Փաշինյան-Ալիեւ հանդիպումը Դուշանբեում նվազեցրել է լարվածությունը Լեռնային Ղարաբաղում. ԱՊՀ գործադիր քարտուղար
ԱՊՀ Գործադիր կոմիտեի նախագահ, ԱՊՀ գործադիր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդեւը հայտարարել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Իլհամ Ալիեւի հանդիպումը Դուշանբեում՝ ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովում, նվազեցրել է լարվածությունը Լեռնային Ղարաբաղում:
«Ես ինքս ականատես էի, թե քանի անգամ են Ադրբեջանի նախագահը եւ Հայաստանի վարչապետը մոտեցել միմյանց եւ քննարկել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը: Արդյունքներն ակնհայտ են, այժմ հակամարտության տարածաշրջանում լարվածությունը զգալիորեն նվազել է»,- ասել է Ս.Լեբեդեւը լրագրողներին, փոխանցում է «Интерфакс»-ը: «Մենք հուսով ենք, որ երկու երկրների ղեկավարների միջեւ այս ընդգրկուն շփումը կշարունակվի եւ դրական արդյունքներ կտա հակամարտության կարգավորման համար»,- ասել է Լեբեդեւը:
Հիշեցնենք, Դուշանբեից վերադառնալուց հետո Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանի նախագահի հետ պայմանավորվել են, որ երկրների պաշտպանության նախարարություններին հանձնարարություն կտան կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել սահմանագծում եւ ընդհանրապես առկա լարումն իջեցնելու վերաբերյալ: