Բայց այն, որ Մարտի 1-ի դեպքերը բացահայտված են, առնվազն մինչև կատարաղոների մակարդակ, այսինքն՝ բուն կատարողները հայտնի չեն, իսկ մնացած շղթաները, թե ոնց են աշխատել, իհարկե, բացահայտված է:
Սերժ Սարգսյանը բողոքի ակցիաները համարում էր շանտաժ՝ սպառնալով կիրառել ուժ բոլոր նրանց հանդեպ, ովքեր կխախտեն օրենքը։
Կենդանության օրոք ժողովուրդը, հանդիսատեսը միշտ էլ պաշտել ու մեծարել է Օհան Դուրյանին:
Այսօր Ազատության հրապարակում լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Օհան Դուրյանի արձանի տեղադրմանը՝ ասաց դերասան Նարեկ Դուրյանը:
Մինչև վերջին շունչը հանուն ազատության պայքարած մաեստրոն այլևս Ազատության հրապարակում է՝ իր պաշտելի Ալ. Սպենդիարյանի շիրիմից 10-12 մետր հեռավորության վրա...:
Լրագրողի դիտարկմանը, որ այս հայտարարություններից հետո կարող է քրեական հետապնդում իրականցվել, վերջինս արձագանքել է, որ չի վախենում քրեական հետապնդումից:
Երգչի համոզմամբ՝ կգա ժամանակ, երբ մենք կհասկանանք, որ այս վերջին մի քանի տարում մեր երկրում շատ լուրջ փոփոխություններ եղան:
Միակ տեղը, որ տանում են, դա հերթական բախումն է, հերթական արնահեղությունը:
Նկատենք, սակայն, որ Բաքոյանի հրապարակած լուսանկարում Թագուհի Թովմասյանը ևս կա:
Փրկիչները, որպես կանոն, հաճախակի զբաղվում են հայրենիքը քանդելով. կառուցելը մի փոքր ավելի բարդ գործընթաց է:
Ազատության հրապարակում հացադուլ հայտարարած 44-օրյա պատերազմի մասնակիցներ Նվեր Կիրակոսյանն ու Արթուր Ավագյանը դադարեցրեցին այն:
Ոստիկանությունը շտապ ակցիայի անցկացման վերաբերյալ ծանուցում ստացել է ամսի 17-ին, և, բնականաբար, 6 ժամը չէր կարող տևել մինչև այսօր:
Այնուհետև կնոջ և որդու ուղեկցությամբ նրանց է մոտենում Արթուր Վանեցյանը և հետաքրքրվում, թե ի՞նչ են նրանք նկարում:
5-րդ օրն է՝ Արթուր Վանեցյանը Երևանի Ազատության հրապարակում շարունակում է նստացույցը:
Վանեցյանը վախկոտ «маленький сынок»- է:
Արթուր Վանեցյանը, սակայն, միակը չէ, որը հեղափոխական իշխանության ժամանակաշրջանում ստանձնել է պաշտոն, ստացել կոչում, սակայն այսօր այնպիսի բնութագրումներ է տալիս գործող իշխանությանը:
Ի թիվս այլոց, նրան տեսակցության են այցելում և իրենց զորակցությունը հայտնում նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Միջադեպին տեղում արձագանքել են տարածքում ծառայություն իրականացնող ոստիկանները և նրան հեռացրել այդ հատվածից:
Շուրջ չորս օր է՝ ՀՀ Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանն իր համակիրների հետ միասին նստացույց է իրականացնում:
Շուրջ 4 օր է, ինչ «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը Երևանի Ազատության հրապարակում նստացույց է իրականացնում:
Աթոռի շարժման գաղափարական առաջնորդներից մեկը, վրդովված էլիտար հանրահավաքի սակավամարդությունից, իր մարմնին է փակցրել իմ համեստ անձի նկարը և որոշել գոնե այդպես լուծել հավաքի սակավամարդության հարցը։
Առաջարկում եմ առաջին իսկ հնարավորության դեպքում հանդիպել Արցախում, մտքեր փոխանակել ու քննարկել հայրենիքին և Արցախում ապրող մարդու իրավունքներին առնչվող այն բազմաթիվ հարցերն ու խնդիրները
Հարցադրմանը՝ ո՞րն է պատճառը, Մհեր Արմենին չմանրամասնեց՝ նշելով, որ խորհրդարանական ընդդիմության ներկայացուցիչները ճիշտ կանեն մանդատները վայր դնեն, ոչ թե հավաքներ կազմակերպեն:
Չնայած ընդդիմությունն իր ակտիվացումը հիմնավորում է Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարություններով, սակայն միանշանակ է, որ այն ընդամենը պատրվակ է:
Տոնոյանն ընդգծել է, որ այս պայքարը վեր է կուսակցական, խմբային շահերից, և իրենք պայքարի են դուրս եկել հանուն հայրենիքի, հանուն Արցախի, հանուն հարատևման։
«Քանի որ չեն թողնում վրան տեղադրել, գիշերը ցուրտ է լինում»,- գանգատվել է Վանեցյանը։
Իշխանափոխությունը իրականացվելու է խորհրդարանում՝ փողոցի ճնշման տակ։
«Խնդրում եմ, որ մեր հայրենակիցները այդ իմաստով փոքր ինչ համբերեն»,- ասաց Վարդևանյանը:
Մինչեւ հիմա գիտեի, թե նստացույցը աստիճաններին ու ասֆալտին նստելու եղանակով բողոքի ակցիան է։ Պարզվեց՝ դրա «էլիտար» տեսակն էլ կա՝ աթոռներով։
Առավոտյան քաղաքացիներից մեկը իր հեծանիվը տվել է նստացույց հայտարարած Վանեցյանին, որպեսզի նա վարի, և լրագրողներին հորդորել է նկարել այդ պահը:
Վանեցյանը, Ազատության հրապարակում մարդկանց հավաքելով, Արցա՞խն է փրկելու: Իհարկե՝ ոչ, նպատակը մեկն է` իշխանափոխությունը:
Նշենք, որ ոստիկանների պահանջը չկատարելու համար բերման ենթարկվեցին որոշ քաղաքացիներ:
Նրա խոսքով՝ եկել է այն կրիտիկական պահը, որ այլևս հոդվածներ գրելով, ելույթներ ունենալով, «Ֆեյսբուք»-ում ստատուս գրելով ոչ մի բանի չեն կարող հասնել:
Քիչ առաջ ՀՅԴ երիտասարդները Ֆրանսիայի հրապարակում փոխել են ներկված դրոշը և կրկին տեղադրել Արցախինը:
Նրանք սպառնացել են, որ հակառակ դեպքում կես ժամ հետո կվերադառնան և հաշվեհարդար կտեսնեն։
«Այնպես չէ, ինչպես իրենց ղեկավարման տարիներին, երբ փակ էին մետրոն, ճանապարհը, քաղաքական բռնաճնշումներ էին լինում, և մեզ չէին տալիս մասնակցել հանրահավաքներին»:
«Ուզում եմ հասկանալ՝ բա դուք մի բեմում համատեղ ո՞նց եք «հայրենիք փրկում», կողմնորոշվեք»:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում»-ը աերոնկարահանման միջոցով իրականացրել է ցույցի մասնակիցների հաշվարկ:
Նմանատիպ արարքներում ձեր նշաձողը միշտ մնում է անգերազանցելի բարձունքի վրա:
Հանրահավաքի բացումն ազդարարել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանը:
Հաշվարկն իրականացվել է մասնակիցների անհատական հաշվարկի միջոցով։
Էլեկտրական շարժիչից օգտվող անձինք նշեցին՝ էլեկտրական կցորդիչը ավել լայն հնարավորություն է տալիս առանց խոչընդոտի վարել անվասայլակը, բարձրանալ թեքահարտակով, մեծ ուժ և ջանք չի պահանջում:
Օպերայի տարածքում վիճաբանել են, հարվածներ հասցրել միմյանց, հնչել են նաև հայհոյանքներ:
Հիվանդանոցից հաղորդում է ստացվել, որ «որովայնի առաջնային պատի կտրած-ծակած արնահոսող վերք» ախտորոշմամբ բուժօգնության տեղափոխված պատանին հայտնել է, որ Օպերայի բակում իրեն դանակահարել են:
Թեեւ վարչապետը բազմիցս հորդորեց միայն ծափերով արձագանքել, եթե նույնիսկ լինեն «Նիկոլ, դավաճան» վանկարկումներ, սակայն փոքրիկ բախումից խուսափել չհաջողվեց:
ՀՀ վարչապետի կոչից հետո շարժման խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ժամը 15:00-ին իր համախոհներին հրավիրելով Ազատության հրապարակ՝ «զորակցությունը հայտնելու մեր զինված ուժերին»:
Գործն ուղարկվել է Քննչական կոմիտե՝ վարույթ ընդունելու եւ նախաքննություն իրականացնելու նպատակով:
Առաջին քայլը, Վազգեն Մանուկյանի, մի փոքր հուսադրող է, էսօրվա գործը վաղվան չի թողնում, թե չէ կազմակերպենք 20-ին, 30-ին, 40-ին, մինչեւ հայրենիքը փրկեն, փրկելու ոչինչ չի մնա»,- մտավախություն հայտնեց նա:
Այն, ինչ-որ անում են այդ մարդիկ, դա նրա համար չէ, որ քննարկվի Փաշինյանի հրաժարականը, նրա համար է, որպեսզի այդ անորոշությունը՝ պայմանավորված մեր պետության անհաջողությամբ եւ պարտությամբ, օգտագործեն:
Երթը կմեկնարկի Երեւանի Ազատության հրապարակից եւ կշարժվի դեպի Մյասնիկյանի արձան:
Երեխաների համար կազմակերպվեցին նաեւ խաղեր, կավճանկարչության դասեր: Միջոցառման երկրորդ հատվածում փոքրիկ հերոսներին ողջունելու էին եկել հեքիաթների եւ սիրված մուլտֆիլմերի հերոսները։
Գուցե պատճառն այն է եղել, որ պետական համակարգը ոտից գլուխ կոռումպացված էր, իսկ բարձրաստիճան պաշտոնյաները միլիարդներ էին թալանում եւ հանում երկրից:
«Իմ ավագ ընկերներից մեկը` Դավիթ Մաթեւոսյանը, մարտի մեկին ապօրինի կերպով ձերբակալվեց եւ բանտից գրեց «Մենք ժպտում ենք» վերնագրով հոդվածը։ Համանուն երգը գրել եմ հոդվածից ոգեշնչված։
Այսօր ՄԵՆՔ դաշինքը նախընտրական քարոզարշավը սկսեց Երեւանի Ազատության հրապարակից։ Դաշինքի 1-ին համարը զբաղեցնող Արամ Սարգսյանը իր ելույթում նշեց.
Հանձնարարվել է անհրաժեշտության դեպքում աջակցել Ճանապարհային ոստիկանությանը՝ տվյալ օրը անվտանգ երթեւեկությունն ապահովելու հարցում:
«Գյումրիում մեծ հաշվով օրակարգ չկա: Քանի որ իրադարձությունները ծավալվում են Երևանում, Գյումրիից կմեկնենք Երեւան՝ միանալու ընդհանուր օրակարգին»,- նշել է ակտիվիստ Կարեն Պետրոսյանը:
Հրապարակում կատարվողը ներկայացնում ենք առանց մեկնաբանության՝ լուսանկարներով:
Խոսելով այն խնդրի մասին, որ իշխանական հեռուստաընկերությունները չեն լուսաբանում իրենց նախաձեռնությունը՝ Փաշինյանն առաջարկեց ծանոթներին եւս տեղեկացնել հանրահավաքների մասին:
Հայտնի երգիչ, երգահան Ռուբեն Հախվերդյանը նույնպես այսօր Ազատության հրապարակում մասնակցում էր Սերժ Սարգսյանի երրորդ ժամկետի դեմ կազմակերպված հանրահավաքին:
Այդ ամենը ձնագնդիի էֆեկտ ունի, չի կարող որևէ հանցագործ, որն ինչ-որ բաներ է արել, հրաժարվի այդ աշխարհից, նախ, շրջապատը թույլ չի տա, հետո էլ աշխարհը չի հասկանա:
Եւ ահա, գնահատելով իրավիճակը, ՀՀԿ-ականները որոշել են նիստը մայրաքաղաքից դուրս անել, որպեսզի չընկնեն ընդդիմադիրների շրջափակման մեջ: Մեզ հայտնի դարձավ, որ ՀՀԿ խորհրդի նիստը տեղի է ունենալու Ծաղկաձորում:
Երթեւեկությունը կիսով չափ դադրեցված է Մաշտոցի եւ Բաղրամյան պողոտաներում:
Այս պահին ելույթ է ունենում Նիկոլ Փաշինյանը:
Ինձ համար ոչ մի նախագահն էլ լավը չի եղել, այնպես չէ, որ միայն ինքն է վատը, մեր ընտրած նախագահներից ոչ մեկն էլ նախագահ չի եղել:
«Ես փոքր մարդ եմ կոչերի համար, բայց ամեն դեպքում, եթե դժգոհ եք, ուրեմն արեք ձեր քայլը, ու արդյունք կլինի»:
Դասադուլավոր ուսանողները քիչ առաջ մտան ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենք եւ գիտխորհրդի դահլիճի դռան վրա փակցրեցին ՄերժիրՍերժին, #ԻմՔայլը գրությամբ թռուցիկներ:
Ստյոպա Սաֆարյանի կարծիքով՝ տեղին է, որ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցնում է Սերժ Սարգսյանի՝ 2014-ին ասած հայտնի խոսքերը:
Լուսանկարը հրապարակվել է ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում
Նա ակնկալում է, որ կստեղծվի ժամանակավոր կառավարություն, կձեւավորվի այնպիսի միջավայր, որ ժողովուրդը հնարավորություն կունենա ընտրությունների միջոցով ձեւավորել բալանսավորված իշխանություն:
«Մեր ստացած ազդակները մեզ հուշում են, որ ունենալու ենք ուժեղ Ազատության հրապարակ»:
Բաղդասարյանի խոսքով՝ բռնությունը միակ մեթոդն է, որով հնարավոր կլինի բացել Ազգային ժողովի դարպասները:
ԱԺ նիստերի դահլիճում Արարատ Միրզոյանի եւ Լենա Նազարյանի ապրիլի 11-ին իրականացրած ակցիային անդրադարձ են կատարել ոչ միայն հայկական լրատվամիջոցները:
Փաշինյանն ուղերձով դիմեց նաեւ սփյուռքի բոլոր հայ համայնքերին՝ գործուղվել դեպի Երեւան, Ազատության հրապարակ` վաղը՝ 18:30-ին, որպեսզի պայքարեն Սերժ Սարգսյանի երրորդ պաշտոնավարման դեմ:
Տնտեսագիտական համալսարանի մուտքերից մեկի մոտ #ԻմՔայլը գրաֆիտին դաջելիս ուսանողների վրա է հարձակվել քաղաքացիական հագուստով մի անձ, խլել տրաֆարետը, մանր կտորների բաժանել այն ու դիմել փախուստի:
ԵՊՀ աշխատկազմի ղեկավար Ալիկ Ղարիբյանը քաշել է ուսանողուհիներից մեկի ձեռքից եւ գոռացել՝ էս ի՞նչ եք անում, քաղաքական թռուցիկ եք բաժանում: Նա հրել է ուսանողուհուն:
Ըստ Բաղդասարյանի՝ բռնությունը միակ մեթոդն է, որով հնարավոր կլինի բացել ԱԺ-ի դարպասները:
Տեղյակ եմ #ԻմՔայլը նախաձեռնությանը եւ հրաշալի եմ վերաբերվում: Այն բոլոր նախաձեռնությունները, որոնք Հայաստանին կտանեն դեպի մաքրում այդ ապօրինի քայլերից՝ ինձ համար ողջունելի են եւ ընդունելի:
Լենա Նազարյանը իր խոսքում նշել է, որ իրենց գործընթացը չի լուսաբանվում Հ1-ի եւ այլ հեռուստաընկերությունների կողմից, ինչպես նաեւ բերման ենթարկում իրենց հանրահավաքի մասին իրազեկող քաղաքացիներին:
«Կոչ եմ անում բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր համոզված են, որ ես իշխանական պրոյեկտ եմ, կայացնել դատավճիռը եւ կազմակերպել իմ գնդակահարությունը»,- նշեց Փաշինյանը:
- Եթե Կրակեմ Հրաչն էլ պիտի նպաստի, որ Սերժ Սարգսյանը գնա, թող նպաստի, հետո ընտրությունների ժամանակ թող ժողովուրդն ընտրի:
Փաշինյանը հեռախոսազրույցի ժամանակ ընդգծել է, որ ուրախ կլիներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին տեսնել ապրիլի 13-ին Ազատության հրապարակում:
Մեր պահանջն այն է, որ Սերժ Սարգսյանը չպիտի վերադառնա քաղաքականություն, թող գնա 1.5 հեկտար հող են տվել, զբաղվի գյուղատնտեսությամբ:
«Մերժին Սերժին» վանկարկումները չէին դադարում: Հանրահավաքի կազմակերպիչները շարունակում էին իրենց դրամահավաքը` Սերժ Սարգսյանին թոշակի ուղարկելու համար:
«Միասնությունը ե՞րբ է խոչընդոտել, տարանջատումն է խոչընդոտում: Ես կարծում եմ, որ մինչեւ ապրիլի 13-ը համագործակցության խնդիրները պետք է քննարկվեն եւ լուծվեն, հակառակ դեպքում խոչընդոտներ կլինեն»:
Ավելի վաղ գրել էինք, որ այսօր առավոտյան «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության եւ #ԻմՔայլը նախաձեռնության անդամ Արփի Դավոյանի տան դռան առաջ գլխատված թռչուն է հայտնաբերվել:
Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ պայքարելու նպատակով Ազատության հրապարակն ապրիլի 1-ից միանգամից երեք տարբեր ուժեր «բռոնյա» են արել:
«Դրանք կարող են ներառել իրազեկման ակցիաներ, բուկլետների տարածումներ, միմյանց գործընթացների մասնակցություն»:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի նախագահության 10 տարիներին՝ ասաց, որ նա ձեւավորել է ստահոդ պետություն:
Այս օրերին ՔՊ-ում քննարկումների վերջնական փուլն է:
ՔՊ-ից 14+4 ճանապարհային քարտեզի մասին մանրամասներ չեն շտապում հայտնել: Մեր զրույցում կուսակցության անդմաները նշեցին, որ ավելին կասեն միայն մարտի 31-ին:
Երթի մասնակիցները ՀՀԿ կենտորանական գրասենյակի մոտ վանկարակել են, որ Սերժ Սարգսյանն անփոխարինելի է միայն Երեւան-Ստեփանակերտ չվերթի համար:
«Մենք խոսում ենք արգումենտված թեմաներով, ես հոգնել եմ այդ թեմաներից, դրա համար էլ շատ հաճախ լռում եմ, լինելով ժողովրդի մեջ՝ ես որոշում եմ լռել»:
«Հայկական ժամանակ»-ը ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանից հետաքրքրվեց, թե սա արդյո՞ք զգուշացում չէ ընդդիմադիրների համար, ովքեր փորձում են քաղաքական գործընթացներ իրականացնել:
«Մեր նպատակը հեղափոխություն անելն է, համախմբված պայքարի միջոցով արդարության հասնելն ու թույլ չտալ, որ համատարած կուռուպցիան եւ անարդարությունը երկիրը վերջնականապես կործանեն»:
Նախորդը ծուղակ էր: Նրանք, ովքեր մտան այդ ծուղակի մեջ, հայտարարում են, որ իրենք ի վիճակի չեն պայքարել:
- Պարոն Միրզոյան, եթե կոնսենսուս չլինի, ապա նման դեպքերում դաշինքի հուշագրում ի՞նչ է նշված: Լուծարվու՞մ է այն:
Ազատության հրապարակում այս պահին մեկնարկել է Հաց Բերող Արթուր Սարգսյանի հիշատակին նվիրված հանրահավաք-երթը: Հանրահավաքը նախաձեռնել է «Հանուն Հայաստան պետության» ճակատը:
Նախնական տեղեկություններով՝ դաշինքից միայն Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցութունն է ցանկանում փողոցային պայքար սկսել, որին կտրուկ դեմ է Լուսավոր Հայաստան կուսակցությունը:
«Երբ ասվում է, որ այս պահին պահանջ չկա, ուրեմն պետք է հասկանալ՝ արդյո՞ք հաջորդ պահին էլ պահանջ չկա: Այս պահն անցավ արդեն»:
Այս պահին Ազատության հրապարակը մարդաշատ է:
Փաշինյանն ասաց, որ անհրաժեշտ է այն համոզմունքը, որ ժողովուրդն է իրեն լիազորել այդ գործողությանը, իսկ ինքը պատրաստ է թույլ չտալ Սերժ Սարգսյանի վերարտադրությունը:
ՀՀԿ փոխնախագահը միաժամանակ արդեն ակնարկներ է արել, որ ընդդիմությունը, իբր, փորձելու է սահմանադրական գործընթացից դուրս ապահովել քաղաքական մոբիլիզացիոն պրոցես:
ՀՀԿ-ից Կարեն Ավագյանն էլ կարծում է, որ վարչապետի թեկնածուի առաջադրումը եւ ընտրությունը օրենքով վերապահված է ՀՀԿ-ին, ուստի փողոց դուրս գալու անհրաժեշտություն չկա:
Նրա հետ զրույցում ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Գագիկ Մելիքյանը չի բացառել ներքաղաքական խմորումները: