ԿԳ նախարարը Գյումրիում է. ՇՊՀ ռեկտորը հրաժարական տվեց. ԺՊ նշանակվեց Երվանդ Սերոբյանը
ՀՀ ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը վաղ առավոտից Շիրակի պետական համալսարանում էր: Հանդիպման ընթացքում, որին նաեւ մասնակցում էր ՇՊՀ ռեկտոր Սահակ Մինասյանը, նախարարը հայտարարեց, որ այսօրվանից Շիրակի պետական համալսարանի ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվում համալսարանի պրոռեկտոր Երվանդ Սերոբյանը:   «Պարոն Մինասյանը շատ լուրջ քայլի է գնացել, սա փոխզիջումային ողջունելի քայլ է առկա իրավիճակը հանդարտեցնելու եւ ակադեմիական գործընթացը վերականգնելու համար: Ես պրոֆեսորադասախոսական կազմին խորհուրդ եմ տալիս չսրել իրավիճակը: Սա լուծում է, որը թույլ կտա դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից: ԿԳ նախարարությունը ելնելու է բացառապես ոլորտի շահերից եւ որեւէ մեկին առավելություն չի տրվելու»,-ասաց նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Ըստ նախարարի, այս պահին կառուցվածքային փոփոխություններին չեն անդրադառնա նոր լարվածություն չստեղծելու համար եւ իր առաջարկով դրանց կանդրադառնա նոր ձեւավորվող խորհուրդը: «Ես կխնդրեմ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարին դիտարկի աշխատանքից ազատված երկու դասախոսների վերականգնման հնարավորությունըշն առաջիկա շաբաթների ընթացքում: Ես որքան գիտեմ իրենք դատարան են դիմել այս հարցով, ու արդեն մտնենք բնականոն հունի մեջ: Ու առհասարակ, մնացած բոլոր բուհերում եւ հաստատություններում կարծում եմ խնդիրներն այսպես պետք է լուծվեն՝ բանակցությունների եւ փոխզիջումների միջոցով: Պետք է հաշվի առնել, որ Հայաստանում նոր իրավիճակ է փոխվել, նոր իրողություններ են, բայց դրանք մեզ չպետք է օրենքի դաշտից դուրս բերեն»,-ասաց նախարարը: ՇՊՀ արդեն նախկին ռեկտոր Սահակ Մինասյանը եւս խոսեց հանդիպման ընթացքում: Սկզբում տեղյակ պահեց, որ նախարարի հետ եւ երեկ է հանդիպել, եւ այսօր առավոտյան եմ առանձնազրույց ունեցել:Հստակ կա հետեւյալ խնդիրը.մեր կառավարման խորհուրդը փաստորեն խորհրդի նախագահի հրաժարականով արդեն իսկ ահազանգում է խորհրդի ինստիտուցիոնալ անկարողությունների մասին,-ասաց Սահակ Մինասյանը: Հարցին,  թե արդյո՞ք, եթե Ֆելիքս Ցոլակյանը հրաժարակն չտար, Դուք էլ չէիք հրաժարվի Ձեր պաշտոնից, պարոն Մինասյանը նշեց, որ ամեն ինչ չպետք է բարդել Ֆելիքս Ցոլակյանի վրա: «Մեզ մոտ կան այլ ինստիտուցիոնալ պրոբլեմներ, եթե չլինեին դրանք, մենք իրավական դաշտ կտեղափոխեինք ամեն ինչ: Ոչ թե փողոցից հավաքած մարդկանցով ցույց անեինք: Ես այլ հարցերի կպատասխանեմ հետո»,- ասաց Սահակ Մինասյանը:Կմասնակցե՞ք արդյոք ռեկտորի նոր ընտրությանը հարցին Սահակ Մինասյանը պատասխանեց Պարույր Սեւակից մեջբերում անելով: Ասաց, երբ որ իզուր հարց չեն տալիս, սուտ պատասխան չեն ստանում:
Նախարար Արայիկ Հարությունյանը խոստացավ հաջորդ շաբաթ կրկին գալ Գյումրի, հանդիպել դասախոսների եւ ուսանողների հետ:  Իսկ այսօր համալսարանի բակում բարի ճանապարհի բարեմաղթանքից զատ՝ նաեւ սելֆիներ: