Մայրենիի քննությունից անբավարար է ստացել դիմորդների 13 տոկոսը, ֆիզիկայից՝ շուրջ 27 տոկոսը
Հայաստանում այս օրերին շարունակվում են միասնական քննությունները: Որոշ դեպքերում հայտնի են նաեւ դրանց արդյունքները:
Գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնի արտաքին համագործակցության բաժնի պետ Վարդան Պարսամյանից տեղեկացանք, որ «Հայոց լեզու եւ գրականություն» առարկայի քննությանը մասնակցած 2 402 դիմորդից անբավարար գնահատական են ստացել 313-ը կամ 13 տոկոսը: Առավելագույն 19 եւ 20 միավոր վաստակել են դիմորդներից 192-ը կամ քննություն հանձնածների 8 տոկոսը: 20 միավոր ստացել են նրանցից 24-ը: Այս առարկայի քննությունների արդյունքում ձեւավորված միջին գնահատականը 12.63 է:
Ֆիզիկայից միասնական քննություն է հանձնել 882 դիմորդ: Դրական միավորի շեմը չի հաղթահարել նրանց 26.42 տոկոսը: Բացարձակ թվով՝ 233 դիմորդ: 19-20 միավորների քանակը 88-ն է կամ 10 տոկոս: 20 միավոր ստացել է 25 դիմորդ: Ֆիզիկայի միջին գնահատականը 11.44 -ն է:
Միասնական քննությունների առաջին օրն անցկացված երեք քննությունների արդյունքները ներկայացրել ենք ավելի վաղ:
Ինչ վերաբերում է քննությունների արդյունքների բողոքարկումներին, Վարդան Պարսամյանը նշեց, որ դրանց մեծ մասը տեխնիկական բնույթի են եղել, ասենք՝ համակարգիչը չի ճանաչել պատասխանի ձեւաթղթի վրա դիմորդի նշումը եւ այլն: Նման դիմումները քննարկել են անմիջապես եւ խնդիրը կարգավորել: Մնացած տիպի դիմումներին բողոքարկման հանձնաժողովը կանդրադառնա քննությունների ավարտին: Այդ հանձնաժողովի նախագահը գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արմեն Փաշայանն է: