ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրով նշված քայլերի մի մասը շատ շուտով կիրականացվի. Սվիտալսկի
Նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում ստորագրված ՀՀ-ԵՄ շրջանակային համաձայնագիրը շատ կարեւոր փաստաթուղթ է, կարեւոր քայլ, որը նշանավորում է նոր ճանապարհի սկիզբ: Այս մասին ԱԺ-ում ընթացող ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի ստորագրմանը նվիրված խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտարարեց ՀՀ-ում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտոր Սվետիլսկին:
Նրա խոսքով ԵՄ-ն այն դիտարում է որպես «խառը» փաստաթուղթ, քանի որ այն ոչ միայն զուտ Եվրամիության ու Հայաստանի, այլ նաեւ ԵՄ անդամ պետությունների ու Հայաստանի միջեւ կնքված փաստաթուղթ է:  «Համաձայնագիրը շատ կարեւոր փաստաթուղթ է, կարեւոր քայլ, որը նշանավորում է նոր ճանապարհի սկիզբ»,- ասաց նա:
Սվիտալսկին վստահ է, որ համաձայնագրի վավերացումից հետո դրա դրական ազդեցությունն անմիջապես կզգացվի՝ շուտով սպասվում են համաձայնագրի վավերացման վերաբերյալ քննարկումներ ԵՄ անդամ պետություններում: Դե իսկ կետերի մեծ մասը կյանքի կկոչվեն արդեն մոտ ապագայում:  «Համաձայնագրի կյանքի կոչման համար կարեւոր է ՀՀ եւ ԵՄ խորհրդարանների, քաղաքացիական հասարակության գործոնը, առավել եւս, որ դրանց դերը համաձայնագրում ամրագրված դրույթների կյանքի կոչման համար բավականին մեծ է»,- ասաց նա:
Նա ընդունեց, որ բանակցային գործընթացը երբեմն շատ ծանր է եղել՝ հաշվի առնելով ազգային շահերը պաշտպանելու սկզբունքը, սակայն վերջնական արդյունքը բավարարում է բոլոր կողմերին, արդար փոխզիջում է, եւ կարող ենք հպարտանալ դրանով:
«Վստահ ենք, որ նոր համաձայնագիրն օգտակար է ոչ միայն Հայաստանի, ԵՄ անդամ պետությունների, այլեւ տարածաշրջանի պետությունների համար, քանի որ դրանում չկա որեւէ կետ, որը կարող է ընկալվել ինչ-որ մեկի դեմ ուղղված բան: Այն համընդհանուր շահի համար է եւ հույս ունեմ, որ այն կդառնա տարբեր ինտեգրացիոն կառույցներում ներառված, սակայն ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը զարգացնել ցանկացող գործընկերների հետ հարաբերությունների կառուցման օրինակ, մոդել:
Այս իմաստով Հայաստանը դարձավ նման ձեւաչափում համագործակցության առաջամարտիկը: Մնում է համատեղ գործի դնել ջանքերը՝ համաձայանգիրը հնարավորինս արագ կյանքի կոչելու համար»,- հավելեց ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը: