Ազատության հրապարակում մեկնարկել է Հաց Բերողի հիշատակին նվիրված հանրահավաք-երթը
Լուսանկարում՝ Անդրիաս Ղուկասյանի կինը՝ Անահիտ Թարխանյանը
Ազատության հրապարակում այս պահին մեկնարկել է Հաց Բերող Արթուր Սարգսյանի հիշատակին նվիրված հանրահավաք-երթը: Հանրահավաքին ներկա է նաեւ ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հանուն Հայաստան պետության» ճակատի նախաձեռնած հանրահավաքին ելույթ ունեցավ քաղաքացիական ակտիվիստ Դավիթ Սանասարյանը.
«Մենք նույն սեւ խոռոչում ենք: Այսօր ես հարց եմ տալիս՝ արդյոք հասկացե՞լ ենք, թե ինչ արեց Արթուրը: Վստահ չեմ: Քանի դեռ այս հրապարակում այսքան ենք, քանի դեռ մարդկանց եղանակն է խանգարում, վախն է խանգարում, քանի դեռ մենք հուսահատված ենք ամեն մեկս մեր պատճառով՝ վստահ չեմ, որ հասկացել ենք, թե ինչ արեց Արթուրը: Այսօր ինձ համար բավականին պատասխանատու օր է: Պայքարիս տասը տարիների ընթացքում տարբեր հրապարակներից ելույթ եմ ունեցել, ամեն անգամ պատասխանտվության մի չափաբաժնով: Բայց այս անգամ ուրիշ է, որովհետեւ գործ ունենք մի մարդու հիշատակի հետ, որն ասաց՝ հերիք է խոսեք, գո՛րծ արեք»,-ասաց Սանասարյանը:
Անդրիաս Ղուկասյանի կինը՝ Անահիտ Թարխանյանը եւս հանդես եկավ ելույթով:
«Արթուր Սարգսյանը ստիպեց մեզ հասկանալ, թե մեզանից ամեն մեկը ինչ պետք է անի մեր կյանքում: Ինձ բախտ վիճակվեց ծանոթանալ Արթուրի հետ: Այն սերը, այն ներողամտությունը, որ կար իր աչքերում: Ինքը սիրում էր յուրաքանչյուրիս: Եվ այսպիսի մի անձնավորություն այսօր հեռացավ: Հեռացավ մեզնից, բայց ինքը հայ ժողովրդին բնորոշ բարոյական սկզբունքների հավաքածու էր: Չէի կարող անտարբեր անցնել Արթուրի այս դժբախտ կյանքի պատմության կողքով»,-իր ելույթում ասաց նա:
Շանթ Հարությունյանի որդին՝ Շահեն Հարությունյանը իր ելույթում պատմական անդրադարձ կատարեց՝ հիշելով 1921 թվականի մարտի 16-ի ռուս-թուրքական՝ Մոսկվայի պայմանագրին: Նա նշեց, որ այդ պայմանագիրն ուղղված էր Հայաստանի դեմ: Շահեն Հարությունյանը ասաց, որ անցած տարի այս օրը սպանեցին Հաց Բերողին:
«Մենք պատասխանատվություն, կամք ու քաջություն չունեցանք մեր ցանկություններն իրագործելու: Եթե մենք մեր նպատակների առաջ պատասխանատվություն չունենք, ապա երբեք չենք կարող ունենալ նորմալ երկիր, ապա երբեք իշխանությունը մեզ չի հարգելու, քանի որ անձամբ մենք չենք հարգում մեր իսկ պայքարը: Արթուրը այդ պատասխանատվությն զգացումը բերեց: Արթուրի մահը պայքարող մարդկանց, հայերիս, յուրովի կապեց իրար հետ: Բայց եթե մենք պետք է ուրանանք Արթուրի մահը, ապա մենք արժանի չենք նորմալ պետականություն ունենալու, հայ կոչվելու, մենք արժանի չենք Արթուր Սարգսյանին»,-իր ելությում ասաց Շահեն Հարությունյանը:
Հանրահավաքի մասնակիցները վանկարկում են «Ազա՛տ, անկա՛խ Հայաստան»: