Դաղստանում, Կիզլյար քաղաքում տեղի 22-ամյա բնակիչներից մեկը երեկ կրակահերթ էր բացել մասլենիցայի (բովանդակությամբ հայկական բարեկենդանի նման) տոնակատարությունների ժամանակ, եկեղեցու մոտ: Զոհվել էր 5 հոգի, վիրավորվել էին եւս 5-ը: Բոլոր վիրավորները տեղափոխվել էին հիվանդանոց, որտեղ մահացել էր վիրավորներից եւս մեկը, մեկի վիճակը միջին ծանրության էր, երկուսինը՝ ծայրահեղ ծանր:![]()
RBK-ն հրապարակել է մահացածների ու վիրավորների անունները, ցանկի համաձայն, զոհված 5 կանանցից մեկը հայազգի Նադեժդա Թերլինյանն է: Վիրավորներից մեկը ավագ սերժանտ է, ոստիկանության հատուկ գումարտակի ծառայող, մյուսը՝ ոստիկանական համակարգի աշխատակիc, սերժանտ, նրանք եկեղեցու մոտ են ծառայություն իրականացրել:
լուսանկարում Խալիլ Խալիլովը՝ վնասազերծումից հետո
Հայտնի են նաեւ նոր մանրամասներ՝ կրակահերթի հեղինակ 22-ամյա երիտասարդից: Ուշ երեկոյան հրապարակվել է նրա անունը՝ Խալիլ Խալիլով:
BBC-ի փոխանցմամբ, նա հարել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը, նրա տան խուզարկության ժամանակ հայտնաբերվել է տեսագրություն, որտեղ Խալիլը հավատարմության երդում է տալիս ԻՊ-ին: Իսկ կրկահերթից մոտ մեկ ժամ հետո թվիթերում նոր բացված էջից գրառում է հայտնվում արաբերեն լեզվով՝ «Խալիլ էլ Դաղստանը կրակել է աղոթող քրիստոնյաների վրա»: Էջը քիչ անց փակվել սոցցանցի ադմինիստրացիայի կողմից:
Հիշեցնենք, որ կրակահերթի հեղինակին վնասազերծել էին ու սպանել: Նրա մոտ որսորդական հրացանից բացի, հայտնաբերել էին լիցքավորված պարկուճներ ու դանակ: