Ականապայթյունի դեպքով ծառայողական քննությունն ավարտվել է. ՊՆ չի հայտնում՝ ովքեր են պատժվել
Լուսանկարում՝ վիրավորված Նարեկ Հովեյանը (ձախից), զոհված Գեղամ Զաքարյանը
Նոյեմբերի 21-ին՝ ժամը 18:35-ի սահմաններում, ՊԲ հյուսիսարեւելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում ականապայթյունի հետեւանքով զոհված զինծառայողների դեպքի առթիվ նշանակված ծառայողական քննությունն ավարտվել է. արդյունքները հայտնի են:
Այս մասին «ՀԺ»-ի հարցին ի պատասխան ասաց ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը: «Եթե բանակում լինում են մահվան դեպքեր, որից հետո պարտադիր նշանակվում է ծառայողական քննություն, դրան պարտադիր հետեւում են տույժեր»,- այսպես պատասխանեց Հովհաննիսյանը, երբ խնդրեցինք հրապարկել քննության արդյունքները: Հարցին, թե ովքեր ինչ տույժերի են ենթարկվել, Հովհաննիսյանն ասաց, որ չի կարող պատասխանել:
Ենթադրվում է, որ տույժի ենթարկվել է հրամանատարական կազմը, սակայն արդյո՞ք պաշտոնից որեւէ մեկն ազատվել է, թե` ոչ, հայտնի չէ:
Հիշեցնենք, որ ականապայթյունային մահացու վիրավորում էին ստացել ՊԲ զինծառայողներ, 22-ամյա Գեղամ Կորյունի Զաքարյանը,  19-ամյա Սարգիս Գուրգենի Աբրահամյանը եւ 20-ամյա Սարգիս Մհերի Մելիքյանը: Իսկ զինծառայող Նարեկ Հովեյանը ականապայթյունային վիրավորում է ստացել եւ այժմ գտնվում է Երեւանի զինվորական հոսպիտալում:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ հակատանկային ականի պայթյունի հետևանքով պայթյունաբեկորային մահացու վիրավորումներ են ստացել մարտական դիրքում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս: Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 373-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (Զենքի, ռազմամթերքի և շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող առարկաների, նյութերի հետ վարվելու կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի անձանց մահ): ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանից տեղեկացանք նաեւ, որ բացի քրեական գործից դեպքի առթիվ ծառայողական քննություն է նշանակվել: