Փորձելու ենք ակտիվացնել Արցախի մշակութային կյանքը. Արմեն Ամիրյան
Մայրաքաղաքի մշակութային «ծանրաբեռնվածությունն» այս տարի կտեղափոխվի դեպի Գորիս, իսկ Գորիսից՝ դեպի Ստեփանակերտ և Շուշի: Այս մասին նախօրեին կազամակերպած թռուցկաժողովին հայտարարել էր Մշակույթի նախարար Ամիրյանը:
«Գորիսը ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» միջոցառումների շրջանակում որքան Գորիսն ենք «ակտիվացնելու», գրեթե նույնքան էլ փորձելու ենք ակտիվացնել Արցախի մշակութային կյանքը»,- ասել էր Արմեն Ամիրյանը:
ՀՀ Մշակույթի նախարարության արտաքին կապերի վարչության պետ Լուսինե Քարամյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց, որ նախարարի հանձնարարականով Գորիսում կենտրոնացված շատ ծրագրեր, հնարավորության դեպքում տարվելու են նաև Արցախ: «Հիմա մենք նայում ենք, թե ծրագրերից ինչն է հնարավոր անել նաև Արցախում»,- ասաց Լուսինե Քարամյանը:
Նախատեսվում է իրականացնել 50-ից ավել միջոցառում՝ ԱՊՀ սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգ, ջազային փառատոն, հուշարձանի, քանդակների սիմպոզիումի բացում, թատերական ներկայացումներ, գրական ծրագրեր և այլն: «Մարզային և հանրապետական հիմնական փառատոնները անպայման կլինեն Գորիսում»,- նշեց Լուսինե Քարամյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ «Գորիսը որպես ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» ծրագրի պաշտոնական մեկնարկը և տիտղոսի ստանձնումը կլինի հուլիսի 7-ին: Գորիսը ԱՊՀ մշակութային քաղաք է հռչակվել 2017 թվականին
2017-ի Հոկտեմբերի 11-ին Արտգործնախարարների խորհրդի կողմից հավանության էր արժանացել Հայաստանի Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքը 2018թ. ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք հռչակելու մասին որոշման նախագիծը: Նախագիծը հաստատվել էր ԱՊՀ երկրների պետությունների ղեկավարների կողմից՝ Սոչիում կայացած խորհրդի նիստի ժամանակ։
«Համագործակցության մշակութային մայրաքաղաքներ» միջպետական ծրագրի կանոնակարգի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունը 2016 թվականի դեկտեմբերի 5-ին ԱՊՀ գործադիր կոմիտե առաջարկություն էր ներկայացրել Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքը 2018 թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք հայտարարելու վերաբերյալ։
Նախքան Գորիսը, 2013 թվականին Գյումրին է եղել ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք: