Շուրջ 9 ժամ (երեկոյան 18:30-ից մինչեւ գիշերը ժամը 04:00-ի սահմանները) երեկ ՀՀ Վարչական դատարանը քննել է ԳԱԼԱ կուսակցության հայցն ընդդեմ թիվ 34 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի որոշման, որ վերաբերում էր հոկտեմբերի 2-ի ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքում մանդատների բաշխման կարգին:
Այս հիմքով ԳԱԼԱ-ն նաեւ պահանջում էր հոկտեմբերի 2-ին Գյումրիում կայացած ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչել:
Հիշեցնենք, որ թիվ 34 ԸԸՀ որոշման համաձայն՝ 17 մանդատ հատկացվեց «Բալասանյան դաշինք»-ին, 8 մանդատ՝ «Հայկական վերածնունդ» կուսակցությանը, 4 մանդատ՝ ԲՀԿ-ին եւ 4 մանդատ՝ ԳԱԼԱ-ին: Ստացվեց, որ «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Հայկական վերածնունդ» կուսակցություններից մեկական մանդատ վերցվեց եւ նվիրվեց «Բալասանյան» դաշինքին, որովհետեւ ընտրությունների արդյունքներով «Բալասանյան» դաշինքին բաժին էր ընկնում 15 մանդատ:
Խոսելով գիշերը տեղի ունեցած դատական նիստի մասին՝ «ԳԱԼԱ» կուսակցության վարչության անդամ Արմենուհի Վարդանյանը նշեց, որ դատարանը ակնհայտորեն կողմնակալ էր, կաշկանդված եւ պատահական չէ, որ «ԳԱԼԱ» կուսակցության ներկայացուցիչ Տիգրան Եգորյանը դատավորների ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել.
«Շատ կարեւոր միջնորդություններ դատարանը ուղղակի հարկ չհամարեց քննել: Մասնավորապես, մերժվեց վկաներ հրավիրելու միջնորդությունը: Մինչդեռ մեր վստահված անձանց, անկախ դիտորդների վկայությունները ընտրությունների ընթացքում տեղ գտած անճշտությունների վերաբերյալ էական նշանակություն կարող էին ունենալ ընտրությունների արդյունքների եւ հետեւաբար դատարանի որոշման վրա: Մերժվեց նաեւ թիվ 34 հանձնաժողովի ընտրական բոլոր փաստաթղթերը պատասխանող կողմից պահանջելու մասին միջնորդությունը, որը բազմաթիվ էական խախտումների վրա լույս կարող էր սփռել: Այս պահվածքն ակնհայտ կերպով ցույց էր տալիս, որ դատարանը շտապում էր արագորեն, հատուկ ընթացակարգով մեկ օրում ավարտին հասցնել գործի քննությունը: Եթե բավարարեր վկաներ հրավիրելու միջնորդությունը՝ պարզ է, որ եւս մեկ դատական նիստ կլիներ: Արագ, մեկ գիշերում փորձեց ավարտել գործը եւ նշանակել վճռի օրը»,- հայտարարեց Արմենուհի Վարդանյանը:
Վճիռը կհրապարակվի հոկտեմբերի 21-ին: Ի դեպ, նիստի ավարտին «ԳԱԼԱ»-ի մեկ այլ ներկայացուցիչ՝ Գյումրիի ավագանու անդամ Լեւոն Բարսեղյանն առաջարկել է վճիռն ընթերցել նիստը փակելուց հինգ րոպե անց՝ նկատի ունենալով, որ ամեն ինչ արդեն որոշված է: Դատարանը չի քննարկել միջնորդությունը: Բարսեղյանն այդպիսի եզրակացության է եկել՝ հաշվի առնելով, որ դատարանը մերժել է ամփոփիչ խոսքի համար պատրաստվելու հնարավորություն տալ ԳԱԼԱ կուսակցությանը՝ դրանով զրկելով իրավունքի պաշտպանության արդյունավետ միջոցից։
Ի դեպ, համացանցում տարածվել է նիստին մասնակցող դատավորներից Արծրուն Միրզոյանի նկարը, որում նա քնած է:
Արմենուհի Վարդանյանն այս կապակցությամբ ասաց. «Դատական նիստը լուսաբացին ավարտվեց, մարդը հոգնած էր: Քնած դատավորի վերաբերյալ փաստաբաններից մեկը կատակել էր, թե նկարում մարմնավորված է դատական համակարգը՝ քնած: Իհարկե ողբերգություն չէ, որ դատական նիստի ընթացքում քնել էր...եւ թող նրանց ամենամեծ «մեղքը» նիստերի ժամանակ քնելը լինի: Ավելի ծանր բաներ կան, որ անում են դատավորները, դա նախեւառաջ արդարադատության նկատմամբ քամահրանքն է»,- նշեց Վարդանյանը: