Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր քննվում էր Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցը։ Դատարանի բակում միաժամանակ երկու ակցիա էր ընթանում՝ մի մասը պահանջում էր ազատ արձակել Քոչարյանին, մյուս մասը՝ արդար դատավարություն եւ ազատազրկում։
Քոչարյանին սատարող ցուցարարներն իրենց ակցիայի ընթացքում պարբերաբար տարբեր երգեր էին միացնում։ Ամենայն հավանականությամբ երգերը ընտրել էին ըստ բովանդակության, դրանցից շատերն ազատության մասին էին։
Ուշագրավ է, որ վերջինը հնչեց հայկական «Լավ էլի» ռոք խմբի «Մենք ժպտում ենք» երգը։
Այս երգը գրվել է 2008 թվականի մարտիմեկյան արյունալի իրադարձություններից հետո եւ նվիրված է մարտի մեկին ապօրինաբար ձերբակալված Դավիթ Մաթեւոսյանին։
Խմբի վոկալիստ եւ կիթառահար Մհեր Մանուկյանն իր հարցազրույցներից մեկում պատմել է, որ ինքը մարտի մեկի գիշերն ազատության հրապարակում է եղել եւ այդ օրվա դեպքերի ժամանակ ուղեղի ցնցում է ստացել, եւ դրանից հետո երկար ժամանակ ստեղծագործելու ցանկությունը ցամաքել էր, բայց մարտիմեկյան դեպքերից հետո պայթյուն տեղի ունեցավ, եւ մեկը մյուսի հետեւից նոր երգեր ստեղծվեցին, որոնցից մեկն էլ հենց «Մենք ժպտում ենք» երգն է․
«Իմ ավագ ընկերներից մեկը` Դավիթ Մաթեւոսյանը, մարտի մեկին ապօրինի կերպով ձերբակալվեց եւ բանտից գրեց «Մենք ժպտում ենք» վերնագրով հոդվածը։ Համանուն երգը գրել եմ հոդվածից ոգեշնչված, եւ շղթաները վերաբերում էին ընկերոջս ձեռքերին ամրացված շղթաներին։ Իհարկե, հետո նա ազատ արձակվեց»,-ասել է երգի հեղինակը։
«Լավ էլի» խմբի միայն այս երգը չէ, որ քաղաքացու, կամ պայքարի, կամ ազատության մասին է։ Խումբն այս թեմայով շատ երգեր ունի, որոնցից մեկի բառերն էլ, ի դեպ, գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Երգի անունը՝ «Ձոն գարնանամուտի»։
Իսկ ահա «Մենք ժպտում ենք» երգը մարտի մեկից մինչ օրս՝ արդեն տասը տարի հնչում է որպես հեղափոխության ճանապարհի երգ։ Հեղափոխության ընթացքում էլ այն լսվում էր կաթվածահար եղած շատ ու շատ փողոցներից․