ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ այսօր հրավիրված Ազգային Ժողովի արտահերթ նիստում արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Հովհաննիսյանը ներկայացրեց Քրեական դատավարության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացուներ կատարելու մասին օրենսդրական նախագիծերի փաթեթ:
Մինչ փաթեթի քննարկումը «Ելք» խմբակցության պատգամավորները դժգոհեցին, որ օրենսդրական փոփոխությունը քննարկելու եւ քվերակելու համար սահմանված է 90 րոպե: Նրանց միացավ նաեւ «Ծառուկյան» պատգամավորական խմբակցությունը, սակայն չմասնակցեց քվեարկությանը: ԱԺ արտահերթ նիստի օրակարգը՝ 59 կողմ, 9 դեմ եւ 0 ձեռնպահ ձայներով հաստատվեց եւ սկսվեց քնարկումը:
Կառավարության սահմանած հաջորդականությամբ քննարկումը սկսվեց Քրեական դատավարության մասին օրենսգրքում եւ կից օրենքներում փոփոխություն կատարելու մասին հարցից:
Արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալը նշեց, որ նախագծերի փաթեթի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է սահմանադրական փոփոխություններով: Նրա խոսքով, փոփոխված Սահմանադրության 27-րդ հոդվածը սահմանել է այն հիմքերը, որոնց հիման վրա կարող են անձին զրկել ազատությունից, իսկ ազատությունից զրկված անձն իրավունք ունի վիճարկելու ազատությունից զրկելու իրավաչափությունը: Դատարանն էլ սեղմ ժամկետներում պետք է քննի ազատությունից զրկելու նախաքննության մարմնի որոշման իրավաչափությունը:
«Սա նշանակում է, որ 2015 թվաանին փոփոխված Սահմանադրությունը հնարավորություն է տալիս նաեւ անձին վիճարկել ձերբակալման որոշումները: Եվ մենք Քրեական դատավարության օրենսգրուքմ փոփոխություններով հստակ ընթացակարգ ենք տվել, թե անձը ինչպես կարող է վիճարկել ձերբակալման որոշումը, դատարանն ինչ ժամկետում է քննելու այդ գործը»,- ասաց Արթուր Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ անձին տրվում է 60 ժամվա հնարավորություն բողոք բերելու ձեռբակալման որոշման դեմ, իսկ դատարանն այդ բողոքը պետք է քննի 5-օրյա ժամկետում:
Եթե անձի կյանքին կամ առողջությանը վտանգ է սպառնում ձերբակալված լինելու ընթացքում, ապա դատարանը այդ բողոքը պետք է քննի անհապաղ: Նախատեսվել է նաեւ, որ եթե ձերբակալման որոշմանը զուգահեռ վարույթն իրականացնող մարմինեը բերում է կալանավորումը խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն, ապա երկու հարցերը դատարանը միաժամանակ պետք է քննարկի եւ գնահատական տա:
Արդարադատության փոխնախարարը նշեց, որ ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովում քննարկման ժամանակ խնդիրներ ի հայտ եկան, որ անձն իր ձերբակալման որոշումը վիճարկելով միեւնույնն է 72 ժամ լինում է ազատազրկված եւ միայն դրանից հետո է անդրադարձ լինում ձեբակալման իրավաչափությանը:
«Դրա համար մենք որոշեցինք առաջինից երկրորդ ընթերցման ժամանակ այս նախագծով իրավական լուծում տալ, այնպիսի մեխանիզմ սահմանել, որ վերջիվերջո անձը գոնե որոշակի ժամանակով, եթե ապօրինի էր ձերբկալվել, հնարավորություն ունենա այդ ձերբակալությունից ազատ արձակվի»,- ասաց Արթուր Հովհաննիսյանը:
Վերջինս օրինակի համար նշեց, որ անձին պետք է հնարավորություն տրվի, որ ապօրինի որոշումը վիճարկի 2 ժամվա ընթացքում, որպեսզի դատարանը ողջամիտ ժամկետում քննի, իսկ եթե ապօրինի է ձերբակալումը, ապա ազատ արձակի նրան:
Նախագծով առաջարկվում է նաեւ դռնփակ դատական նիստերի եւ ապացուցյների ձեռքբերման օրինականության վերաբերյալ փոփոխություններ կատարել: