Սյունիքի մարզի փաստաբանները հայտարարություն են տարածել՝ համաձայն որի, իրենք եւս միանում են փաստաբանների կողմից մեկնարկած 1-օրյա գործադուլներին: Հայտարարությունը ներկայացվել է նաեւ ՀՀ փաստաբանների պալատին:
«Սյունիքի մարզի փաստաբաններս նույնպես միանում ենք մեր գործընկերների հայտարարությանը և պահանջում ենք ՀՀ դատական օրենսգրքի նախագծից հանել փաստաբաններին տուգանելու իրավակարգավորումը:
Որպես նախազգուշական քայլ, մենք նույնպես մեկ օրյա բողոքի ակցիա ենք իրականացնելու՝ այդ օրը հրաժարվելով Սյունիքի մարզում պետական մարմիններում (այդ թվում՝ դատարաններում, նախաքննության մարմիններում) պաշտպանություն կամ ներկայացուցչություն իրականացնելուց:
Մեր պայքարի շահառունները մեր վստահորդներն են:
Բողոքի ակցիան տեղի կունենա 2018 թվականի հունվարի 30-ին»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ՝ հունվարի 22-ին բողոքի ակցիա իրականացրեցին Լոռու մարզի փաստաբանները՝ հրաժարվելով մարզի պետական մարմիններում, այդ թվում՝ դատարաններում, նախաքննության մարմիններում, պաշտպանություն կամ ներկայացուցչություն իրականացնելուց:
Իսկ հունվարի 24-ին Շիրակի մարզի բոլոր գործող փաստաբանները՝ թվով 30 հոգի, իրենց գրասենյակներ չէին գնացել: Հավաքվել էին ՀՀ Փաստաբանների պալատի ՇՄ համակարգողի գրասենյակում:
Հունվարի 26-ին փաստաբանների բողոքին միացան նաեւ Տավուշի եւ Արարատի մարզերի փաստաբանները:
Նրանք բոլորը պահանջում են Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովից և կառավարությունից նախագծում ներառված՝ փաստաբանի նկատմամբ դատարանի կողմից տուգանքի տեսքով դատական սանկցիա կիրառելու հնարավորությունը բացառել: