Երեւանի Դավթաշեն վարչական շրջանում այսօր հատված ծառերը գտնվել են մասնավորին պատկանող տարածքում: Այս մասին armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց նույն վարչական շրջանի ղեկավար Ռուսլան Բաղդասարյանը` անդրադառնալով այսօր էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում տարածված լուրին, որի համաձայն՝ մեծ թվով ծառեր են հատվել Երեւանի Դավթաշեն վարչական շրջանում:
«Ինձ հայտնի է, որ քաղաքացին իր սեփական տարածքում իր սեփական ծառերը կտրել է: Ես հիմա դիմելու եմ բնապահպանության տեսչությանը, թող գան պարզեն՝ իրավունք ունե՞ր, թե՞ իրավունք չուներ: Տարածքը սեփականության վկայականով պատկանում է մասնավորին»,- ասաց Ռուսլան Բաղդասարյանը՝ նշելով, որ կդժվարանա ասել, թե տվյալ տարածքն իրավաբանական անձի է պատկանում, թե՝ անհատի:
«Չեմ կարող ասել, քանի որ փաստացի սեփականության վկայականն իմ ձեռքի տակ չէ: Բայց վստահ գիտեմ, որովհետեւ իրենք այդ տարածքի համար գույքահարկ են վճարում: Սեփականություն է միանշանակ»,- նշեց վարչական շրջանի ղեկավարը:
ՀՀ ԲՆ բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնի մամուլի խոսնակ Վրույր Պեպանյանն armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց, որ տեղյակ են խնդրի մասին եւ հանձնարարվել է տեսչության Երեւանի ստորաբաժանմանը զբաղվել դրանով:
Armtimes.com-ին հայտնի դարձավ, որ ծառերը հատվել է Դավթաշենի «Դեյզի» անունը կրող այգու տարածքում, որը տարիներ շարունակ պարսպապատ է եղել, եւ քաղաքացիների մուտքը արգելված: Այդ այգին նախկինում պատկանել է համայնքին, սակայն նախկին թաղապետ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռուբեն Գեւորգյանի թեթեւ ձեռքով այն սեփականաշնորhվել է: Տարածքի սեփականատերը, մեզ հասած տեղեկություններով, վերջինիս դուստրն է՝ Արմինե Գեւորգյանը: Այգուն կից էլ գործում է վերջինիս պատկանող «Reebok sports club»-ը: Այս տարվա ամռանը Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է ակումբի բացմանը՝ Ռուբեն Գեւորգյանի եւ այլ անձանց հետ:
Ի դեպ, Ռուբեն Գեւորգյանի պաշտոնական կենսագրության մեջ այդ այգում մասին հիշատակում էլ կա. «Կատարել է մի շարք բարեգործություններ. Դավթաշենում կառուցել է «Սրբոց Նահատակաց» եկեղեցին, հիմնել է «Դեյզի» այգին, ստեղծել անապահով ծերերի ճաշարան»: