Արթուր Ալեքսանյանը տարվա լավագույն մարզիկ՝ ըստ ՀՀ մարզական լրագրողների ֆեդերացիայի
ՀՀ մարզական լրագրողների ֆեդերացիայի հարցման արդյունքով՝ 2017 թ. Հայաստանի լավագույն մարզիկ է ճանաչվել օլիմպիական չեմպիոն հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը: Մարզական լրագրողների ֆեդերացիայի հարցմանը մասնակցել է 21 լրատվամիջոց, իսկ տասնյակը հրապարակվել է այսօր՝ դեկտեմբերի 20-ին: Տասնյակն ունի հետեւյալ տեսքը.
1) Արթուր Ալեքսանյան- հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտ (98 կգ)- օլիմպիական չեմպիոնը դարձել է Եվրոպայի 2017 թ. առաջնության բրոնզե մեդալակիր, այս տարի նաեւ 3-րդ անգամ անընդմեջ դարձել է աշխարհի չեմպիոն:
2) Մաքսիմ Մանուկյան- հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտ (80 կգ)- դարձել է աշխարհի 2017 թ. չեմպիոն:
3) Լեւոն Արոնյան- Հայկական շախմատի առաջատարը հաղթել է GRENKE Chess Classic միջազգային մրցաշարում, Գերմանական իր «Բադեն» ակումբի կազմում դարձել է Բունդեսլիգայի չեմպիոն, հաղթել է Ստավանգերում կայացած Norway Chess գերհզոր մրցաշարում, հաղթել է Grand Chess Tour-ի՝ Ամերիկայի Սենթ Լուիս քաղաքում կայացած փուլում, հաղթել է Թբիլիսիում կայացած աշխարհի գավաթի խաղարկությունում՝ ձեռք բերելով հավակնորդների մրցաշարին մասնակցելու իրավունք: Եվրոպայի թիմային առաջնությունում ՀՀ հավաքականի կազմում զբաղեցրել է 12-րդ տեղը, սակայն անհատական ոսկե մեդալ է նվաճել՝ լավագույն արդյունքը գրանցելով 1-ին խաղատախտակի վրա:
4) Սիմոն Մարտիրոսյան- ծանրամարտ- Ռիո 2016-ի արծաթե մեդալակիրը դարձել է Եվրոպայի 2017 մեծահասակների առաջնության չեմպիոն (105 կգ), նույն քաշային կարգում նվաճել է համաշխարհային ուսանողական խաղերի հաղթողի կոչումը, +105 կգ քաշային կարգում չեմպիոն է դարձել Եվրոպայի առաջնության մինչեւ 20 տարեկանների պայքարում:
5) Հովհաննես Բաչկով- բռնցքամարտ (64 կգ)- դարձել է Եվրոպայի 2017 թ. չեմպիոն, աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր:
6) Գոռ Մինասյան- ծանրամարտ (+105 կգ)- Ռիո 2016-ի արծաթե մեդալակիրը դարձել է Եվրոպայի 2017 թ. մեծահասակների առաջնության արծաթե մեդալակիր, 2017 թ. համաշխարհային ուսանողական խաղերի չեմպիոն, Եվրոպայի 2017 թ. առաջնության մինչեւ 23 տարեկանների չեմպիոն:
7) Տիգրան Կիրակոսյան- մարզական սամբո (52 կգ)- դարձել է Եվրոպայի 2017 թ. չեմպիոն, աշխարհի 2017 թ. չեմպիոն:
8) Սերգեյ Միքայելյան- դահուկասպորտ- ձմեռային Ուսանողական խաղերում բրոնզե մեդալակիր է դարձել, նվաճել է 2018 թ. ձմեռային օլիմպիական խաղերի ուղեգիր:
9) Արթուր Թովմասյան- մարմնամարզություն (օղակներ)- դարձել է Դոհայի աշխարհի գավաթի հաղթող, 2-րդ անգամ կարիերայում նվաճել է համաշխարհային ուսանողական խաղերի ոսկե մեդալ:
10) Անդրանիկ Կարապետյան- ծանրամարտ (85 կգ)- Ռիո 2016-ում ստացած արմունկի ծանր վնասվածքից հետո այս ամառ Թայփեյում կայացած համաշխարհային ուսանողական խաղերում նա փոխչեմպիոն դարձավ, ոսկե մեդալ նվաճեց Եվրոպայի 2017 թ. մինչեւ 23 տարեկանների առաջնությունում:
Մարզիկներն ու մարզասերները չպետք է այս տասնյակը շփոթեն այն տասնյակի ընտրության հետ, որն անցկացնում է ՀՀ Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունը: Նախարարության տասնյակը հիմնված է լինելու հավատարմագրված մարզական լրագրողների կարծիքների եւ հանրության SMS քվեարկությունների վրա: SMS քվեարկությունը սկսվել է դեկտեմբերի 11-ին եւ ավարտվելու է 25-ին: