Աժ-ում կքննարկվի՞ Բաքվին ռուսական զենքի մատակարման խնդիրը. Մարուքյանը դիմել է Գեղամյանին
Ազգային Ժողովի ընդդիմադիր Ելք խմբակցության անդամ Էդմոն Մարուքյանը գրությամբ դիմել է ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Արտաշես Գեղամյանին՝ առաջարկելով քննարկման թեմա դարձնել ՌԴ կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու փաստը:
Մարուքյանը, հղում անելով Ադրբեջանի պաշտոնական աղբյուրներին՝ նշել է, որ Ռուսաստանն Ադրբեջանին զենքի նոր խմբաքանակ է մատակարարել, որը հասել է նշանակման վայր նախորդ շաբաթվա վերջին. «Առաջարկում եմ հանձնաժողովի առաջիկա նիստի օրակարգում ընդգրկել ռուսական զենքն ադրբեջանական կողմին վաճառելու հարցն ու այն պարտադիր քննարկման առարկա դարձնել այդ նիստում»,- ասված է պատգամավորի գրության մեջ:
Հատկանշական է, որ Դավոսում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը РИА Новости-ի հետ զրույցում հայտարարել է, որ այժմ բանակցում են Մոսկվայի հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում նոր գործարքներ կնքելու ուղղությամբ: «Ես կդժվարանամ այժմ կոնկրետ սպառազինությունների անվանում նշել, սակայն մեր հարաբերություններն այս առումով ՌԴ-ի հետ շատ արդյունավետ են», - ասել է Ալիեւն ու հիշեցրել, որ ժամանակին Ադրբեջանը ՌԴ-ի հետ կնքել էր 5 մլրդ դոլարի սպառազինությունների մատակարարման պայմանագրեր: «Այդ պայմանագրերի մեծ մասն իրացվել է: Այժմ աշխատում ենք համագործակցության հետագա ծրագրերի վրա»,- հավելել է նա:
Արտաշես Գեղամյանն արդեն մեկնաբանել է Մարուքյանի դիմումը եւ չի բացառել, որ նման քննարկման անցկացման հնարավորությունը: Նա VERELQ-ի հետ զրույցում նշել է, որ ՀՀ ԱԺ եւ ՌԴ ԴԺ միջեւ համագործակցության օրակարգը ձեւավորվում է երկուստեք համատեղ եւ ռուս գործընկերները բաց են ցանկացած հարցի շուրջ քննարկումներ կազմակերպելուն.
«Առաջիկայում այդ հարցին կանդրադառնանք աշխատանքային կարգով»,- ասաց նա: Անդրադառնալով կոնկրետ մտահոգության բովանդակությանը, Արտաշես Գեղամյանը նշեց, որ դա շատ բնական հարցադրում է, բայց դա միայն ընդդիմությանը չէ, որ անհանգստացնում է. «Դա բնական հարցադրում է եւ այնպես չէ, որ դրան միայն հարգարժան պարոն Մարուքյանն է անդրադարձել: Դեռ ամիսներ առաջ երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ դա մեզ համար ամենացավոտ հարցն է: Ես ամբողջությամբ կիսում եմ այդ գնահատականը»,- հավելեց նա:
Նշենք, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությանը հունվարի 19-ին հայտարարեց, որ Բաքվի նավահանգիստ է հասել ռուսական արտադրության ժամանակակից սպառազինության հերթական խմբաքանակը։