Հայաստանում Գերմանիայի նորանշանակ պատվո հյուպատոսը գյումրեցի է
Գյումրու «Բեռլին» հյուրերի տունն այսօր առավել մարդաշատ էր, ժպիտները, ելույթներն ու կենացները՝ զուտ դիվանագիտական: Գյումրիում բացվեց  Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հյուպատոսությունը:
Պատվո նորանշանակ հյուպատոսն էլ գյումրեցի է՝ Ալեքսան Տեր-Մինասյանը, որը տարիներ շարունակ հանդիսանում է « Բեռլին» հյուրերի տան տնօրենն ու, ըստ ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Մաթիաս Քիսլերի, երկար տարիներ դեսպանության վստահելի գործընկերն է:
«Հայաստանի հանրապետությունում մեր դիվանագիտական գործունեության ընթացքում միշտ զգացել ենք, որ այստեղ, Հայաստանի հյուսիսում հյուպատոսություն ունենալու կարիք է զգացվում: Այսօր այդ բացը լրացրել ենք, եւ հյուպատոսի հարցում էլ, վստահ ենք, որ չենք սխալվել»,- հայտարարեց Մաթիաս Քիսլերը: Ըստ դեսպանի, ընտրության հարցում երկար չեն երկմտել: Մինչ այս պաշտոնի ստանձնումը տարիներ շարունակ Ալեքսան Տեր-Մինասյանը համագործակցության տարբեր  կապեր է հաստատել եւ  հաջողակ ծրագրեր իրականացրել Գերմանիայի հետ: Ընդգծվեց հատկապես մշակութային ուղղվածությունը եւ այդ հարցերում  հյուպատոսի բանիմացությունը:
Երկու երկրների հիմնը լսելուց հետո դեսպան Քիսլերը հնչեցրեց  ԳԴՀ արտաքին գործերի նախարարության՝ պատվո հյուպատոսի նշանակման հրամանը, որին հետեւեց   նորանշանակ գյումրեցի հյուպատոսի երդման խոսքը: Այնուհետ՝ շնորհավորանքներ: «Սրտանց շնորհավորում եմ այս բարձր պաշտոնը ստանձնելու առիթով: Այս աշխատանքը որքան ծանր, նույնքան պատասխանատու ու պատվաբեր է, քանի որ նպատակ կա ամրապնդելու եւ որակական նոր մակարդակի հասցնելու Հայաստանի  ու Գերմանիայի միջև եղած կապերը: Լիահույս եմ, որ Ալեքսան Տեր-Մինասյանի ջանքերը կուղղվեն հարաբերությունների ամրապնդմանը, հատկապես հայ և գերմանացի գործարարների միջև նոր համագործակցության հաստատմանը»,- նշեց Շիրակի մարզպետ  Արթուր Խաչատրյանը:
Շիրակի մարզպետը նաեւ ներկաներին վստահեցրեց, որ   մարզպետարանը  կաջակցի այն բոլոր նախաձեռնություններին ու ծրագրերին, որոնց իրականացումը կնպաստի  Հայաստանի,  մասնավորապես, Շիրակի մարզի զարգացմանը:
Ի դեպ, պատվո հյուպատոսի պաշտոնը կընդգրկի Շիրակի և Լոռու մարզերը:  Գործառույթների շրջանակը՝ տնտեսական կապերի հաստատում, զարգացում,  մշակութային ծրագրերի մշակում, իրականացում, անհրաժեշտության դեպքում նաեւ խորհրդատվական ծառայություններ: Հյուպատոսարանը կգործի հենց «Բեռլին» հյուրատանը: