Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության նախաձեռնած #ԻմՔայլը շարժման մասին արդեն մեկ շաբաթ է՝ ամենատարբեր կարծիքներ են շրջանառվում: Ոմանք ողջունում են պայքարի այս ձեւը, ոմանք անհասկանալի համարում: «Հայկական ժամանակ»-ը ՔՊ-ի #ԻմՔայլը շարժման եւ սպասվելիք ներքաղաքական զարգացումների մասին զրուցել է քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանի հետ:
Վերջինս համարում է, որ քայլարշավն ավելի շատ հանրային իրազեկման միջոց է, հասարակությանը կոնսոլիդացիայի բերելու ինչ-որ ձև: Թե որքանով դա կհաջողվի, Սաֆարյանի խոսքով՝ կերեւա, երբ Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցությունը հասնի Երեւան.
«Այս պահին դեռեւս դժվար է գնահատել, մանավանդ, երբ որեւէ տեղ դեռ հանրահավաքներ չկան: Քաղաքացիական պայմանագրի ծրագիրը հետեւյալն է. հավաքել այնքան մարդ, որ այդ նիստի օրը հնարավոր լինի շրջափակել Ազգային ժողովի մուտքերը: Հիմա խնդիրը որտե՞ղ է: Նիկոլ Փաշինյանն ու ցանկացած անձ ազատ են քաղաքական ճնշում գործադրել իշխող կուսակցության վրա, բայց, ենթադրենք ապահովվում է Նիկոլ Փաշինյանի ուզած ճնշումը, եւ չի առաջադրվում Սերժ Սարգսյանը, ու առաջադրվում է Կարեն Կարապետյանը: Հանրապետական կուսակցության վերարտադրության խնդիրը լուծվու՞մ է: Ես մի քիչ դժվար եմ պատկերացնում: Որովհետեւ, իհարկե բոլորս գնահատական տվել ենք ապրիլի 2-ի ընտրություններին, որն ինքս վերին աստիճանի խիստ եմ գնահատել՝ դրանք չհամարելով ընտրություններ, քանի որ չի կարող ընտրություն համարվել մի բան, որն ընտրողի ազատ կամարտահայտման միջոցով չի դրսեւորվել: Բայց անգամ մի կողմ թողնելով սա՝ գնացքը գնացել է, եւ ՀՀԿ-ն, ըստ էության, ձեւավորել է կառավարությունը: Չակերտավոր, իհարկե, բայց նրանք «իրավունք ունեն» առաջադրելու ցանկացած թեկնածուի»,- նշում է քաղաքագետը՝ հավելելով, որ, տվյալ պարագայում քաղաքական հարթության մեջ Նիկոլ Փաշինյանը ճնշում բանեցնելու իրավունք միանգամայն ունի:
«Հիմա ես ասում եմ՝ որքան էլ պատկերացնեմ ՔՊ-ի գծած պլանը, բայց քաղաքացիների որքա՞ն ճնշումն է համարվելու բավարար: Միակ շանսը, պարզ ասած, քաղաքական ճգնաժամ հարուցելն է»,- ասաց Սաֆարյանը:
Ստյոպա Սաֆարյանի կարծիքով՝ տեղին է, որ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցնում է Սերժ Սարգսյանի՝ 2014-ին ասած հայտնի խոսքերը, եւ որ ընդդիմադիրները կարող են թեկուզ եւ ուշացումով՝ հիշեցնել խորհրդարանական ընտրությունների անազատ լինելը, բայց որ դա կպարտադրի ՀՀԿ-ին կամ վերանայել իրենց որոշումը, կամ չառաջադրել Սարգսյանին, քաղաքագետի համար մի փոքր անորոշ է.
«Տեսնենք՝ ինչպես կզարգանան դեպքերը: Որքան էլ ռեսուրսների առավելությունը ընդդիմության դաշտում չէ, որքան էլ պայքարը բավականին ուշ սկսվեց, այնուամենայնիվ, ամեն ինչ կախված է նրանից, թե Նիկոլ Փաշինյանն ինչպես կտանի պայքարը»,- մեր զրույցում ասաց Սաֆարյանը:
Ինչ վերաբերում է ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հայտարարությանը՝ ուղղված Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության նախաձեռնած շարժմանը, Ստյոպա Սաֆարյանն ասաց, որ ԵԼՔ-ն ինքն էլ չի թաքցնում, որ դաշինքի ներսում հարաբերությունները լուրջ են, բայց ինչպես ԵԼՔ-ի ներկայացուցիչները, այնպես էլ քաղաքագետը այս պահին չեն ասում, թե դաշինքն այլեւս գոյություն չունի:
«Ամեն դեպքում առկա են բավականին լուրջ խնդրով տարաձայնություններ: Եվ թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները, կախված է Փաշինյանի նախաձեռնած ակցիայի հաջողություններից: Երբ շարժումը չհաջողվի, բնականաբար փոխադարձ մեղադրանքները կշարունակվեն: Այդ դեպքում Փաշինյանը պետք է բացատրի, թե ինչու չստացվեց, կհիշեցնի, որ ինքը միայնակ էր, իսկ մյուսները իրենց պաշտպանելու համար սխալ են համարելու Փաշինյանի քայլը: Բայց եթե Փաշինյանը որեւէ քաղաքական արդյունք արձանագրի իր ակցիայի ընթացքում, ինքը կկարողանա ԵԼՔ-ի ներսում ապացուցել, որ իր առաջարկած ճանապարհը ճիշտ էր: Տապալվելու դեպքում՝ նրանք ավելի խոցելի են դառնալու»:
Սաֆարյանի խոսքով՝ այն, ինչ տեղի է ունենում ՔՊ-ի ու ԵԼՔ-ի միջև, շատ ավանդական, հին հայկական ընդդիմադիր դիսկուրս է.
«Այդ բանավեճը միշտ է եղել՝ ո՞ր ճանապարհով գնալ՝ ռեւոլյուցիա, թե՞ էվոլյուցիա: Կատարելապես հերքել Փաշինյանին՝ անհնար է, կատարելապես հերքել Մարուքյանին, էլի անհնար է: Երկուսն էլ փորձ ունեն վկայակոչելու, թե ինչ կատարվեց, երբ ընդդիմությունը գնաց ռադիկալ ճանապարհով եւ երբ գնաց չափավորության ճանապարհով: Ինձ համար դիսկուրսը պայքարի ճանապարհների մեջ չէ, ստրատեգիաների մեջ է: Երկուսն էլ կարող են աշխատել, եթե ճանապարհի ստրատեգիան ճիշտ է»,- մեր զրույցում ասաց քաղաքագետը:
Վերջինիս կարծիքով՝ ԵԼՔ-ը խորհրդարանում միակ իրական ընդդիմությունն է. «Ամեն դեպքում ես միշտ ասել եմ, որ ԵԼՔ-ը խորհրդարանում իմ կարծիքներն արտահայտող խմբակցություն է: Ես տխրում եմ բացթողումների համար, բայց անգամ սխալների մասին խոսելով՝ ուզում եմ, որ նրանք հաջողեն»,-եզրափակեց քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը: