Օլիգարխ, որը սիրում է մի երգչի, կարող է 3000 դոլար տալ, մեկ ուրիշին՝ 80 հազար դրամ առաջարկել. Ջուս
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը լրագրողների հետ զրույցում, խոսելով հարկերի հավաքագրման մասին, անդրադարձել էր մշակույթի ոլորտին, նշել, որ երգիչ-երգչուհիները հարսանիքներում մի քանի երգի դիմաց որոշակի գումար են պահանջում, որի համար նրանք պետք է հարկային հայտարարագիր ներկայացնեն եւ հարկեր վճարեն:
Թեմայի վերաբերյալ ՀԺ-ն զրուցել է երգչուհի Ջուսի հետ։ «Շատ ծիծաղելի է, ի՞նչ գումարներ ենք Հայաստանում հարսանիքների ժամանակ ստանում, որ մի բան էլ հարկ վճարենք։ Ես երգիչ-երգչուհիներ գիտեմ, որ չորս երգի համար 30 հազար դրամ են վաստակում: Այդ դրսում է, որ կա առողջ շոու-բիզնես, Հայաստանում այն վաղուց չի շնչում: Այստեղ ոչ համերգներ կան, ոչ էլ լուրջ միջոցառումներ, ի՞նչ գումարի մասին է խոսքը»,- ասաց Ջուսը։
Երգչուհին նշեց, որ իրենց ասպարեզում ամեն ինչ անօրինական է։ Առաջարկեց դրա փոխարեն պայքարեն մշակույթը բարձրացնելու ուղղությամբ. «Ինչպես ԽՍՀՄ տարիներին է եղել, թող մաքրեն երաժշտական դաշտը թուրքական կլկլոցներից, եթե այդպես են մտածում, ապա թող հարսանիք անողներն ու հայտնիների հետ հարցազրույց իրականացնող լրատվամիջոցներն էլ հարկ վճարեն»,- ասաց նա։
Երգչուհին հույս էլ չունի, որ մոտ ապագայում խնդիրը կկարգավորվի. «Մինչեւ երկրի վիճակը տնտեսապես չկայունանա, այստեղ ոչինչ չի փոխվի, եւ ամեն ինչ տեղում կդոփի: Հայաստանում մի օլիգարխ, որը սիրում է այս մի երգչին, կարող է մոտ 3 հազար դոլար տալ մի հարսանիքի համար, խոսքը պոպուլյար երգիչների մասին է: Մի հարսանիքի ընթացքում մենք մոտ 6–ից 7 երգ ենք կատարում: Չնայած նույն պոպուլյարներին կարող են 80 հազարով էլ երգեցնել, ասել, որ այդքան են տրամադրում եւ վերջ»,- ասաց երգչուհին:
Ջուսը նշեց, որ գնալով համոզվում է, որ այստեղ իրականացվող միջոցառումների մեծ մասն ընկերական են, դրա համար ցածր են վարձատրվում, ուստի երգիչների հարկ վճարելու վերաբերյալ օրենքը ծիծաղելի է եւ չգործող է համարում: Փաստեց, որ երգիչների հոնորարը Հայաստանում գնալով իջնում է, դրա համար էլ շատերը ձգտում են այստեղից փախչել:
«Երգիչը տալիս է հարյուր տոկոս էներգիա եւ դրա դիմաց ոչինչ չի ստանում: Դրա համար էլ շատ հայտնիներ համերգներ են տալիս դրսում, որովհետեւ այնտեղ նորմալ գումարներ են վճարում: Նախկինում, որ եղել է մի երգը 1000 դոլար արժողությամբ, հիմա նման բան չկա, մոռացե՛ք, դա վաղուց անցել է: Կարող եք տեսնել, թե դրսի համերգներին ինձ ինչպես են ընդունում, բայց այստեղ գումար չկա, չկա այն գումարը, որին արժանի է իմ ելույթը»,-ասաց Ջուսը: