Նրանք ծրագրել են սպանել Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին
Հունաստանում նոյեմբերին ձերբակալված 9 գրոհայինները, որոնք DNKP-C ահաբեկչական խմբավորման անդամներ են, պատրաստել են հարձակում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դեմ, գրում է հունական To Vima թերթը:
Հունական ոստիկանությունը ռեյդ է իրականացրել 3 հասցեներում, որտեղ ապրել են հիշյալ խմբի գրոհայիններն ու հայտնաբերել ձայնագրություններ, որտեղ մանրամասնորեն ներկայացված է եղել Էրդողանին սպանելու փորձի ծրագիրը:
Խմբի բոլոր անդամները Թուրքիայի քաղաքացիներ են, մշակված ծրագրի համաձայն նրանք ծրագրել են կրակահերթ բացել Էրդողանի կորտեժի ուղղությամբ, մյուս խումբը կրակահերթի էր ենթարկելու հենց նախագահական մեքենան:
Անվտանգության ծառայությունները փնտրում են թաքստոցը, որտեղ պահվում են ռումբերը, այրվող նյութով շշերն ու ինքնաշեն պայթուցիկները, որոնք նրանք օգտագործելու էին կրակահերթերից հետո:
DNKP-C խմբավորման ձերբակալված անդամների մեջ է նաեւ Հասան Բիբերը, որը հարձակում է գործել Թուրքիայի Մինյուստի շտաբ-բնակարանի վրա 2013 թվականին: