործող համայնքների ղեկավարներն արդարացրել են իրենց՝ անկախ նրանից՝ անկուսակցական են, թե կուսակցական, թեկնածու չենք առաջադրել իրենց դեմ, իսկ որտեղ որ ունենք արժանի թեկնածուներ, առաջադրել ենք»,-ասաց Թադեւոսյանը: Մեր դիտարկմանը, որ, օրինակ, Ոսկեվազում գործող համայնքապետը «Հայկական վերածնունդ» կուսակցության անդամ է, ստացվում է՝ կա՞ համաձայնություն սատարելու նախկին ՕԵԿ-ին, Թադեւոսյանը պատասխանեց, որ համաձայնություն չկա, սակայն որոշակի մանրամասներ ներկայացրեց. «Տեղեր կան, որ մեր աջակցությունը հետեւյալ ձեւով է՝ թեկնածու չենք առաջադրում իրենց դեմ, իսկ սատարելու մասին որոշում կայացնելը թողել ենք տարածքային կազմակերպությունների հայեցողությանը»:
Քաղաքագետ Ռուբեն Մեհրաբյանն ամենեւին էլ զարմացած չէ, որ ՀՀԿ-ն աջակցում է ոչ միայն իր կոալիցիոն գործընկերոջը՝ ՀՅԴ-ին, այլեւ՝ ԲՀԿ-ին ու «Հայկական վերածնունդին»: «Այդ ուժերը ցույց են տալիս, որ ունեն պայմանավորվածություն ու իրար դեմ չեն գործելու այս ընտրություններում, եւ մեծ հավանականություն կա, որ նույնը կլինի համապետական ընտրությունների ժամանակ»,- նկատեց Մեհրաբյանը: Քաղաքագետի խոսքով՝ ԲՀԿ-ն եւ «Հայկական վերածնունդը» մինչ օրս չեն արել այնպիսի քայլ, որը դեմ կլինի ՀՀԿ-ի քաղաքականությանը: «Չեմ կարծում, որ որեւէ արտառոց կամ զարմանալի բան է տեղի ունենում, տեղի է ունենում այն, ինչ պետք է լիներ»,- ասաց նա: