Ուսուցիչների շրջանում տեղեկություններ են տարածվում, որ 2018 թվականի հունվարից իրենց վճարվող աշխատավարձերը կրճատվելու են 5 հազարական դրամով, ինչը եւ չափազանց մտահոգել է նրանց:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Աշոտ Արշակյանը, պատասխանելով խնդրի վերաբերյալ մեր հարցմանը, ասաց.
«Ես չգիտեմ՝ այդ լուրերը որտեղից են տարածվել: Ես ընդամենը մի բան կարող եմ ասել, որ նախարարությունում նման հարց չի քննարկվել»:
Կրթության ոլորտի տարբեր պատասխանատուներ, այդ թվում՝ նախարար Լեւոն Մկրտչյանը, ավելի վաղ հայտարարել են դպրոցների ֆինանսավորման նոր բանաձեւի անցնելու մտադրության մասին: Նշվում էր, որ այդ ամենի արդյունքում նաեւ պետք է սահմանվի ուսուցչի բազային աշխատավարձ, որպեսզի դրա չափը կախված չլինի աշակերտների թվից:
Դպրոցներն, ինչպես հայտնի է, ֆինանսավորվում են ըստ աշակերտների քանակի: Շեշտադրվում էր, որ այդ սկզբունքը անարդարության պատճառ է դառնում, որովհետեւ միեւնույն աշխատանքը կատարող ուսուցիչներից մեկը վարձատրվում է համեմատաբար բարձր, մյուսը՝ ցածր: Միեւնույն ժամանակ չէր բացառվում, որ հավասարության ապահովման ընթացքում հնարավոր է ընտրվի երկու աշխատավարձի միջինացված տարբերակը: Այսինքն՝ մեկի աշխատավարձը նվազի, մյուսինը՝ բարձրանա:
Աշոտ Արշակյանն ասաց, որ դպրոցների ֆինանսավորման նոր բանաձեւը դեռ քննարկաման փուլում է, հետեւաբար դրանից բխող որեւէ փոփոխություն չկա: «Այդ բանաձեւը որեւէ կապ չունի ներկայիս գործող ֆինանսավորման հետ: Այն դեռ չի կիրառվում, ինչի՞ մասին է խոսքը»,- նկատեց հանրակրթության վարչության պետը:
Մեր ճշտող հարցին, թե այսինքն՝ ուսուցիչների աշխատավարձի չափը 2018 թվականի հունվարից ոչ մի փոփոխության չի ենթարկվելու, նա պատասխանեց. «Այո, այդպիսի հարց չի քննարկվել»:
«Ուսուցչի աշխատավարձն, առհասարակ, ձեւավորվում է դպրոցում: Հնարավոր է ինչ-որ մի դպրոցում մի ուսուցչի աշխատավարձ, ժամաքանակի հետ կապված, նվազել է: Եթե մասնավոր դեպք է, ասեք՝ որ դպրոցն է, քննարկենք, հասկանանք պատճառը»,- առաջարկեց ԿԳն պաշտոնյան:
Հավելենք, որ ԿԳ նախարար Լեւոն Մկրտչյանն ասել էր, որ նախատեսվում է դպրոցների ֆինանսավորման նոր բանաձեւի անցնել 2019 թվականից: