Սերժ Սարգսյանի առաջարկը դասական քաղաքական կաշառք էր. Արամ Կարապետյան
Այսօր Ազատության հրապարակում տեղի ունեցավ «Հանուն Հայաստան պետության» ճակատի կազմակերպած հանրահավաքը: Հանրահավաքին ներկա էին «Հանուն Հայաստան պետության» ճակատի անդամ Դավիթ Սանասարյանը, «Ժողովրդավարական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Պետրոս Մակեյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը, «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը եւ այլք: Միջոցառմանը ներկա էր մոտ 150 մարդ, հիմնականում խոսվեց Սերժ Սարգսյանի վարչապետացման դեմ պայքարի եւ քաղբանտարկյալներին վերաբերվող հարցերի մասին:
Հանրահավաքի մասնակիցները պարբերաբար վանկարկում էին «մահ ռեժիմին»: Խոսվեց այն մասին, որ աստիճանաբար պետք է մարդկանց քանակը շատանա, որպեսզի ապրիլի 9-ից 16-ը ընկած ժամանակահատվածում հնարավոր լինի ինչ-որ բան փոխել:
«Նիկոլ Փաշինյանը եւ մնացածը փորձեցին «Մոսկվա» կինոթատրոնի մոտ հավաքել ժողովրդին՝ շատ կարեւոր հարցով, թվում էր, թե սոցիալական խնդիրը պետք է առաջինը լիներ մարդկանց համար, բայց չհավաքվեցին, ինչո՞ւ, որովհետեւ միայն սոցիալական խնդիրները հայ ազգին չեն բարձրացնելու»,- այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Նոր Ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը:
Անդրադառնալով մի քանի օր առաջ Սեւրժ Սարգսյանի՝ Tert.am-ին տված հարցազրույցին, Արամ Կարապետյանն ասաց. «Սերժ Սարգսյանի նշած երկու բացատրություններն էլ քաղաքական չեն, քանի որ եթե առաջինի տրամաբանությամբ շարժվենք, եւ մտածենք, որ Ալիեւը 100 տարի պահելու է այս վիճակը, դուրս է գալիս, որ Սերժ Սարգսյանը 100 տարի պետք է լինի վարչապետ, ի՞նչ է ստացվում՝ ադրբեջանցիները քաղաքական օրակարգ են թելադրում Հայաստանո՞ւմ: Իսկ լիդերների հետ կապված խոսքը կոնկրետ առաջարկ էր՝ ինձ, ընդդիմադիր որոշակի գործիչների, որովհետեւ հստակ նշել էր՝ անկախ նրանից, թե որ դաշտում են այդ մարդիկ գտնվում, այսինքն, ասում է թողեք՝ ես վարչապետ դառնամ, հետո ձեր հետ փորձեմ կիսվել: Դա դասական քաղաքականության մեջ կոչվում է քաղաքական կաշառք»:
Իսկ քաղաքական օրինակներում Չերչիլի եւ Դը Գոլի մեջբերելը Արամ Կարապետյանը համարեց վատ օրինակ, նշելով, որ Դը Գոլն իր կուսակցությունը ցրեց՝ գնաց տուն, հիմա եթե համեմատում են, ուրեմն, Սերժ Սարգսյանը պետք է ցրի կուսակցությունը եւ 7 տարով գնա տուն, եթե կլինի ինչպես Ֆրանսիայում՝ 4 գեներալ խռովություն կբարձրացնեն, այն ժամանակ իրեն կկանչեն:
«Մենք խոսում ենք արգումենտված թեմաներով, ես հոգնել եմ այդ թեմաներից, դրա համար էլ շատ հաճախ լռում եմ, լինելով ժողովրդի մեջ՝ ես որոշում եմ լռել»,- նշեց Կարապետյանը: