2 օր է մեկնարկել է Հայաստանի 2017 թ. լավագույն մարզիկների տասնյակի քվեարկությունը: Դեկտեմբերի 11-ից դեկտեմբերի 25-ը՝ մինչև ժամը 18:00-ը, Հայաստանի եւ Արցախի Հանրապետության բնակիչները կարող են SMS-ի միջոցով քվեարկել 25 թեկնածուների օգտին:
ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության www.msy.am պաշտոնական կայքում տեղադրված է մրցույթին մասնակցող մարզիկների՝ այբբենական կարգով դասավորված անվանացանկը, որից անհրաժեշտ է ընտրել նախընտրած մարզիկի հերթական (անհատական) համարը եւ SMS հաղորդագրություն ուղարկել 10-06 կարճ համարին:
Քվեարկության համար սահմանված ժամանակահատվածում 1 հեռախոսահամարից կարելի է ուղարկել միայն 1 SMS հաղորդագրություն: SMS-ի արժեքը 50 դրամ է:
Armtimes.com-ը ներկայացնում է տասնյակի թեկնածուների՝ 2017 թվականի ընթացքում ունեցած կարեւոր նվաճումները:
1)Արթուր Ալեքսանյան- հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտ (98 կգ)- օլիմպիական չեմպիոնը դարձել է Եվրոպայի 2017 թ. առաջնության բրոնզե մեդալակիր, այս տարի նաեւ 3-րդ անգամ անընդմեջ դարձել է աշխարհի չեմպիոն:
2)Ռուբեն Ալեքսանյան- ծանրամարտ (+105 կգ) - 2017 թ. դարձել է Եվրոպայի բրոնզե մեդալակիր
3)Լեւոն Արոնյան- Հայկական շախմատի առաջատարը հաղթել է GRENKE Chess Classic միջազգային մրցաշարում, Գերմանական իր «Բադեն» ակումբի կազմում դարձել է Բունդեսլիգայի չեմպիոն, հաղթել է Ստավանգերում կայացած Norway Chess գերհզոր մրցաշարում, հաղթել է Grand Chess Tour-ի՝ Ամերիկայի Սենթ Լուիս քաղաքում կայացած փուլում, հաղթել է Թբիլիսիում կայացած աշխարհի գավաթի խաղարկությունում՝ ձեռք բերելով հավակնորդների մրցաշարին մասնակցելու իրավունք: Եվրոպայի թիմային առաջնությունում ՀՀ հավաքականի կազմում զբաղեցրել է 12-րդ տեղը, սակայն անհատական ոսկե մեդալ է նվաճել՝ լավագույն արդյունքը գրանցելով 1-ին խաղատախտակի վրա:
4)Հովհաննես Բաչկով- բռնցքամարտ (64 կգ)- դարձել է Եվրոպայի 2017 թ. չեմպիոն, աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր:
5)Լեւան Բերիանիձե- ազատ ոճի ըմբշամարտ (125 կգ)- դարձել է Եվրոպայի 2017 թ. առաջնության բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի 2017 թ. առաջնության բրոնզե մեդալակիր:
6)Անաստասիա Գալուստյան- գեղասահք - 2017 թ. սեպտեմբերին Գերմանիայի Օբերսդորֆ քաղաքում կայացած օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարում զբաղեցրել էր 8-րդ տեղը՝ դառնալով 1-ին պահեստային: Եթե վարկանիշ ձեռք բերած որեւէ մարզիկ ինչ-ինչ պատճառներով չմասնակցի 2018 թ. ձմեռային օլիմպիական խաղերին, նա կմասնակցի:
7)Գրիգոր Գրիգորյան- ազատ ոճի ըմբշամարտ (74 կգ)- դարձել է Եվրոպայի 2017 թ. առաջնության բրոնզե մեդալակիր:
8)Արթուր Թովմասյան- մարմնամարզություն (օղակներ)- դարձել է Դոհայի աշխարհի գավաթի հաղթող, 2-րդ անգամ կարիերայում նվաճել է համաշխարհային ուսանողական խաղերի ոսկե մեդալ:
9)Անդրանիկ Կարապետյան– ծանրամարտ (85 կգ)- Ռիո 2016-ում ստացած արմունկի ծանր վնասվածքից հետո այս ամառ Թայփեյում կայացած համաշխարհային ուսանողական խաղերում նա փոխչեմպիոն դարձավ, ոսկե մեդալ նվաճեց Եվրոպայի 2017 թ. մինչեւ 23 տարեկանների առաջնությունում:
10)Գեորգի Կետոեւ- ազատ ոճի ըմբշամարտ (97 կգ)- դարձել է աշխարհի 2017 թ. առաջնության բրոնզե մեդալակիր:
11)Տիգրան Կիրակոսյան- մարզական սամբո (52 կգ)- դարձել է Եվրոպայի 2017 թ. չեմպիոն, աշխարհի 2017 թ. չեմպիոն:
12)Մաքսիմ Մանուկյան- մարզական սամբո (57 կգ)- դարձել է աշխարհի 2017 թ. բրոնզե մեդալակիր:
13)Մաքսիմ Մանուկյան- հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտ (80 կգ)- դարձել է աշխարհի 2017 թ. չեմպիոն:
14)Սիմոն Մարտիրոսյան- ծանրամարտ- Ռիո 2016-ի արծաթե մեդալակիրը դարձել է Եվրոպայի 2017 մեծահասակների առաջնության չեմպիոն (105 կգ), նույն քաշային կարգում նվաճել է համաշխարհային ուսանողական խաղերի հաղթողի կոչումը, +105 կգ քաշային կարգում չեմպիոն է դարձել Եվրոպայի առաջնության մինչեւ 20 տարեկանների պայքարում:
15)Հարություն Մերդինյան- մարմնամարզություն (նժույգթափեր)- Եվրոպայի 2016 թ. չեմպիոնը 2017 թ. նվաճել է Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալ:
16)Գոռ Մինասյան- ծանրամարտ (+105 կգ)- Ռիո 2016-ի արծաթե մեդալակիրը դարձել է Եվրոպայի 2017 թ. մեծահասակների առաջնության արծաթե մեդալակիր, 2017 թ. համաշխարհային ուսանողական խաղերի չեմպիոն, Եվրոպայի 2017 թ. առաջնության մինչեւ 23 տարեկանների չեմպիոն:
17)Սերգեյ Միքայելյան- դահուկասպորտ- ձմեռային Ուսանողական խաղերում բրոնզե մեդալակիր է դարձել, նվաճել է 2018 թ. ձմեռային օլիմպիական խաղերի ուղեգիր:
18)Հենրիխ Մխիթարյան- ֆուտբոլ- «Մանչեստեր Յունայթեդի» կազմում դարձել է Անգլիայի լիգայի գավաթի եւ Եվրոպա լիգայի հաղթող:
19)Գրիգոր Մխիթարյան- մարտական սամբո (52 կգ)- դարձել է Եվրոպայի 2017 թ. առաջնության արծաթե մեդալակիր, աշխարհի 2017 թ. չեմպիոն:
20)Լիլիթ Մկրտչյան- հրաձգություն- դարձել է Եվրոպայի 2017 թ. առաջնության արծաթե մեդալակիր:
21)Սարգիս Սարգսյան- ուշու- դարձել է Եվրոպայի 2017 թ. չեմպիոն, աշխարհի 2017 թ. առաջնության բրոնզե մեդալակիր:
22)Էդգար Ստեփանյան- հեծանվասպորտ- Լեհաստանում կայացած աշխարհի գավաթի խաղարկության արծաթե մեդալակիր է դարձել: Այս մեդալը հեծանվային սպորտում անկախ Հայաստանի պատմության 1-ին մեդալն է մեծահասակների պայքարում:
23)Սերգեյ Վարդազարյան- թաեքվանդո (68 կգ)- դարձել է 2017 թ. համաշխարհային ուսանողական խաղերի բրոնզե մեդալակիր:
24)Վաչիկ Վարդանյան- մարտական սամբո (68 կգ)- դարձել է աշխարհի 2017 թ. առաջնության արծաթե մեդալակիր:
25)Վալոդյա Ֆրանգուլյան- ազատ ոճի ըմբշամարտ – 61 կգ քաշային կարգում դարձել է Եվրոպայի 2017 թ. առաջնության բրոնզե մեդալակիր:
ՀՀ 2017 թ. լավագույն 10 մարզիկների ընտրությանը մասնակցում են նաեւ հավատարմագրված մարզական լրագրողները: Հավատարմագրվել է 23 մարզական լրագրող: Նրանք քվեարկելու են դեկտեմբերի 25-ին՝ ժամը 16:00-ից 18:00-ն: Լավագույն մարզիկի տասնյակը կազմվելու է լրագրողների եւ SMS քվեարկության հանրագումարով: