Ես անելու եմ իմ քայլը եւ քաղաքացիներին կոչ եմ անում՝ անել իրենց քայլը. Նիկոլ Փաշինյան
ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար, Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության վարչության անդամ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպումն ավարտեց այն հայտարարությամբ, որ ինքն անելու է իր քայլը եւ քաղաքացիներին էլ կոչ է անում իրենք էլ անեն իրենց քայլերը: Փաշինյանն իր խոսքում նշեց, որ Սերժ Սարգսյանը վարչապետ դառնալով՝ խախտում է 2014-ին իր եւ քաղաքացիների միջեւ կնքված պատկերավոր պայմանավորվածությունը:
«Սերժ Սարգսյանը փորձում է դրժել 2014 թվականին քաղաքացիների հետ պայմանագիրը: Նա հայտարարել է, որ այլեւս երբեք չի հավակնելու պետության ղեկավարի կարգավիճակը, իսկ հիմա փորձում է դրժել այդ պայմանը: Հիմնական մարտահրավերն այն է, որ ՀՀ քաղաքացիները կարողանան կազմակերպել եւ Սերժ Սարգսյանին պարտադրել կատարել իր իսկ կատարած պայմանները՝ չդառնալ վարչապետ»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նաեւ տեղեկացրեց, որ որոշակի բանակցություններ եղել են նաեւ այլ քաղաքական ուժերի հետ: Փաշինյանի խոսքով՝ կարեւոր պայմանն այն է, որ նրանք կարողանան համաձայնության գալ՝ պայքարը ոչ բռնի գործողություններով առաջ տանելու հարցում:
«Մենք ունենք որոշակի շփումներ՝ որոշակի շրջանակների հետ, բայց այդ շփումների ընթացքում ընդգծում ենք մեզ համար սկզբունքային հարցեր, որոնք վերաբերվում են ոչ բռնի պայքարի մեթոդներին: Դա մեզ համար հակագործողություն, բայց մեր քաղաքական գործունեությունը չենք համարում նրբիկ եւ վախվորած գործողություն: Մենք պատրաստ ենք համագործակցել ցանկացածի հետ, եթե երաշխավորեն, որ կհետեւեն մեր սկզբունքներին: Սակայն մեր հիմնական բանակցությունները ՀՀ քաղաքացիների հետ է եւ Սերժ Սարգսյանի կողմից խաբվողը ՀՀ քաղաքացիներն են»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ-ական պատգամավոր Գեւորգ Կոստանյանը ՀԺ-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ, եթե ընդդիմադիրները Սերժ Սարգսյանի «չեմ հավակնում» խոսքերը վերլուծեին լեզվատրամաբանական տեսակետից, ապա այն այսքան քննարկման առարկա չէր դառնա: Փաշինյանն այս առիթով ասաց.
«Գեւորգ Կոստանյանը, ի վերջո, կողմնորոշվեց Ռոբերտ Քոչարյանի ասած ցուցարարնների մասին, որոնք դուրս էին գալիս կրակում ու թաքնվում էին, այդ տեսանյութը կա՞, թե՞ չկա: Նա այդ թեմայով 3 օրում իրար հակասող վեց հայտարարություն արեց: Երբ նա կկողմորոշվի այդ հարցում, ապա նոր արժի իր այլ խոսքերը մեկնաբանել: Հիմա, որ մեկնաբանենք, նա կասի ես դա նկատի չեմ ունեցել, ես նկատի ունեի ուրիշ բան: Իսկ ընդհանուր առմամբ, մտքի այդ ընթացքը շատ բնորոշում է ՀՀԿ-ի տրամաբանությունը: Նրանք, երբ խոսում են ու ասում են՝ ժամացույց, ապա պետք է գիտահետազոտական վերլուծություն անցկացնել, նրանք նկատի են ունեցել ժամացո՞ւյց, թե՞ տրամվայ»,- ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ այս պահին կա երկու սցենար, որ Սերժ Սարգսյանը դառնում է ՀՀ վարչապետ եւ մյուս սցենարն այն է, որ իրենց հաջողվում է կանխել նրա 3-րդ ժամկետը:
«Եթե ենթադրենք, որ մեն ժողովրդին ոչ մի տեղ չենք հրավիրում, իսկ Սերժ Սարգսյանն առանց որեւէ խոչընդոտի դառնում է վարչապետ, դա արդեն ժողովրդի պարտությունն է: Մեր գործողության բացակայությունն արդեն ժողովրդին տանում է պարտության, հետեւաբար մեր գործողությունը ստեղծում է հաղթանակի հնարավորություն: ՀՀ քաղաքացիները, եթե օգտվեն մեր առաջարկած հնարավորությունից, իսկ ես հավատում եմ եւ հույս ունեմ, որ նրանք կօգտվեն այդ հնարավորությունից, ապա նրանք կհաղթեն»,- նշեց նա:
Հարցին՝ պայքարն անձի դե՞մ է, մասնավորապես՝ Սերժ Սարգսյանի, թե՞ կուսակցության՝ ՀՀԿ-ի, Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց.
«Ուզում եմ արձանագրենք, որ ՀՀԿ-ն Սերժ Սարգսյանից բացի, վարչապետի այլ թեկնածու չունի: Եթե մեզ հաջողվում է այնպես անել, որ նա չընտրվի վարչապետ կամ ընտրությունները տեղի չունենան, ապա դա նշանակում է, որ ժողովուրդը հարյուր հազարներով արտահայտել են իրենց կամքը եւ քաղաքական պրոցեսները վերցրել են իրենց ձեռքը: ՀՀ քաղաքացին, եթե այնպես անի, որ Սերժ Սարգսյանը չլինի վարչապետի թեկնածու, ուրեմն նրանք կարող են այնպես անել, որ ՀՀԿ-ն չունենա վարչապետի թեկնածու: Այս դեպքում, եթե ժողովուրդը հարյուր հազարներով դուրս գա փողոց, իր թեկնածուն էլ կլինի վարչապետ»,- ասաց ԵԼՔ խմբակցության ղեկավարը:
Լրագրողի հարցին, թե «Հանուն Հայաստան պետության» ճակատն ակնկալում է համագործակցություն ՔՊ-ի հետ, Նիկոլ Փաշինյանն այս ամենի վերաբերյալ ասաց.
«Մեզ համար կարմիր գիծ է պայքարն առանց բռնության: Մենք մերժում են նաեւ բռնությունը որպես հակագործողություն: Մենք ասել ենք, որ կգործակցենք այն ուժերի հետ, ովքեր կհարգեն այս սկզբունքը եւ երաշխիքներ կձեւավորեն այս սկզբունքի պահպանման համար: «Հանուն Հայաստան պետության» ճակատից այս կապակցությամբ հնչում են տարբեր գնահատականներ եւ քանի դեռ ճակատից չկա միասնական հայտարարություն այս խնդիրը կմնա առկախված: Բռնությամբ իշխանության հասնելը հետո նախադրյալներ է ստեղծում, որ բռնությամբ այդ իշխանությունը պահեն: Տանկերով իշխանության գալը նշանակում է տանկերով էլ այն կառավարել»,- ասաց նա եւ շարունակեց, որ չեն կատարելու բռնություն ենթարկողների կամքը, կիրառելուն են քաղաքացիական անհնազանդության բոլոր պասիվ միջոցները:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադառնալով հարցին, թե մարզերի բնակիչների հետ շփումն ինչպես են ապահովելու, պատասխանեց. «Վաղը մենք մեր ճանապարհային քարտեզը կհրապարակենք եւ այդ հարցի պատասխանը պարզ կլինի»:
Լրագրողներից մեկն էլ պատկերավոր իրավիճակ ներկայացրեց, եթե Ազատության հրապարակում հավաքված լինի 10 հազար խաղաղ ցուցարար, իսկ ոստիկանությունն էլ որոշի բռնի ուժով ցրել ցույց, ի՞նչ են անելու նրանք:
«Մենք կփորձենք չցրվել: Օրինակ, մենք կդառնանք մեծ մարդկային զանգված, միմյանց պինդ կպահենք: Ամենահամարձակներն իրենց վրա կվերցնեն հարվածները եւ կպաշտպանեն մյուսներին: Ֆիզիկապես չենք ցրվի»,- ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի նախագահության 10 տարիներին ասաց, որ նա ձեւավորել է ստահոդ պետություն:
«Սերժ Սարգսյանի կառավարման տարիների գնահատականը ես ԱԺ-ի ամբիոնից եմ տվել: Նա ձեւավորել է ստահոդ պետություն եւ այդ գործընթացը պետք է շարունակի այնքան, որ ՀՀ-ում չմնա մի բջիջ, որ այդ տրամաբանությունից դուրս է: Նա չպետք է լինի վարչապետ: Նրա կառավարման տարիներին ՀՆԱ-ն նվազել է, տարածքային կորուստներ ենք ունեցել, արտագաղթն աճել է եւ սա մեծ թափով կաճի, եթե նա վարչապետ դառնա: Սերժ Սարգսյանը չպետք է դառնա վարչապետ, որովհետեւ նա ասել է, որ սխալ է համարում մի մարդու կողմից 3-րդ անգամ Հայաստանը ղեկավարելը»,- ասաց նա: