Վանաձորի տաջիկական թաղամասի բնակիչներն անհամբեր սպասում են հաջորդ ընտրություններին
Վանաձորի Տարոն 4 թաղամասի մին-էներգո հատվածը քաղաքի մոռացված ու լքված վայրերից մեկն է: Թաղամասը ստեղծվել է աղետից հետո, կառուցողները տաջիկներն են եղել, ինչի պատճառով էլ թաղամասն առավել հայտնի է «տաջիկական» անվամբ:
Քաղաքային իշխանությունը թաղամաս այցելում է ընտրությունից ընտրություն: Թաղամաս չի հասնում քաղաքային եւ ոչ մի երթուղի, դպրոց, մանկապարտեզ, ամբուլատորիան ու երթուղայինի կանգառը թաղամասից հեռու է ավելի քան 1 կմ: Թաղամաս եկող ճանապարհներն անբարեկարգ են: Տարածքում է գտնվում նորակառույց ֆուտբոլի ակադեմիան, որի կառուցումից, սակայն թաղամասում ոչինչ էլ չփոխվեց: Տարբեր անհատներ ու կառույցներ թաղամասը դարձրել են շինարարական աղբի աղբաթափման վայր: Բնակիչները տարին 12 ամիս ականատեսն են քարուքանդ փողոցների ու ամեն օր աղբով բեռնված վարորդների: Չնայած քաղաքապետարանը տարին մեկ շինարարական աղբի հարթեցման աշխատանքներ է տանում, վերջերս էլ աղբ թափելն արգելող գրություն է փակցրել, սակայն անբարեխիղճ որոշ անհատներ շարունակում են թաղամասը վերածել աղբանոցի:
Երթուղային բացակայությունը եւս լուրջ խնդիր է թաղամասի համար: Միկրոշրջանը լուսավորվեց տարիներ առաջ միայն: Թաղամասի միակ լուսավոր կետը, թերեւս համատիրությունն է, որը շատ հաճախ իր վրա է վերցրել քաղաքապետարանի աշխատանքները՝ սպասարկելով բնակիչների բարձրացրած ցանկացած խնդիր:
Թվարկված խնդիրներից բացի, գլոբալ խնդիր է հոսանքի հաճախակի ու ավանդույթ դարձած տատանումներն ու անջատումները: Ամեն չնչին քամու ժամանակ թաղամասը ժամեր շարունակ հոսանքազրկվում է: Քիչ չեն դեպքերը, երբ անգամ երկու օր թաղամասում ո՛չ հոսանք է եղել, ո՛չ գազ: Բնակիչները ստիպված են պարբերաբար զանգահարել ՀԷՑ, պարզաբանում պահանջել, խնդրել ու սպառնալ, որպեսզի ժամ առաջ հոսանքը միացվի, հակառակ դեպքում, ստիպված կլինեն առնվազն մեկ օր մնալ առանց լույսի: Վերջին օրերին թաղամասում առնվազն մեկ տասնյակի հոսանքազրկումներ են եղել:
Թե երբ, վերջապես, նշված խնդիրների գոնե մի մասը կլուծվի, պարզ չէ, բնակիչներն այլեւս կորցրել են հույսն ու հավատը, թե քաղաքային իշխանության ու թե տարատեսակ խոստումների հանդեպ: Միակ հույսը, որ կա, տարիներ անց սպասվող ընտրություններն են, որի ժամանակ գոնե ժամանակավոր որեւէ հարց կլուծվի, գոնե՝ ժամանակավոր: