Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի ինքնակենսագրական «Ուժերի զարթոնք» գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը չեղարկվել էր Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանում: Թանգարանի տնօրենը հայտնել էր, որ շնորհանդեսի չկայանալու պատճառը կապված է տեխնիկական խնդիրների հետ, այնինչ, միեւնույն ժամանակ շատ էր խոսվում մշակույթի նախարարությունից արգելելու ու գրաքննության մասին:
Գրքի թարգմանիչ Միքայել Նահապետյանը որոշ ժամանակ անց ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում կատարեց այն մասին, որ շնորհանդեսը կանցկացվի «Նոյյան տապան» գրատանը: Սակայն գրախանութում կայանալիք շնորհանդեսը երեկ երեկոյան եւս չեղարկվել է: Գրախանութի տնօրեն Լուիզա Բերբերյանը պարզաբանել է, որ չի ուզում խնդիրներ ունենալ, որի մասին թարգմանիչը գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում. «Հունվարի 29-ին «Նոյյան տապան» գրախանութի ներկայացուցչի հետ, տնօրենի իմացությամբ եւ համաձայնությամբ, ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ շնորհանդեսը գրախանութի միջոցառումների սրահում կազմակերպելու կապակցությամբ, իսկ հաջորդ օրը նույն ներկայացուցչի կողմից ծանուցվել եմ, որ տնօրենը կտրուկ հրաժարվել է շնորհանդեսն իրենց մոտ կազմակերպելուց եւ, նույնիսկ, հետագայում գրքերն իրենց գրախանութում վաճառելուց՝ պարզաբանելով, որ խնդիրներ չի ուզում ունենալ: Այս առիթով որեւէ այլ մանրամասնություն ինձ հայտնի չէ»,- նշված է գրառման մեջ:
Ի՞նչ խնդիրների մասին է խոսքը: Գրքի շնորհանդեսի՝ արդեն երկրորդ վայրում չկայանալը, այն էլ՝ նման պարզաբանմամբ, խոսում է ինչ-որ անհասկանալի, կամ գուցե հասկանալի վախի մթնոլորտի մասին: Սա արդեն փաստում է, որ խոսք է գնում գրաքննության մասին՝ պայմանավորվել, համաձայնության գալ, ապա հաջորդ օրն ասել՝ խնդիրներ չեմ ուզում:
Խնդրի հետ կապված՝ զրուցեցինք «Նոյյան տապան» գրախանութի տնօրեն Լիզա Բերբերյանի հետ, որը մինչեւ վերջ պնդում էր, որ ոչ մեկը չի պահանջել շնորհանդեսի չեղարկում.
- Տիկին Բերբերյան, գրքի թարգմանիչը գրել է, որ Դուք հրաժարվել եք շնորհանդեսն անցկացնել «Նոյյան տապան» գրախանութում՝ պարզաբանելով, որ չեք ուզում խնդիրներ ունենալ: Ի՞նչ խնդիրների մասին է խոսքը:
- Ես չեմ ասել, որ խնդիրներ չեմ ուզում ունենալ: Պարզապես ես մտածում էի, որ գրքի բովանդակային հատվածները մեմուարներ են, բայց, փաստորեն, այն քաղաքական ուղղվածություն ունի: Այ դրանից ելնելով՝ չեմ ուզենա, որ քաղաքական ուժեր մեզ մոտ լինեն, որովհետեւ մենք քաղաքական կառույց չենք:
- Մշակույթի նախարարությունից որեւէ պահանջ եղե՞լ է՝ շնորհանդեսը չեղարկելու հետ կապված:
- Ոչ, մշակույթի նախարարությունը կապ չունի: Դա իմ որոշումն է:
- Հիմա Ձեր գրախանութում վաճառվում է Ադոլֆ Հիտլերի «Իմ պայքարը» գիրքը, որը եւս քաղաքական բնույթ ունի: Ուրեմն «Ուժերի զարթոնք» գրքի դեպքում ո՞րն է խնդիրը:
- Համենայնդեպս, դա ինչ-որ տեղ ընդունելի է, որովհետեւ անցած պատմություն է արդեն, պատմության գիրկն անցած նյութ է՝ որպես այդպիսին եւ՛ անձը, եւ՛ երեւույթը: Եվ հիմա գուցե պիտի քաղենք այդ մեր սխալներից, որ չկրկնենք հետագայում: Իսկ այս դեպքում, կարծում եմ, զուգահեռներ անցկացնել չի կարելի:
- Բայց Վրաստանում եղած «Վարդերի հեղափոխությունը» նույնպես անցել է, Սաակաշվիլին էլ արդեն որքան ժամանակ է այնտեղ քաղաքական գործունեությամբ չի զբաղվում…
- Ոչինչ չեմ կարող ասել «Վարդերի հեղափոխության» մասին:
- Առանց գրքի բովանդակությանը ծանոթանալու՞ եք եզրակացրել, որ քաղաքական ենթատեքստ ունի:
- Պարզապես անցել եմ վրայով եւ գտել եմ, որ չեմ ուզում դա մեր գրախանութում վաճառվի: Ես գտնում եմ, որ դա քաղաքական բնույթ ունեցող գիրք է, իսկ մենք այն կառույցն ենք, որ քաղաքականությունից ընդհանրապես հեռու ենք:
Գրախանութի տնօրեն Լուիզա Բերբերյանն այլ հարցերի չցանկացավ պատասխանել՝ պնդելով, որ շատ զբաղված է:
Մշակույթի նախարարությունից մեզ ասացին, որ իրենք բացարձակ կապ չունեն երկու դեպքերի հետ էլ: Նախարար Արմեն Ամիրյանի մամուլի խոսնակ Ռուզան Խաչատրյանը պնդում էր, որ իրենք չեն էլ կարող որեւէ գրախանութի ասել՝ շնորհանդես արեք կամ մի արեք.
«Ինչպե՞ս կարող է նախարարությունը ինչ-որ մասնավոր գրախանութի արգելել շնորհանդես անել: «Նոյյան տապան» գրատունը մշակույթի նախարարության հետ առնչություն չունի: Միայն մի դեպքում ունի, որ նախարարության աշխատակիցները կարող են այնտեղից գիրք գնել, ինչպես, ասենք, դուք: Այդ գիրքն անգամ նախարարությունում որեւէ մեկի սեղանին չեմ տեսել, բովանդակությանն էլ ծանոթ չենք, այնպես որ, մշակույթի նախարարությունը բացարձակապես կապ չունի շնորհանդեսի կայանալ-չկայանալու հետ»,- ասաց մամուլի խոսնակը:
Միքայել Նահապետյանը շնորհանդեսն անցկացնելու նոր վայրի հետ կապված դեռ որեւէ բան չի հայտնում: