Հայաստանում քիչ են այնպիսի ընտանիքները, որոնց անդամներից որեւէ մեկը վարկային պարտավորություն չունենա այս կամ այն բանկին կամ վարկային կազմակերպությանը: Նույն տրամաբանությամբ էլ փոքր ու միջին բիզնեսով զբաղվողները հաճախ են դիմում ֆինանսական կառույցներին՝ բիզնեսը զարգացնելու, առողջացնելու կամ էլ նոր բիզնես հիմնելու նպատակով:
«Հայկական ժամանակ»-ն ուսումնասիրել է Հայաստանի բանկերում գրավադրված եւ հետագայում բանկի սեփականությունը դարձած անշարժ գույքերի ցանկերը: Ուսումնասիրության արդյունքները մտահոգիչ են: Մայրաքաղաքում եւ դրանից դուրս գտնվող մի շարք ընկերությունների գույք դարձել է բանկերի սեփականություն: Դրանց թվում են՝ ռեստորաններ, գրասենյակային տարածքներ, ձկնաբուծարաններ, ավտոմեքենաների սպասարկման կետեր եւ այլն:
Հայաստանում բիզնեսը կործանվում է մի շարք այլ գործոններից բացի, նաեւ բանկերի կողմից չափից դուրս բարձր տոկոսադրույքներով տրամադրվող վարկերի պատճառով: Շատ դեպքերում բիզնեսմենները վերցրած վարկերից հետո լրացուցիչ վարկեր են վերցնում, որպեսզի վճարեն գործող վարկերի տոկոսները: Այդպես է վարվում նաեւ Հայաստանի կառավարությունը՝ արտաքին պարտքի սպասարկման համար վճարելու համար:
Ստորեւ ներկայացնում ենք բանկերի եւ ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունների սեփականությունը դարձած որոշ օբյեկտների մասին հակիրճ տեղեկություններ: «Ամերիաբանկ»-ը մեկ միասնական առաջարկով վաճառքի է հանել Սեւանի ափին հյուրանոցային հսկա համալիր բնակելի տներ՝ թաղամասի հետ միասին: Հյուրանոցային համալիրը եւ բնակելի տների թաղամասի հողատարածքները վարձակալություն է 99 տարի ժամկետով սկսած 2005 թվականից: Ընդհանուր մակերեսը կազմում է 25 հեկտար, որից 6.9 հեկտարը կազմում է բնակելի թաղամասի մակերեսը: Հյուրանոցային համալիրը գտնվում է Գեղարքունիքի մարզի Ծովազարդ համայնքում (Սևանա լճի ափին):
Նույն բանկը Երեւանում էլ վաճառքի է հանել հանքային ջրերի շշալցման արտադրամաս: Այն գտնվում է «Հրազդան» մարզադաշտի հարևանությամբ: Հողամասի մակերեսը 0,2 հեկտար է, շենքի մակերեսը՝ 2133 քմ: Այս բանկը, օրինակ, գնորդներին առաջարկում է ցածր տոկոսադրույքով վարկ՝ շինությունները գնելու համար:
Երեւանի Տիգրան մեծի պողոտայում գտնվող Շիրակացի համալսարանի բարձրահարկ շենքը նույն ճակատագրին է արժանացել: Այս շենքի գրասենյակային տարածքները դարձել են «Ամերիաբանկ»-ի սեփականությունը: Հավանաբար հասկանալով, որ ամբողջական շենքը դժվար է միանգամից վաճառել, բանկը մաս-մաս է վաճառում գրասենյակային տարածքները:
«ՎՏԲ» բանկն էլ վաճառքի է հանել Երեւանում գնվող 323 միլիոն դրամ արժողությամբ «Նիագարա» ռեստորանային համալիրը: Նոր Նորք վարչական շրջանից դեպի Ջրվեժ տանող ճանապարհին՝ Բագրեւանդ փողոցի վրա գտնվող 4 հարկանի ռեստորանային համալիրը շուրջ 1624 քմ ընդհանուր մակերես ունի, որից բաց պատշգամբը` 57 քմ, նկուղը`282 քմ: Ունի հոսանք, ջրամատակարարում, ջեռուցման, օդափոխության ներկառուցված համակարգեր: Ունի ներկառուցված վերելակ:
Մի շարք բիզնեսներ էլ դարձել են «Էվոկա» բանկի (նախկին Պրոմեթեյ) սեփականությունը: Արարատի մարզի Հովտաշատ համայնքում գտնվող ձկնաբուծարաններից մեկը այս բանկն է վաճառքի հանել, սակայն գինը նշված չէ: Միայն հայտնի է, որ ձկնաբուծարանը շուրջ 20 հազար քմ տարածք է զբաղեցնում: Նույն բանկը վաճառքի է հանել նաեւ Եղվարդի խճուղում գտնվող «Ձոր» ռեստորանը, որին կից կա 586 քմ հողակտոր:
Բանկերի սեփականությունը դարձած անշարժ գույքերի ցանկերն ուսումնասիրելով պետք է արձանագրենք նաեւ, որ դրանցում շատ են նաեւ Հանրապետության տարբեր մարզերում գնվող բնակարանները, առանձնատներն ու հողամասերը: