Գյումրեցի ատամնաբույժները սպասում են վարչապետի պատասխանին
Առողջապահության նախարարությունն անդրադարձել է գյումրեցի ատամնաբույժների բողոքի ակցիային: Նրանք բողոքում էին էլեկտրոնային առողջապահական համակարգին միանալու պահանջի դեմ: Ատամնաբույժները, սակայն, տեղյակ չեն այս ամենից: Գիտե՞ք, որ Առողջապահության նախարարությունն անդրադարձել է Ձեր բողոքի ակցիային եւ պատասխանել Ձեզ՝ հարցից ատամնաբույժներն անակնկալի եկան: «Ոչ, մեզ ոչինչ չի ասվել, ոչ գրավոր, ոչ բանավոր, մեր էլեկտրոնային հասցեներին անգամ որեւէ բան չի ուղարկվել, այնպես որ մենք ոչինչ չգիտենք»,-ասացին նրանք:
Առողջապահության նախարարությունն իսկապես պաշտոնական հաղորդագրություն չի ուղարկել Շիրակի մարզպետարան, հավանաբար նկատի ունենալով հանգամանքը, որ ատամնաբուժարանները մարզպետարանի ենթակայությամբ չեն գործում: Գյումրեցի ատամնաբույժներին ուղղված պատասխանը նախարարության կայքում է միայն տեղադրված:
Դրանում մասնավորապես ասվում է, որ համակարգի նախագծման և մշակման գործընթացին մասնակցել են ինչպես ՀՀ պետական համապատասխան մարմինների ներկայացուցիչները և մասնագետները, այնպես էլ Համաշխարհային բանկի էլեկտրոնային առողջապահական ոլորտի փորձագետները: Էլեկտրոնային առողջապահական համակարգում տվյալների հասանելիության, իրավասությունների տրամադրման գործընթացները և մեխանիզմները ներդրվել են լավագույն փորձի հիման վրա՝ օգտագործելով աշխարհում առկա առաջադեմ անվտանգության, ինչպես նաև տվյալների պաշտպանության փորձը: Նաեւ նշվում է, որ էլեկտրոնային առողջապահական համակարգը ՀՀ կառավարությունը ձեռք է բերել ոլորտում շուրջ 140 տարվա փորձ ունեցող «Էրիքսոն» միջազգային հայտնի ընկերությունից:
«Էլեկտրոնային առողջապահական համակարգի անվտանգությունը հուսալի է, համակարգ մուտք գործելու դեպքում քաղաքացու համար հասանելի է բացառապես իր անձին մատուցված բժշկական ծառայությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունը»,- ասված է ԱՆ պատասխանում: Գյումրեցի ատամնաբույժները, սակայն, ընդգծում են, որ իրենք պահանջում են մարդու անձնական տվյալների գաղտնիության ապահովում ոչ միայն մյուս քաղաքացիներից, այլ բժիշկներից: Ըստ նրանց, անթույլատրելի է, որ բժիշկներն իրենց գործընկերներին այցելած հիվանդների մասին ցանկացած բաց տեղեկության տիրապետելու հնարավորություն ունենան:
Թե առաջիկայում ինչ կասի նախարարության կայքը, քիչ է հետաքրքրում գյումրեցի մասնագետներին: Նրանք չեն միանա էլեկտրոնային առողջապահական համակարգին: Այս հստակ որոշումը եւ մարտի 5-ի բողոքի ակցիայի ժամանակ էին հայտնել, եւ այսօր պնդեցին: Ատամնաբույժ Էմիլ Ասլանյանն ասաց, որ իրենց դեռ մարտի 5-ին Շիրակի փոխմարզպետ Հարություն Արշակյանը խորհուրդ էր տվել նոր նամակ գրել Շիրակի մարզպետի անունով, որում շարադրված կլինի իրենց պահանջն ու այն ստորագրություններով ներկայացնել: «Խորհրդին հետեւել, մեր տարած հին նամակը նույն բովանդակությամբ, այս անգամ Արթուր Խաչատրյանի անունով տարել, տվել ենք մարզպետին: Մարզպետն էլ խոստացել է հանձնել վարչապետին: Ըմբես որ, հեչ բան չի փոխվել, ինչ ձեւով մինչեւ հմի աշխատել ենք, կշարունակենք: Մենք ոչ մի բան չենք անի ու ասի, մինչեւ վարչապետից պատասխան չստանանանք»,-ասաց գյումրեցի ատամնաբույժ Էմիլ Ասլանյանը: